mike pompeo

Lista e zezë e Pekinit, 28 zyrtarëve të administratës Trump u ndalohet hyrja në Kinë

Postuar në 20 Janar, 2021 21:34

Një listë e re sanksionesh që përfshin shumë anëtarë të administratës së Trump u bë publike nga Ministria e Jashtme kineze, ndërkohë që Joe Biden betohej si president i ri i SHBA-ve. Në listë janë emrat e 28 politikanëve amerikanë që Kina i quan “anti-kinezë" dhe që Pekini i akuzon për kryerjen e një "serie lëvizjesh të çmendura" që minuan rëndë interesat e Kinës dhe marrëdhëniet kino-amerikane, ofenduan popullin kinez dhe ndërhynë në punët e brendshme të vendit.

Kreu i CIA-s: Agjencia nuk i ka fshehur, nuk i fsheh dhe nuk do t’i fshehë informacione Presidentit

Postuar në 17 Shkurt, 2017 10:38

Kreu i CIA-s Mik Pompeo ka hedhur poshtë si të pavërteta raportimet se agjencia nuk po i raporton gjithçka presidentit Donald Trump.

“CIA nuk fsheh, as ka fshehur dhe nuk do të fshehë kurrë informacione nga presidenti…Nuk kemi dijeni nëse ndonjë instancë e shërbimeve e ka bërë këtë gjë”, tha ai në një deklaratë bërë sot.

Shefi i ri i CIA-s, vizita e parë jashtë vendit do të jetë në Turqi

Postuar në 09 Shkurt, 2017 10:44

Mike Pompeo, drejtori i ri i CIA-s, do të zhvillojë vizitën e parë jashtë vendin në Turqi. Njoftohet se ai do të jetë sot në Ankara, pas një bisede telefonike zhvilluar mes presidentin Trump dhe atij turk, Erdogan. Në media po qarkullon një postim në twitter i Pompeo në kohën e grushtit të shtetit në Turqi, ku ai cilëson diktaturë islamike këtë vend.

Viizita merr kuptim në kontekstin e deklaratave të Trump për luftën ndaj ISIS si prioritet kryesor i politikës së sigurisë në SHBA.

Subscribe to RSS - mike pompeo