Mitsotakis

Ekstremistët pas Mitsotakis, apo përsëritja djathtas e manovrave të Tsipras

Postuar në 10 Korrik, 2019 21:59

Humbi Tsipras dhe fitoi Mitsotakis. Lajmi kryesor për Europën politike mbetet ende rotacioni në Greqi, ku disa mendojnë se vendi u rikthye te sistemi që mori goditje me fitoren e Syrizas.

Edhe Mitsotakis kërkon "tepsinë" i vetëm

Postuar në 05 Korrik, 2019 13:22

Thirrje qytetarëve për pjesëmarrje masive në votimet e së dielës kërkoi lideri i opozitës greke, Kyriakos Mitsotakis duke shprehur ambicjen një mandat të fortë me shumicë të pastër në parlament.

Në një intervistë për televizionin ANT1, kryetari i Demokracisë se Re theksoi se tani është përgjegjësia e qytetarëve të marrë në duar fatin e vendit të tyre, për t’i dhënë mundësi atij të rinegociojë me Brukselin një marrëveshje me terma të tjerë.

Mitsotakis përjashton koalicionin paszgjedhor me Syrizan: Sërish në zgjedhje

Postuar në 26 Qershor, 2019 16:39

Kreu i opozitës kryesore greke, Kyriakos Mitsotakis, ka përjashtur çdo mundës për koalicion paszgjedhor qeverisës me Syrizan, nëse zgjedhjet e datës 7 korrik nuk do të prodhojnë shumicë të qartë. 

Nëse për ndonjë arsye pas zgjedhjeve të 7 korrikut nuk do të mund të krijohet një qeveri, atëherë vendi në mënyrë të padiskutueshe do t’i drejtohet sërish zgjedhjeve në mes të muajit gusht. Qytetarët duhet të kuptojnë mirë se çfarë do të thotë të mos kesh një mandat të fortë në natën e 7 korrikut

Letër Mitsotakis të anullojë Marrëveshjen e Prespës

Postuar në 23 Qershor, 2019 12:11

Dhjetra personalitete greke kërkojnë nga lideri i opozitës Kyriakos Mitsotakis, që të anulojë marrëveshjen e Prespës në rast se do të jetë kryeministri i ardhshëm i Greqisë pas zgjedhjeve të 7 korrikut.

“Oligarkët e rinj, më keq se të vjetrit”

Postuar në 14 Mars, 2018 11:57

Oligarkët janë një problem edhe në një vend të Bashkimit Europian si Greqia. Të paktën këtë mendon kreu i partisë kryesore opozitare greke, Kyriakos Mitsotakis, i cili gjatë një fjalimi në Qendrën e Studimeve Ndërkombëtare Strategjike në Washington ka folur madje për “brezin e oligarkëve të rinj”.
Sipas tij këta oligarkë të rinj janë më keq se të vjetrit dhe se qeveria aktuale greke i mbështet ata dhe ka marrëdhënie të dyshimta mes të cilave edhe ajo për kontrollin e mediave në Greqi. 

Skandali "Novartis" tërbon Mitsotakis: "Lojë e Tsipras për të larguar vëmendjen nga çështja e emrit të Maqedonisë"

Postuar në 08 Shkurt, 2018 11:48

Skandali “Novartis” në Greqi që duket se përfshin në hetim një pjesë të mirë të së djathës greke, ka provokuar tensione të mëdha politike. Hetimi u njoftua nga rrjeti shtetëror ERT dhe ai do të drejtohet nga Parlamenti grek, çka presupozon se pas këtij hetimi ka patjetër një interes politik.

Për kreun e Demokracisë së Re, Kyriakos Mitsotakis, çdo gjë është një manovër e kryeministrit aktual, Alexis Tsipras, që sipas tij po bën atë që di të bëjë më mirë: të përgojojë kundërshtarët dhe të përçajë qytetarët.

Qirjakua, ose Lulzimi i Greqisë(<>)

Postuar në 06 Janar, 2018 18:47

Në fund të fundit Shqipëria është në një standard me vendet e tjera për sa i përket dështimit të politikës. Njësoj si në vende të tjera, edhe në Shqipëri ka një krizë sistemi që ka të bëjë në thelb me keqqeverisjesn, por sidomos me dobësinë organike të opozitës. Sigurisht që matematika elektorale do të prodhojë patjetër një fitues, por këtu po flasim për shpresën që do të duhet të ngjallte opozita. 

"Si grek u ndjeva në siklet kur më kontrolluan pasaportën në aeroport"

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 14:47

E mbani mend atë fotolajmin kur kryeministri shqiptar Edi Rama kontrollohej në një aeroport të Holandës? Duket se ky është një standard i dedikuar për ballkanasit, vipa apo jo vipa qofshin. Këto ditë i ka rënë për hise kreut të opozitës greke, Kyriakos Mitsotakis që të kontrollohet në aeroportet gjermane, më konkretisht në atë të Frankfurtit. 

“Si grek u ndjeva i sikletosur kur u çova në një terminal të ndryshëm të aerportit të Frankfurtit dhe prita 20 minuta  që të më kontrollonin pasaportën”, tha Mitsotakis gjatë një takimi të organizuar në Bruksel.

Ndërron jetë ish-kryeministri grek, Mitsotakis

Postuar në 29 Maj, 2017 10:34

Constantine Mitsotakis, ish-kryeministri i Greqisë, ka ndërruar jetë në moshën 99 vjeçare. Një nga figurat kryesore të politikës greke të viteve ’80-’90, Mitsotakis rridhte nga një familje me lidhje të forta dhe ndikim politik. Në të dyja krahët e tij, Mitsotakis kishte lidhje gjaku me Elefteros Venizellos. Ai u bë deputet në vitin 1946 dhe vijoi si I tillë deri në vitin 2004, karrierë që arriti kulmin në vitet 1990-1993 kur ai u bë kryeminstër. Mitsotakis ka qenë edhe në Shqipëri dhe konsiderohet se lehtësoi emigrimin e shqiptarëve drejt këtij vendi.

Reagon kreu i opozitës greke, Mitsotakis: Shqipëria, shqetësim real në rajon

Postuar në 23 Nëntor, 2016 12:37

"Shqipëria është një tjetër shqetësim i madh real në rajon". Me këto fjalë i është drejtuar grupit parlamentar të Demokracisë së Re, kreu i opozitës greke Kyriakos Mitsotakis. Sipas tij, tre çështje që kanë të bëjnë me politikë e jashtme po e vënë Greqinë në një pozitë të vështirë në raport me interesat kombëtare. Duke iu referuar deklaratave të fundit të kryeministrit Rama ai akuzoi qeverinë Tsipras për strategjinë që po ndjek lidhur me çështje të politikës së jashtme. "Është e papranueshme të shtoni një tjetër shqetësim të madh në rajon.

Pages

Subscribe to RSS - Mitsotakis