mjedisi

Mësimi i pandemisë/Mjekësia duhet të jetë një e Drejtë e Njeriut!

Postuar në 28 Prill, 2020 14:16

 

***

Reagime për mbrojtjen e mjedisit nga kërkimet masive për naftë në Jon

Postuar në 05 Gusht, 2019 17:27

Një anije e organizatës World Wildlife Fund pritet të lundron së fundmi në detin Jon me synim ndërgjegjësimin e banorëve të ishujve jonianë kundër kërkimit të naftës dhe gazit. Siç kishte njoftuar në vitin 2018, anija me imazhin e pandas në vela ka qenë në Zaqinthos, Itaka dhe  Qefaloni, të tre pjesë e zonës prej 17 mijë km2 që Greqia ka akorduar ndaj kompanive të huaja për kërkime në Jon.

Shou i ri i ambientalistëve

Postuar në 14 Mars, 2019 16:36

Mbrëmë ishte një diskutim në TV mbi lëvizjen e re ambientaliste të nxënësve në shtete të ndryshme të Europës. Ndërsa nesër të dy fëmijët e mi, njëri klasa e nëntë e tjetra klasa e shtatë, do të marrin pjesë për herë të parë në këtë lëvizje, duke demostruar.

Koha që biznesi të marrë pjesë aktive në debatin publik...

Postuar në 27 Janar, 2019 22:47

Debati më i fundit për ndërtimin e heceve në Shqipëri, apo keqinformimi i posaçëm se në Zagori do të nisë kërkimi për naftë, nxjerr në sipërfaqe dy probleme: së pari pervertimin e lëvizjeve dhe shoqërisë civile që vihet në punë jo mbi bazë kauzash, por parash dhe interesash të ngushta. Dhe kjo ka të keqen se diskrediton vetë çështjet që me të vërtetë ja vlejnë për mobilizim, si p.sh prekja e Vjosës për të cilën ka sensibilitet ndërkombëtar dhe lokal.

Protesta dhe dallavere

Postuar në 27 Janar, 2019 20:28

Shqipëria, ajo e tellallëve të interesit të saj publik, është përfshirë nga ethet e ruajtjes së mjedisit. Nuk dihet sesi e qysh, por prej disa ditësh një rrymë anti – hec, sidomos atyre të vegjëlve ka përpirë mendjet e qeveritarëve dhe opozitarëve. Ministrja e te ka nisur me dëgjesa dhe ka njoftuar pezullimin e 95 lejeve të dhëna, përveç atyre operative. Do të bëjmë verifikim, ka thënë zonja Balluku. 

Një vizitë me axhendë kryesore plehërat e linjës Shqipëri-Kroaci

Postuar në 19 Korrik, 2018 23:13

Vizita e parë e presidentes kroate Kolinda Grabar Kitaroviç në Tiranë, është ndoshta edhe vizita e parë e një kryetari shteti që si mesazh kryesor ka mjedisin. Ose më saktë mbetjet që Shqipëria eksporton ilegalisht drejt vendit fqinj.

Kroacia është donatori kryesor i një projekti për pastrimin e detit dhe duam ta ndihmojmë Shqipërinë që ta kalojë këtë problem për të ruajtur mjedisin

tha Presidentja kroate gjatë konferencës për shtyp me homologun shqiptar Ilir Meta.

Kryeministri: "Nuk do të ndërtohen HEC-e në kanionet e Skraparit. Gabim padashje"

Postuar në 09 Shkurt, 2018 11:15

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot përmes faqes së tij në Facebook se hidrocentralet e parashikuara për t’u ndërtuar në kanionet e Skraparit nuk do të ndërtohen.

Reporter.al/Ndotja nga hidrokarburet në Patoz Marinëz(video)

Postuar në 06 Nëntor, 2017 11:24

Materiali i mëposhtëm trajton efektet e naftës në zonën e Patosit, ku fushat inaktive po kthehen në pika kritike ndotjeje me pasoja për shëndetin e njerëzve. 

BE-ja refuzon iniciativën kineze të "Rrugës së Mëndafshit"

Postuar në 17 Maj, 2017 08:37

Bashkimi Europian ka refuzuar ofertën e Pekinit zyrtar për atë që quhet si revolucioni global infrastrukturor. Sipas vendeve anëtare oferta miliardëshe e Kinës nuk merr parasysh problemet e mjedisit dhe ato sociale dhe se ajo nuk ka transparencë. Gazeta britanike “The Guardian” citon një diplomat të lartë të BE-së të jetë shprehur se BE-ja e miraton këtë projekt dhe mendon se ai do të ketë sukses vetëm nëse bazohet në transparencë, partneritet.

Edhe të vdekurit ndikojnë mbi mjedisin. Një kërkim që mund të hapë një debat krejt tjetër

Postuar në 27 Prill, 2017 22:27

Njeriu ndikon mbi mjedisin, natyrën, me veprimtarinë e tij sidomos që pas revolucionit industrial. Kjo është e përgjithshmja që e ka sjellë botën sot drejt një politike të posaçme për mjedisin. Por duket se nuk janë vetëm të gjallët ata që bëjnë dëme, janë edhe të vdekurit. Apo më mirë praktika jonë e varrimit e cila me rritjen e popullsisë sjell edhe probleme për mjedisin, ndër të tjera.

Pages

Subscribe to RSS - mjedisi