media

Lista e Facebook, një paralele me publikimin e "Raportit konfidencial të OSBE"

Postuar në 13 Korrik, 2017 08:37

Kryeministri Edi Rama reagoi dje në mbrëmje rreth qëndrimeve të shprehura gjatë ditës për publikimin prej tij të listës së 100 personave të administratës dhe sistemit të drejtësisë për të cilët ka patur ankesa oniline. Ndër të tjera Kryeministri thotë:

Po jap një sqarim për kë ka veshë të dëgjojë:

Qeveria sot ka një mik të domosdoshëm: Lulzim Bashën

Postuar në 02 Korrik, 2017 12:40

Para disa kohësh në një portal afër qeverisë doli një lajm- koment, që e lidhte Lulzim Bashën me lobin grek. Madje duke bërë disa raportime si të ndonjë rezidenti në qytetet kufitare në kohën e luftës së ftohtë, ku edhe kalimi i televizorit në kanale të huaja, shikohej si prirje subversive. 

800 punë apo 800 ditë në televizor?

Postuar në 23 Qershor, 2017 11:16

Në 2-vjetorin e inagurimit si kryebashkiak i Tiranës, Erion Veliaj tha se ka bërë 800 punë në 800 ditë. Ky bilanc mbetet gjithsesi i diskutueshëm për aq kohë sa lista është ekskluzivitet i bashkisë që mund të quajë punë edhe ndërrimin e letrave në banjot e bashkisë, pamvarësisht se mund të paragjykohet për rendimentin apo impaktin që ka kjo në mbarëvajtjen e punëve të Tiranës. 

Mediat dhe fushata parazgjedhore

Postuar në 20 Maj, 2017 00:15

Fushata parazgjedhore ka filluar. Varësisht nga intereset e tyre ekonomike e partiake, mediet shqipe po shpërdorojnë fjalën, zërin dhe fotografinë. Qytetarët, si asnjëherë më parë, janë të rrezatuar e të rrezikuar nga propaganda dhe nga lajmi i rremë. Në këtë trajtesë do sjellë në pah disa «modele» që ndikojnë në ndërtimin e opinionit publik si dhe në bindjet e individëve. Sot këto modele, janë duke u zbatuar me turr nga fanatikë të partive politike, por të mbeshtjellur me pëlhurën e gazetarisë së pavarur.

1.  Band – Wagon – effect

1 milionë vota për ta lënë Shqipërinë siç ishte  

Postuar në 11 Maj, 2017 13:35

Gënjeshtra dhe demagogjia po infektojnë keq klimën politike në Shqipëri, të cilën media nuk duket se po e administron dot në pasqyrim. Për çdo takim, çdo lëvizje, çdo fjalë, ndoënse me tekst dhe vizibilitet të njëjtë për të gjithë, tituj të ndryshëm, lexime të njëashme dhe theksime të posaçme tentojnë të tërheqin vëmendjen aty ku është interesi I njërës palë. P.sh paketa e McAllister do të duhet të raportohej njësoj pasi përmbajtja e saj ishte e rëndësishme dhe shumë e pranueshme.

Roli i mediave në ndërmjetësimin e agjendave politike

Postuar në 01 Maj, 2017 15:21

Që në fillim të viteve të 70 –ta hulumtuesit e shkencave të komunikimit pyesnin: pse disa tema sociale, politike dhe ekonomike që vërehen më lehtë, bëhen temë diskutimi në shoqëri e pse disa jo?! McCombs dhe Shaw (1972) thonë: “Mediat vetëvendosin se cila temë do jetë temë diskutimi dhe cila do të tërheqë vëmendjen në opinion. Këto vendosin se cilës temë do t’i japin prioritet e cilës jo”.

Oborri Mediatik që gjallon pas Katundit Mediatik

Postuar në 13 Prill, 2017 13:05

Së fundmi në portale të ndryshme online, por edhe në faqet e televizioneve vihet re një praktikë “gazetarie” që sugjeron për lexuesin bisedat që kryeministri zhvillon me komentues të ndryshëm në profilin e tij në Facebook. Përveç ndonjë rasti kur thuhet ndonjë gjë me vlerë, apo përcillet ndonjë mesazh, kjo praktikë “pune” nuk justifikohet as për interesin publik dhe as për kriterin profesional. Së pari shumica e portaleve që transmetojnë këto qyfyre politike qëndrojnë në klikime poshtë numrit të ndjekësve të kryeministrit Rama në Facebook. I cili ka sot më shumë se 1 milionë ndjekës.

Origjina e keqbërësve - a duhet raportuar?

Postuar në 03 Prill, 2017 12:10

Autori i dyshuar i veprës penale është „një gjerman PA sfond migracioni". Ky shënim vjen nga policia e Manhaimit në Twitter, pasi një person i gjinisë mashkullore u vërsul me makinë në qendër të Haidelbergut në turmën e njerëzve. Me këtë policia reagoi ndaj debatit në mediat sociale, se origjina e personit nuk përmendet qëllimisht. Pas kësaj qëndron një debat më i madh, që zhvillohet prej kohësh në mediat gjermane. Duhet të përmendet origjina e keqbërësit apo jo?

Trump nuk lejon disa media në konferencën për shtyp

Postuar në 24 Shkurt, 2017 22:11

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp ka përshkallëzuar konfliktin me mediat. Shtëpia e Bardhë bllokoi këtë të premte disa nga mediat më të rëndësishme amerikane dhe ndërkombëtare nga deklarata e zakonshme për shtyp e zëdhënësit të qeverisë amerikane. Mes mediave që nuk u lejuan në sallë  është gjiganti CNN. Të tjera media prestigjoze që ishin pjesë e censurës nga Shtëpia e Bardhë janë Nju Jork Tajms, LA Times, Politico apo edhe media ndërkombëtare si britaniket BBC apo Daily Mail.

Ta var apo nuk ta var kryeministri - kriteri më i ri për objektivitetin në media

Postuar në 23 Shkurt, 2017 09:02

Sokol Balla ka shkruar një opinion mbi situatën politike në Shqipëri. Opinioni sugjeron për lexuesin dy kredenciale që i japin besueshmëri: Së pari ai është shkruar “Posaçërisht për...”. 

Së dyti, Balla gëzon “vardisjen” si të thuash të kryeministrit të vendit, i cili duket se “ja var” analistit  në fjalë. Këtë na e thotë vetë ky i fundit kur e nis opinionin e tij kështu:

Pages

Subscribe to RSS - media