ministri

Kush do ta mësojë të flasë ministrin e Brendshëm?

Postuar në 15 Janar, 2019 13:59

Sot ministri I Brendshëm, Sandër Lleshaj ka deklaruar në konferencën për shtyp se dorëzimi i Balilit u negociua dhe se në këmbim të këtij akti atij iu premtua një proces i ndershëm gjyqësor. Ndoshta ministri ka qenë më i sinqertë nga ç’duhet, por pyetja që lind këtu është: si mund të garantojë ekzekutivi një proces të ndershëm gjyqësor? Si mund ta bëjë një gjë të tillë qeveria, sidomos kur ajo është vetë protagoniste e akuzave për sistemin gjyqësor?

Të paktën të kishte imituar Ciprasin

Postuar në 10 Janar, 2019 20:46

Shqipëria është në hall për ministër të Jashtëm. Të paktën kështu duket pas refuzimit të presidentit për të dekretuar Genti Cakën në vend të Ditmir Bushatit. Një hall që në fakt është më shumë në kokën e Edi Ramës, jo sepse është i shqetësuar për punët e jashtme të Shqipërisë, por për kapriçot e tij të dukjes dhe pallavrat e rilindjes kombëtare e ndërkombëtare që tani nuk pijnë më ujë sado mundohet të bëjë seriozin dhe të gjithëditurin, ku ata  që nuk e kuptojnë njëherë janë studentët, njëherë minitatorët, njëherë infermierët, njeherë ambasadorët e kështu me radhë.

Kush është ministri që nuk kallëzon në Prokurori dhunën ndaj një të afërmit të vet?

Postuar në 07 Tetor, 2018 21:50

Gazetari Lorenc Vangjeli ka deklaruar dje se pak kohë më parë, ka ndodhur një ngjarje e cila ka përfshirë të afërmin e një ministri.

'I afërmi i një ministri u masakrua nga një personazh i botës së krimit, u mbajt e fshehtë. Të dy këta patën një marëdhënie shumë të “çuditshme” me njëri-tjetrin në lidhje me një shumë prej disa dhjetëra mijëra eurosh’

Misioni qesharak i zotit Roth

Postuar në 13 Maj, 2018 14:37

Të shtunën Shqipërinë e vizitoi ministri  gjerman për Evropën, Michael Roth, i cili doli edhe në një konferencë për shtyp me homologun shqiptar, Ditmir Bushati. Përmbajtja e deklaratave tregoi se vizita ishte thjesht një ndihmë e sforcuar e socialdemokratëve gjermanë për qeverinë socialiste të Tiranës, mesa duket në kuadër të solidaritetit politik si anëtarë të së njëjtës familje. 

Vetëanimohet ministri i parë i qeverisë Rama

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 20:13

Qeveria aktuale e ka kthyer në standard vetëpromovimin e ministrave përmes xhirimeve që kryhen nga stafet e zyrave të shtypit dhe më pas u përcillen mediave. Meraku është që ashtu si kryeministri Rama apo kryebashkiaku Veliaj, edhe ministrat të jenë sa më shumë të pranishëm në media. Në këtë garë të shfrenuar secili përpiqet të tregohet sa më praktik, ndonjëherë duke mos u kujdesur shume për atë çfarë del në kamera.

"Audi" djeg ministrin, zbardhet akuza

Postuar në 19 Tetor, 2017 20:42

Fakte gjithmonë e më rënduese për ish-ministrin e Brendshëm, Sajmir Tahiri, i cili pritet të arrestohet për lidhje të dyshuara me grupin kriminal të “Habilajve”, të cilët kanë trafikuar tonelata kanabisi drejt Italisë. Ne kerkesen qe disponon edhe ResPublica, thuhet se Tahiri ka qene pjese e grupit te organizuar kriminal te vellezerve Habilaj, i ka ndihmuar ne trafikun e droges dhe ka perfituar para nga ky aktivitet kriminal.

Ekstrakt nga kërkesa e Prokurorisë:

Ikën ministri i Trump pas skandalit të udhëtimeve çarter

Postuar në 30 Shtator, 2017 09:22

Një tjetër bashkëpunëtor i presidentit amerikan Donald Trump lë detyrën. Bëhet fjalë për ministrin e Shëndetësisë Tom Price, i cili  dha dorëheqjen pas presioneve të Donald Trump dhe kritikave të ashpra lidhur me kostot e udhëtimeve me avion privat për kryerjen e detyrave të tij.

"Kam kaluar 40 vjet si mjek dhe si oficer publik për t'u dhënë përparësi njerëzve. Më vjen keq që ngjarjet e fundit kanë shkaktuar  humbje prej këtyre qëllimeve të rëndësishme "- tha 62 vjeçari në letrën e tij të dorëheqjes.

20 milion dollarë dëme në tendera, ankande dhe konçesione

Postuar në 25 Gusht, 2017 17:30

Sesi është qeverisur në 4 vitet që lamë pas është e dokumentuar në raporte që në të shumtën e herës mbeten konfidenciale.  Letrat tregojnë për abuzime të mëdha me financat publike.Detyrimet e prapambetura janë një gangrenë që nuk i kanë shpëtuar buxhetit të shtetit edhe gjatë vitit 2016-të. Drejtoria e kontrollit financiar të brendëshëm, një strukturë që varet nga ministria e Financave, ka hartuar një raport të detajuar për performancën e të gjitha minsitrive dhe bashkive në Shqipëri të cilat menaxhojnë fondet publike.

Austria drejt zgjedhjeve të parakohshme, jep dorëheqjen ministri i Jashtëm

Postuar në 15 Maj, 2017 09:33

Ministri i jashtëm austriak, Sebastian Kurz u zgjodh kryetar i Partisë Konservatore të Austrisë, duke kërkuar shpërbërjen e menjëhershme të Parlamentit dhe mbajtjen e  zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Kurt njoftoi se  do të takohet me Liderin e Social Demokratëve Kristian Kern dhe Presidentin Alekander van der Belen për të diskutuar mbi propozimin e tij për zgjedhje të parakohshme.

Hashashi kërkon Manjanin si kurban

Postuar në 30 Janar, 2017 13:01

Foli për drogën, për hashashin e Sajmir Tahirit, foli edhe për përgjimet preventive të kësaj qeverie dhe iku nga detyra. Ministri Ylli Manjani duket se nuk do të jetë më ministër Drejtësie. Atë e zëvendëson mjeku Petrit Vasili, pasi kryeministri ka bërë shkarkimin dhe propozimin. Natyrisht që Manjani foli për llogari politike, por në fakt disa të vërteta i tha, pavarësisht se fshehu disa të tjera. Petrit Vasili ministër Drejtësie?! Çfarë nuk ndodh në këtë vend, sidomos kur LSI-ja deklaron se për president ka shumë figura, por nuk gjeti dot një jurist tjetër përtej Manjanit. 

Pages

Subscribe to RSS - ministri