mirela kumbaro

200 kërkesa për ta kthyer kështjellën e Ali Pashës në Palermo, në bar ose lokal

Postuar në 24 Shkurt, 2019 12:29

Arkeologu Neritan Ceka ka dhënë një intervistë për gazetën “shqiptarja.com” përmes së cilës hedh idenë e një muzeu arkeologjik nënujor në Port Palermo. Ceka vëren se ka një indiferencë të plotë nga ana e qeverisë duke shtuar disa akuza për ministren e Kulturës që iku, Mirela Kumbaro, e apasionuar pas tenderave.

Histeria e organizuar dhe zhurma artificiale mbi Zagorinë...

Postuar në 24 Janar, 2019 21:54

Sot në media, kompania e njohur e kërkimit dhe shfrytëzimit të hidrokarbureve, Shell, ka dalë me një deklaratë të pazakontë të drejtorit të saj për vendin tonë, Rohan D’Souza.

Pavarësisht rezultateve të studimit sizmik që kompania planifikon në Bllokun 4, Shell nuk do të kryejë aktivitete kërkuese, shpuese në nënzonën e mbrojtur të Zagorisë, e cila gëzon një mbrojtjë të veçantë nga legjislacioni shqiptar

thuhej në të.

Krimi i radhës në Hoshtevë të Zagorisë

Postuar në 22 Korrik, 2018 18:19

Mirela Kumbaron ta kishte kërkuar Shqipëria nuk do ta kishte gjetur dot si ministre Kulture. Kudo ku vë këmbën zonja shkakton probleme. Nuk mjafton firma në projektin kriminal për prishjen e Teatrit Kombëtar, nuk mjafton salçiçeria klienteliste në mes të Butrintit. Zonja në fjalë dëshiron të marrë në mbrojtje krime të tjera siç quhet i ashtuquajturi restaurim i Kishës së Apostujve në Hoshtevë të Zagorisë nga kryeplaku Paskal Nasi.

Ka ndonjë detyrim për ndjesë Ministrja e Kulturës për lajmin e rremë të firmës së Manit?

Postuar në 28 Qershor, 2018 13:26

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, shprehur gëzim dje në Facebook - mediumi ku ajo preferon të flasë e ku siç mund të shihet nuk e begenis shumë njeri - për firmën e 65 artistëve, me një status që e niste me emrin e Pirro Manit. Por sot, kur z. Mani, ka përgënjeshtruar këtë fakt, znj. Kumbaro ndoshta duhet të kërkojë një ndjesë, sepse ndoshta pa ditur dhe padashur u bë pjesë e një lajmi të rremë.

Rilindje edhe për fshatin/Ambicie reale, apo një mundësi për fonde?*

Postuar në 07 Prill, 2018 13:41

2.5 mln euro është mbështetja e MBZHR në vitin 2018 për programin e “100 fshatrave”. Programi, i fokusuar tek turizmi dhe agrobiznesi do të financojë rehabilitimin e plotë infrastrukturor, kulturor dhe historik të 100 fshatrave anembanë vendit. Sipas projektuesve të këtij projekti, që vjen nën modelin e Rilindjes Urbane, këto fshatra janë zgjedhur mbi bazën e potencialit të tyre turistik dhe pritet të shndërrohen në qendra të një lloj turizmi të ri, të panjohur deri më parë në vendin tonë, turizmi rural. Pjesë e programit të mbështetjes janë edhe të rinjtë nga 22- 35 vjeç me një grant 5 mil

Kumbaro jep shfaqjen e preferuar të buzëqeshjes: Artistët janë keqkuptuar. Teatri nuk lëviz

Postuar në 13 Shkurt, 2018 15:54

Ministrja e Kulturës ka deklaruar se konsultimet kanë nisur dhe se sipas saj projektligji do diskutohet përpara se të bëhet ligj. Sipas saj madje bëhet fjalë për decentalizim kompetencash dhe jo centralizim, ndërkohë që për godinën e teatrit u shpreh se nuk do të ketë ndryshime derisa të ketë një projekt të ri.

Në Butrint ka ndërtim dhe jo rehabilitim

Postuar në 17 Tetor, 2017 00:18

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i ka vënë detyrë vetes të bindë njerëzinë se në Butrint “nuk po ndërtohet asgjë”. Se aty po zhvillohet një mjedis ekzistues, “një gati kasolle” që t’u shërbejë turistëve që lodhen duke ecur. E pyetur sot nga Top-Channel, ministrja ndër të tjera tha:

"Butrinti ka 1 milionë € bileta në vit. Kjo është historia e bar kafesë"

Postuar në 11 Tetor, 2017 22:08

Më poshtë po përcjellim videot e seancës së sotme në Komisionin e Medias ku ka qenë ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro. Në videon e parë është debati në studion e Report TV ku kanë qenë pjesë arkeologë të njohur dhe gazetarë. Nga ky emision kanë dalë edhe akuza shumë të rënda për ministren Kumbaro, për shitje të monumenteve, për biznes. Sipas të dhënave që u sollën aty, çështja pritet të kalojë në prokurorinë speciale. Arkeoogu Neritan Ceka ka deklaruar se sknadalet me monumentet janë të shumta dhe sipas tij, ministrja është person për në prokurori.

Projekte, udhëzime, vendime...për një bar-kafe. Ministrja "harron" vetëm ligjin për Butrintin

Postuar në 11 Tetor, 2017 13:59

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ka dalë për herë të parë në një intervistë për News 24, për të sqaruar atë që po lejon të ndodhë në Butrint. Duke folur për situatën e krijuar në këtë Park Arkeologjik, ku sipas saj, ka probleme higjene dhe shitjesh pa kupon, ministria ndërhyri me një udhëzim për të stabilizuar situatën. Ministrja flet për studime, projekte, por nuk tregon asgjë nga ato. Ministrja flet për rehabilitim të një godine ekzsituese, me material të kthyeshme, dru dhe xham, e ndërkohë që jepte intervistën pamjet ilustruese ishin ato të betonierës që punonte në Park(minut 6).

Ceka: "Nuk ka më njerëz që hanë salçiçet e tymosura të Mirela Kumbaros"

Postuar në 10 Tetor, 2017 20:52

Arkeologu i njohur Neritan Ceka i kërkon Prokurorisë të bllokojë punimet për ndërtimin e bar-kafesë në Parkun Kombëtar të Butrinit. Por sipas tij kjo ka pak gjasa të ndodhë pasi firma private që kryen punimet dhe projekti në fjalë ka mbështetjen e kryeministrit. 

Pages

Subscribe to RSS - mirela kumbaro