ministria e brendshme

“Illyrian Guard” regjistrohet në QKB, zv. ministri i Brendshëm Hodaj: Nuk konkuron privatin

Postuar në 11 Maj, 2019 16:50

Shoqëria Aksionere Ilyrian Guard regjistrohet në QKB dhe me shumë gjasë në korrik të këtij viti mund të nis Punën. Zv. ministri i Brendshëm Julian Hodaj i cili është edhe anëtar monitorues i Ilyrian Guard mohon akuzat se kjo SHA po krijohet për motivacione politike për të punësuar militantët.

SHBA kërkon Ministrinë e Brendshme "me konçesion"

Postuar në 12 Nëntor, 2018 12:43

Gazeta “Panorama” publikon sot një intervistë me të Ngarkuarën me Punë të ambasadës së SHBA-ve në Tiranë, Leyla Moses-Ones. Në mungesë të ambasadorit të ri, ambasada e ka gjetur me vend që të ndërhyjë për çështjen e ministrit të ri të Brendshëm përmes një zyrtareje që nuk I thotë gjë publikut shqiptar.

Në një nga deklarimet e veta – që  ndoshta është keqpërkthyer – Moses-Ones thotë:

Dosja “Tahiri”/Sekuestrohet libri i hyrje – daljeve në Ministrinë e Brendshme

Postuar në 01 Nëntor, 2017 11:40

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka sekuestruar këtë fundjavë librin e hyrje – daljeve në Ministrinë e Brendshme, një veprim hetimor që ndërmerret në kuadër të dosjes “Tahiri-Habilaj”. “Shqiptarja.com” raporton se prokurorët dyshojnë se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka takuar Florian Habilajn pranë Ministrisë së Brendshme, nisur nga përmbajtja e përgjimeve në dosjen “Habilaj”, krijuar nga hetuesit italianë.

Dimensioni shtetëror i protestës

Postuar në 13 Maj, 2017 21:52

Debati pas protestës së opozitës u përqëndrua mbi madhësinë e protestës, zhgënjimet dhe pritshmëritë. Nuk i mungoi këtu edhe komenti i kryeministrit dhe keqardhja ironike e tij se u ndje i trishtuar që e pa bulevardin gjysmë bosh. Pavarësisht interpretimeve PD bëri maksimumin e saj në një kohë të vështirë për të si opozitë, ku sforcot për të mobilizuar njerëz janë të mëdha dhe ku asnjë forcë tjetër opozitare në këtë moment nuk do të mund të arrinte të zhvillonte një tubim të tillë.

Tri gafat e viteve 1985, 1993 dhe 2017 në historinë e arkivave të Shqipërisë

Postuar në 10 Maj, 2017 00:01

Autoriteti “për hapjen e dosjeve” në zbatim të ligjit të vet, i cili është në shkelje me ligjin e arkivave, ka shpalosur tashmë synimet e veta për shpërbërjen e fondeve arkivore të disa arkivave të vendit, në funksion të një sipërmarrje që kërkon energji të madhe e sjell shumë pasoja. Ky veprim, i nxituar dhe i pabazuar në asnjë praktikë arkivore, do të sjellë pasoja të rënda në rrjetin arkivor të vendit. I gjithë dokumentacioni i Ministrisë së Punëve të Brendshme, sipas ligjit duhet të administrohet nga Arkivi i kësaj ministrie. Ai është unik dhe i pandashëm.

Ministria e Brendshme: Konflikti politik mund të shfrytëzohet për akte destabiliteti dhe terroriste

Postuar në 17 Prill, 2017 16:02

Ministria e Brendshme e Shqipëria paralajmëron qytetarët për situatën e brishtë të sigurisë ku ndodhet vendi. Përmes një njoftimi për shtyp, Ministria bën me dijë se në ditën e Pashkëve u angazhuan në gatishmëri 5000 policsë, nisur edhe nga njoftime të caktuara për akte destabilizuese. Me më shumë rëndësi është fakti se dikasteri që drejtohet nga Fatmir Xhafaj nënvizon potencialin destabilizues të situatës politike që mund të shfrytëzohet përmes akteve tgë ndryshme nga aktorë të caktuar.

Lëvizja e Metës në funksion vetëm të Metës. A po viktimizon opozita aksionin e vet?

Postuar në 10 Prill, 2017 14:20

Disa media raportojnë se neës Ilir Meta dhe Lëvizja Socialiste për Integrim pritet të tërheqë nesër ministrat nga qeveria. Ky është një hap që ezuaron presionin politik të mundshëm të LSI-së e cila u kujtua të bënte opoizitë me qeverinë ku aderon vetëm katër vite pas ndenji në pushtet. Në çdo rast, akti nëse bëhet realitet, e natyralizon skenën politike, në përshtatje me kërkesat politike që artikulon secila forcë. Sa për LSI-në kjo e fundit ka bërë të qartë vetëm një gjë: Edi Rama nuk mund të jetë më kryeministër.

“Shekulli”: Dy drejtorë policie, baxhanakë me njëri – tjetrin, mbështesin kultivimin dhe trafikimin e kanabisit

Postuar në 02 Tetor, 2016 11:04

Gazeta “Shekulli” shkruan sot se disponon një material shtesë të raportit sekret të shërbimeve italo-gjermane për kultivimin e kanabisit në Shqipëri. Sipas këtij materiali, i referuar në media një muaj e gjysmë më larë, janë 363 zona të kultivimit, të gjitha nën hundën e policisë. Por materiali shtesë që pretendon “Shekulli” shton një vërejtje të policisë italiane për dy drejtorë policie në nivel qarku, baxhanakë me njëri – tjetrin, që lejojnë e madje mbëshetesin kultivimin dhe trafikimin e hashashit.

Konçesioni i pasaportave, 151 milionë euro në 6 vjet. Kontrata është 30 vjeçare dhe me të drejta ekskluzive!

Postuar në 18 Gusht, 2016 00:13

Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative – BIRN – shkruan sot për atë që e quan “biznesi i artë i koncesioneve. Në shkrim kalojnë në sitë koncesionet që janë dhënë nga qeveritë shqiptare, të cilat dalin rezultojnë me fitim shumë të madh. Disa prej tyre janë të njohur, si skanimi, markimi i karburanteve, Petrolifera, kolaudimi etj., thuajse të gjitha monopole në një treg ku shërbimi në shumicën e rasteve është skandaloz. Mjafton të kujtohet kolaudimi, radha e gjatë dhe heshtja e ministrit të Transporteve për të kuptuar se shqiptarët paguajnë edhe që të poshtërohen.

Komedia socialiste/Një qëndrim ndryshe çdo ditë për sistemin e drejtësisë

Postuar në 11 Gusht, 2016 15:48

Bashkia e Tiranës ka dalë sot me një deklaratë rreth vdekjes së 17 vjeçarit Ardit Gjoklaj në vendgrumbullimin e mbetjeve në Sharrë. Ajo i ka dhënë një përgjigje akuzave të këshilltarëve të djathtë në këshillin Bashkiak, sipas të cilave me mbetjet zhvillohet një biznes i lidhur drejtpërdrejt me kryetarin Erjon Veliaj. Në reagimin e vet Bashkia thotë:

Pages

Subscribe to RSS - ministria e brendshme