ministria

Ndryshimi i kufirit për blerjet online, ministria: TVSh-së, taksë konsumi. Aplikohet për çdo mall

Postuar në 19 Gusht, 2016 18:11

Ministria e Financave ka reaguar sot përmes një deklarate për të sqaruar se përse u ul tavani i patatueshëm për blerjet online. Në sqarimin e vet, Ministria i referohet një praktike të BE-së, por pa shtuar më tej asgjë, se për cilat arsye të brendshme u bë kjo gjë.

Thotë Ministria e Financave:

Tiranë-Durrës, me siguri që Haxhinasto po pret aksidentin e radhës që "të bëjë pakëz dritë"

Postuar në 15 Maj, 2016 14:29

Po debatohet shumë për akaidentin tragjik të Kavajës, ku humbën jetën dy fëmijë. Pas një heshtjeje të gjatë inkriminuese dhe procedimeve penale nga Prokuroria e Kavajës për disa zyrtarë të ARSh-së, dje një spcialist aksidentesh në Ministrinë e Transporteve, doli në një prononcim televiziv duke deklaruar se vetëm 4% e aksidenteve ndodhin për shkak të sigurisë në rrugë. Pra për shkak të rrugëve. Me idenë se aksidenti i Kavajës është edhe përgjegjësi e drejtuesit të mjetit.

D. Gjiknurit nuk i ecin konçesionet. Manjani i kthen mbrapsht konçesionin e ndriçimit të Duranës, bashkë me një leksion të vockël në planin juridik

Postuar në 19 Prill, 2016 21:29

Konçesionet e iniciuara nga ministria e Damian Gjiknurit, ajo e Energjetikës, duket se nuk kanë “këmbën e mbarë”. Kjo edhe sepse aleati në qeverisje, Lëvizja Socialiste për Integrim, është kujtuar së fundmi që të “fusë në shina” ligjore konçesionet e qeverisë “Rama”, qoftë përmes iniciativave ligjore, qoftë përmes interpretimit të legjislacionit në fuqi.

Arben Ahmetaj, një nga kusuret e “Rilindjes”. Shpall marrëveshjen me konçesionarin e Rinasit, por nuk publikon dokumentin

Postuar në 03 Shkurt, 2016 16:04

Sot doli në media Arben Ahmetaj me një sihariq: Qeveria shqiptare ka arritur marrëveshjen për liberalizimin e fluturimeve ndërkombëtare me koncesionarin e Aeroportit “Nënë Tereza”.  “Ministria e Transporteve dhe ajo e Zhvillimit Ekonomik kanë firmosur pjesën e tyre të marrëveshjes për liberalizimin. Dua të ndaj me ju, faktin që dokumenti gjendet për procedurë në bordin e koncesionarit, për të ardhur në qeveri e më pas në Parlament, sepse është mbyllur me sukses negociata, është realizuar heqja e ekskluzivitetit me rreze 100 km, duke përjashtuar Vlorën.

Pse ministri Cani mbron koncesionin e skanimit në dogana?

Postuar në 28 Tetor, 2015 21:23

Denoncimet e dikurshme të opozitës socialiste dhe kryesisht ato me karakter ekonomik tani janë kthyer vetëm në çështje letrash. Kjo për meritë të ministrave që vazhdojnë traditën e kopsitjes për miliona dollarë konçesione të dhëna që fshehin pas pikëpyetje të mëdha. Qeveria e re nuk është se u ka dhënë përgjigje kontratave që vetë i quajti korruptive, madje në ndonjë rast i ka shtuar pikëpyetjet.

Nga shëndetësi falas tek falja e shëndetësisë

Postuar në 25 Tetor, 2015 20:25

Konçesioni i fundit i Ministrisë së Shëndetësisë për shërbimin e dializës në Korçë, Lezhë, Vlorë, Elbasan dhe në Shkodër kaloi pa probleme provën e përballjes me median dhe publikun. “BIRN” ngriti në dy shkrime të veta shqetësimin se shërbimi i është dhënë një kompanie e cila nuk ka asnjë përvojë në këtë fushë. Më tej, shpjegimit të qeverisë se kompania në fjalë kishte fituar si pjesë e konsorciumit me Spitalin Amerikan,”BIRN” i kundërvuri faktin tjetër që ngre dyshime: drejtuesja e kompanisë “Evita” rezulton të jetë me lidhje fisnore me një nga drejtuesit e Spitalit Amerikan.

PD: “Eurocol”, fituese me ofertën më të lartë edhe në Ministrine Arsimit

Postuar në 18 Tetor, 2015 14:52

Partia Demokratike ka vijuar sot me një tjetër shembull nga ajo që e quan favorizim në tendera. Fjala është për subjektin që u përfol si fitues i tenderit për rikonstruksionin e godinës së OSHEE-së, që është po ai që ndërton vilën e Edi Ramës në Surre,l. Kësaj radhe, deputeti i PD-së, Luçiano Boçi, thotë se firma në fjalë ka fituar me të njëjtën mënyrë – pra duke paraqitur ofertën më të lartë – një tender në Ministrinë e Arsimit.

Midhja e Butrintit në guackën e hipnozës ministrore

Postuar në 26 Shtator, 2015 14:24

Të gjithë e kemi dëgjuar hipnozën si fjalë, por janë të paktë ata që dinë kuptimin e saj. Hipnoza e ka zanafillën nga lashtësia. Emri vjen nga greqishtja e vjetër dhe personifikon gjumin. Nga mitologjia, zoti i Gjumit ishte biri i Natës që kishte trashëgimtar Morpheun ose Formën në shqip, Fovitor-i Trëmburi, Fantasos-Imagjinatën, dhe të gjithë këta njihen si “Perënditë e Ëndrave”.

Ministria e Arsimit mbyll gjashtë institucione arsimore parauniversitare

Postuar në 24 Shtator, 2015 14:54

Ministria e Arsimit ka urdhëruar së fundmi mbylljen e aktivitete të 6 institucioneve arsimore parauniversitare private. Me një urdhër të datës 1 shtator, ministrja Lindita Nikolla, ka mbyllur aktivitetin e 3 institucioneve në Fier, 1 në Tiraë dhe 2 në Durrës. Institucioneve në fjalë u ngarkohet edhe detyrimi që të “kthejnë pagesat e kryera nga nxënësit për pjesën e papërfunduar të shkollimit, si dhe çdo detyrim tjetër të papërmbushur që mund të kenë ndaj nxënësit”.

Nis viti shkollor, por tri shkolla në Tiranë janë në rikonstruksion. “Emin Duraku” do bëjë mësim te “Petro Nini”

Postuar në 03 Shtator, 2015 19:49

Shkolla “Emin Duraku” në Tiranë do të rikonstruktohet. Duket se nuk ka asgjë të pazakontë në këtë lajm, por ja që e pazakonta është te fakti se kjo ndërhyrje është menduar të bëhet me fillimin e vitit të ri shkollor. Nga drejtues të shkollës 9-vjeçare thonë se ajo është rikonstruktuar para 9 vjetësh, si dhe së fundmi është lyer. Ndaj rikonstruksioni ngjan disi i pajustifikuar. Sa për nxënësit ata do të sistemohen në shkolla të tjera, si “Petro Nini”, ku do të shfrytëzojnë mjediset pasdite.

Pages

Subscribe to RSS - ministria