mishi

Singapor, dritë jeshile përdorimit të mishit të kultivuar në laborator

Postuar në 05 Dhjetor, 2020 13:43

Vitet e fundit, bota është përballur me një risi: mishin e prodhuar artificialisht. Ndërsa shqetësimet mbi pasojat mjedisore dhe etike të prodhimit të mishit vazhdojnë të rriten, shkencëtarët e ushqimit janë përpjekur të zhvillojnë mundësi më të qëndrueshme për të plotësuar nevojat për mish.

Mëshira

Postuar në 04 Maj, 2020 02:15

 

Incident në Wuhan, mishi u shpërndahet banorëve me kamionin e mbetjeve urbane

Postuar në 12 Mars, 2020 14:25

Shpalli fitore mbi koronavirusin, por ka rrëshqitur në një gabim që nuk ka kaluar pa vëmendje.

Skandali me mishin prek Poloninë dhe BE-në

Postuar në 27 Janar, 2019 15:24

Duket se një tjetër skandal për tregëtimin e mishit do të prekë produktet që mbajnë etiketën e BE-së. Mediat kanë publikuar pamje nga një thertore në Mazovia të Polonisë ku shiten lopë shumë të sëmura dhe që theren pa asnjë inspektim veterinar. Therjet kryhen natën dhe sipas “The Guardian” lopët janë ekstremisht të sëmura saqë nuk qëndrojnë dot në këmbë.

Po kështu kasapët heqin pjesët tumoriale dhe mandej vazhdojnë therjen normale dhe ndarjen e mishit.

WEF sugjeron kufizimin e konsumit të viçit

Postuar në 05 Janar, 2019 15:27

Një studim i kryer në emër të WEF (Forumi Ekonomik Botëror) nga Oxford Martin School tregoi se 2.4% e vdekjeve në mbarë botën mund të ishin shmangur nëse do të ishte ulur konsumi i mishit, sidomos ai i viçit.

Në vendet e pasura ku rritet konsumi i mishit, përqindja e jetëve që mund të shpëtojnë shkon në 5%. Anketa nuk dha të dhëna specifike për numrin e njerëzve që vdesin çdo vit nga shkaqet ushqimore, por Forumi Ekonomik Botëror pohon se zëvendësimi i mishit me proteina të tjera "mund të parandalojë miliona vdekje të kota në vit".

Bllokohet sasi e madhe mishi me salmonelë

Postuar në 24 Maj, 2018 19:00

Bllokohen sasi të mëdha mishi importi që kishin si destinacion tregun shqiptar. Bëhet fjalë për dy ngarkesa me 53.1 ton mish, i cili  rezultonte i kontaminuar me salmonelë . Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka njoftuar se mishi i bllokuar është ishte me origjine nga Brazili.

Skandali i mishit nga Belgjika, autoritetet belge injoruan ankesën e Kosovës për 18 muaj

Postuar në 13 Mars, 2018 12:45

Lajmi I importeve të mishit me etiketa të falsifikuara në Kosovës ka gjetur vend edhe në mediat në Europë. Gazeta blege “Het Laatste Nieuws” shkruan se autoritetet kosovare kishin njoftuar kolegët belgë për mundësinë e mashtrimit që në shtator të vitit 2016, por blegët nisën hetimet vetëm 18 muaj më pas. Ministry belg i Bujqësisë citohet të jetë shprehur se agjencia e ushqimit do t’i nënshtrohet auditit.

Kujt i shërbeu dhe për çfarë u bë mbyllja e thertoreve në mbarë vendin?

Postuar në 11 Nëntor, 2017 13:55

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti shkruan në profilin e tij në Facebook se pas mbylljes së thertoreve ka një rritje të sasisë së mishit të importit. Një pasojë sipas tij jo e paparashikuar, e ndoshta e lobuar. Me pretekstin e sigurisë ushqimore, qeveria i ra shkurt edhe kësaj radhe, duke hapur rrugën e importeve me etiketa të standardit, por që shpërfillin kërkesën e konsumatorit shqiptar. 

Më në fund do eksportojmë mish, aleance ushqimore me Ukrainën

Postuar në 17 Prill, 2017 12:26

Më në fund të gjitha produktet shqiptare me origjinë shtazore, si mish, qumësht dhe nënproduktet e tyre mund të eksportohen në një vend të huaj. Konkretisht një treg i madh si Ukraina, i hap dritën jeshile importeve të produkteve të  mishit dhe bulmetit.Përmes një letre dërguar Qendër së Eksporteve Shqiptare, Boris Kobal drejtor i Shërbimit Shtetëror  të Sigurisë Ushqimore dhe Mbrojtjes së Konsumatorit në Ukrainë, njoftoi se Shqipëria tashmë mund të eksportojë produktet e saj blegtorale në këtë vend.

Bllokohet shitja e mishit të viçit për 2 javë, shkak infektimi nga dermatoza nodulare

Postuar në 28 Korrik, 2016 17:51

Të paktën për 2 javë do të ndalohet  shitja e mishit të viçit me origjinë Shqipëria.  Ministri i Bujqësisë, Edmond Panariti  tha se për të parandaluar përhapjen e kësaj semundje, kryesisht te lopët dhe viçat me lëkurë të infektuar nga pickimi i insekteve, përgjatë dy javëve do të kryhet vaksinimi i gjedhëve në të gjithë vendin.  Për pasojë shitja e mishit të viçit për këtë periudhë nuk do të lejohet.

Pages

Subscribe to RSS - mishi