merkel

Merkel pranon dështimin: Humbëm kontrollin mbi pandeminë

Postuar në 26 Janar, 2021 13:04

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka pranur se Gjermania dështoi në kontrollimin e situatës së pandemisë. Gazeta “Bild” referon një videokonferencë të kancelares me krerët e CDU/CSU gjatë së cilës ajo ka folur hapur për atë që e quan dështim të qeverisë.

Ne humbëm kontrollin mbi këtë situatë

citon “Bild” kancelaren.

Merkel ka pranuar se autoritetet nuk kanë aftësinë për të moitoruar kontaktete e personave të infektuar.

Mbyllja e llogarisë së Trump në Twitter, Problematike

Postuar në 11 Janar, 2021 16:55

Mbyllja e llogarisë së Donald Trump nga Twitter shikohet me rezerva edhe në Gjermani, një vend që nuk ka patur marrëdhëniet më të mira me presidentin amerikan. Zëdhënësi i kancelares, Merkel, Steffen Seibert ka përcjellë shqetësimet e Berlinit zyrtar për një vendim që po fiton përherë e më shumë natyrën e një demonstrimi force nga sektori i teknologjisë.

E drejta për të shprehur lirisht opinionet është me rëndësi themelore. Nisur nga kjo, kancelarja e konsideron problematike që llogaria e presidentit është bllokuar përgjithnjë

Video/Merkel e prekur: Shifra e 509 të vdekurve në ditë është e papranueshme

Postuar në 09 Dhjetor, 2020 14:25

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, është shfaqur e prekur gjatë një fjalimi të mbajtur në Bundestag teksa ka bërë një bilanc të infektimeve dhe të vdekjeve. Sipas Merkel, 509 viktima në ditë nga CoVid-19, janë një shifër e papranueshme. Më poshtë video: 

Shqipëria, zyrtarisht zorrë qorre e Europës

Postuar në 30 Nëntor, 2020 21:49

Tirana zyrtare ka arritur ta kompletojë dështimin e saj tërësor edhe në procesin e integrimit. Sot kancelarja gjermane Angela Merkel ka bërë të ditur se Shqipëria do të ndahet nga Maqedonia e Veriut në vlerësimin e procesit duke njohur arritjet e Shkupit zyrtar.

Në rastin e Shqipërisë çështja është pak më ndryshe. Me gjithë përparimet, nuk mund të premtoj se do të ndodhë që këtë vit, por shumë shpejt

Kush do kërkojë falje për gabimet e deritanishme me pandeminë?

Postuar në 29 Tetor, 2020 14:57

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, ka deklaruar së fundmi se populizmi mbi pandeminë e tanishme është papërgjegjshmëri.

Gënjeshtrat dhe dezinformimi, komploti dhe urrejtja jo vetëm që ndryshojnë debatin demokratik, por edhe luftën kundër virusit… Ajo që është shkencërisht e rreme duhet të përcaktohet qartë si e tillë. Populizmi nuk është vetëm joreal, por edhe i papërgjegjshëm

theksoi kancelarja gjermane në një fjalim para deputetëve një ditë pas njoftimit të mbylljes në Gjermani.

Ekskluzive/Biseda Merkel-Rama: BE mbështet bashkëqeverisjen PS-PD

Postuar në 13 Tetor, 2020 01:00

Dje u raportua se kryeministri Edi Rama zhvilloi një bisedë me kancelaren gjermane Angela Merkel që u tha se kishte të bëntë me Planin e Investimit. Redaksia e “Të Kripura” ka arritur të zbardhë një pjesë të bisedës që në të vërtetë lidhet me variantin e bashkëqeverisjes PS-PD pas zgjedhjeve të 25 prillit, një zgjidhje që shihet si më e mira edhe në sytë e BE-së, apo një pjese të saj. Më poshtë një pjesë nga biseda që ka interes për të kuptuar se çfarë po ndodh:

...

Merkel: Përshëndetje z. Rama! Pa maskë?

Merkel: BE ka detyrimin të mbështesë Greqinë. Blloku i paunifikuar për sanksione ndaj Turqisë

Postuar në 28 Gusht, 2020 15:09

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka deklaruar se të gjitha vendet e Bashkimit Europian kanë një detyrim për të mbështetur Greqinë në dvergjencat e saj në Mesdheun Lindor.

Tani është Gjermania. Ose shpresohet se do të jetë

Postuar në 25 Gusht, 2020 13:12

Njëherë e një kohë ishte Amerika, tani është Gjermania.

Kështu titullohet një koment i publikuar në versionin anglisht të gazetës konservatore greke “Kathimerini”, që duket se shpreson që kriza në Mesdheun Lindor të katalizojë ndër të tjera një rol të ri për Gjermaninë.

Jo më mbylljes së kufijve në BE për shkak të pandemisë

Postuar në 21 Gusht, 2020 02:24

Gjermania dhe Franca kanë njoftuar dje se një mbyllje tjetër e kufijve do të shmanget. Kancelarja gjermane Angela Merkel dhe Presidenti i Francës, Emmanuel Macron janë takuar në Fort de Brégançon për të diskutuar disa çështje me interes dypalësh dhe europian, mes të cilave edhe menaxhimi i pandemisë.

Ne përfundimisht duam të shmangim mbylljen e kufijve sërish. Ne ramë dakord që të punojmë shumë më ngushtësisht së bashku

ka deklaruar Merkel pas takimit.

Lukashenko duhet të jetë pjesë e zgjidhjes në Bjellorusi

Postuar në 19 Gusht, 2020 17:12

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mendon se zgjidhja e situatës në Bjellorusi nuk mund të bëhet pa përfshirjen e presidentit aktual, Alexander Lukashenko. Merkel ka folur para gazetarëve pas një konference virtuale me liderët e Bashkimit Europian, ku deklaruar se Lukashenko ka refuzuar të komunikojë me të në telefon.

Pages

Subscribe to RSS - merkel