Mesdhe

Video/Ku është fëmija im?

Postuar në 13 Nëntor, 2020 21:41

Open Arms ka sjellë pamje video nga shpëtimi në Mesdhe i një gomoneje me refugjatë nga Afrika në datën 11 nëntor. Nga 100 udhëtarët 6 kanë humbur jetën, mes të cilëve edhe fëmija 6 muajsh i gruas që shihet të qajë në video. Edhe dje mediat raportojnë se nga Libia u nis një tjetër mjet u mbyt në afërsi të Libisë me 74 persona në bord, duke ekspozuar kështu se në kufijtë e Europës vijon të konsumohet po ajo tragjedi që kemi dekada që e shohim dhe që në disa kohë kemi qenë edhe vetë protagonistë.

Videolajm/Gomonia me 34 refugjatë merr flakë

Postuar në 31 Maj, 2017 10:16

Videoja e realizuar nga forcat ajrore portugeze tregon një gomone me 34 refugjatë që merr flakë. Ata hidhen në ujë dhe fatmirësisht janë shpëtuar.

Prejardhja e romëve dhe kalimi nga India në Mesdhe

Postuar në 27 Maj, 2017 17:55

Në të kaluarën ka patur shumë  teori mbi origjinën e romëve. Grupet e para arritën në Evropën Qendrore dhe Perëndimore në shekullin e 15 dhe 16 dhe u quajtën "Ciganë" dhe "Saraçenë". Në të njëjtën kohë filluan të qarkullojnë teori të çuditshme mbi origjinën e tyre. U konsideruan pasardhës të Noes dhe birit të Kamit, apo priftërinjve dhe perëndeshës egjiptiane Isidës.  Fakti që romët nuk kanë qenë asnjëherë një komb i lidhur me traditën e shkrimit e ka thelluar edhe më shumë këtë mister.

755 specie “aliene” mësyjnë Mesdheun dhe ujërat e ëmbla në Europë

Postuar në 16 Nëntor, 2015 15:16

755 specie janë mësyrë Mesdheun duke shtuar kështu rrezikun për vetë këtë hapësirë detare, por edhe për lumenjtë e Europës. Një studim i financuar nga BE-ja ka nxjerrë në dritë këtë fakt që ka marrë përmasa shqetësuese këto 60 vjete. Rusia, Britania e Madhe, Gjermania, Italia, janë katër vendet që shihen si porta kryesore e hyrjes së specieve ekzotike. Gjermania konsiderohet importuesi kryesor i tyre në Europë, meqenëse është një vend me shumë lumenj dhe liqene. Si faktor në këtë invadim shihet njeriu me lëvizjen dhe transportin e tij të mallrave, por edhe ndryshimet klimaterike.

Vetëm një rrugë ka: NATO ngre alarmin mbi fuqinë e Rusisë në Mesdhe

Postuar në 22 Tetor, 2015 14:33

Shefat ushtarakë të NATO-s kanë dhënë alarmin mbi atë që ata e shohin tani si “një plan më të gjerë strategjik të Vladimir Putinit nga ana e Rusisë për të sfiduar perëndim e afërt me shtëpinë”. Ata tani kanë frikë nga zhvillimi i shpejtë i arsenalit me anijet lundruese të nisura tashmë bashke me raketat balistike, të cilat janë në gjendje të kufizojnë “aftësinë për t’i lehtësuar këto asete ushtarake” të aleancës në Mesdhe. “Rusia nuk ka pasur ndonjë prani të konsiderueshme në Mesdhe që nga fundi i Luftës së Ftohtë.

BE masa kundër trafikantëve, 6 luftanije patrullojnë në Mesdhe

Postuar në 07 Tetor, 2015 16:56

Një operacion i koduar “Sofia”, ka nisur me patrullimin e 6 luftanijeve në Mesdhe. Objektivi është kapja dhe ndalimi i varkave të trafikantëve të refugjatëve. Anijet e bllokut kanë të drejtën të afrohen, të kontrollojnë e të sekuestrojnë mjetet e dyshimta. Deri më tani, fokusi i Bashkimit Europian kanë qenë operacionet e mbikëqyrjes e ato të shpëtimit, por duket se, më në fund, vëmendja po spostohet edhe te trafikantët. Mbi 130 mijë emigrantë dhe refugjatë kanë kaluar në Europë këtë vit, nga brigjet e Afrikës Veriore. 2.700 prej tyre janë mbytur në ujërat e Mesdheut. 

Viti 2015: më shumë 500 mijë emigrantë kanë kaluar Mesdheun, Moska dhe Uashingtoni në bisedimet për zgjidhjen e krizës

Postuar në 29 Shtator, 2015 13:56

Gjatë vitit 2015, më shumë se 515 mijë emigrantë dhe refugjatë kanë mbërritur në Evropë duke kaluar nëpërmjet Mesdheut. Sipas shifrave të publikuara nga Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, ndër këta rreth 3000 kanë vdekur ose janë shpallur të zhdukur gjatë përpjekjeve të tyre për të mbërritur në Evropë duke kaluar në rrugë detare të rrezikshme në Mesdhe. Rreth 383 000 persona kanë dalë në Greqi dhe rreth 129 000 të tjerë në Itali. Sipas HCR-së 54 për qind e tyre janë sirianë dhe 13 për qind janë afganë.

Përqafim i dhimbshëm mes ish-modeles greke dhe refugjatit sirian

Postuar në 01 Shtator, 2015 23:13

Ajo ishte në udhëtimin e saj në Mesdhe, ndërsa ai i sfilitur prej 13 orësh në det. Në shpresat e fundit për të mbijetuar, emigranti pa dritën e fundit. Varka e turistëve ndaloi dhe e ngriti lart. Mandej një përqafim mes turistes greke që gjendej në bord dhe refugjatit sirian të trembur, shpëtuar nga grupi i pushuesve pas 13 orëve sfidë mes dallgëve. "Ishte gati i pandërgjegjshëm kur e dalluam", tregon Sandra Tsiligeridu, ish- top modelja në profilin e saj në Facebook, ku ka publikuar dhe foton.

Subscribe to RSS - Mesdhe