media

A do vijnë humoristët e Shqipërisë në pushtet?

Postuar në 22 Prill, 2019 19:46

 

Satirë politike në kombinim me përhapjen në kohë rele dhe globale. Ja një realitet që po trondit themelet e establishment politik dhe ekonomik në mbarë botën. Komedianët – ata që të bëjnë të qeshësh duke menduar – janë shndërruar në pika referimi jo vetëm për të ankoruar kritikën e asaj që përndryshe nuk thuhet, por edhe për shpresën për ndryshim.

Raporti i Reporterëve pa Kufij dhe një pyetje "e vjetër" që nuk ka përgjigje

Postuar në 18 Prill, 2019 14:29

Raporti i fundit i Reporterëve pa Kufij e vendos Shqipërinë në rënie, por duke identifikuar veprimet ligjore dhe qëndrimet publike të kryeministrit Edi Rama si faktor për këtë.

Sa pëqind përbëjnë "gazetarët" shqiptarë që entuziazmohen me lajmet për Mafian Shqiptare?

Postuar në 17 Prill, 2019 17:02

Nuk ka ditë që të mos shkojë pa shfaqjet e palaçollëkut politik shqiptar. Këto 48 orët e fundit e gjithë makineria propagandistike e pushtetit po merret me zbutjen e efektit psikologjik që ka vendimi i parlamentit hollandez për rivendosjen e vizave për shqiptarët. Pika kryesore e kësaj përpjekje është se shqiptarët sipas statistikave hollandeze përbëjnë 0.2% të kriminalitetit në këtë vend.  Nga ana tjetër po këmbëngulet për të shpjeguar se qeveria e Hollandës nuk do ta zbatojë rekomandimin e parlamentit.

E majta dhe censura. Rasti i kadrinjve që lënë pa gjumë Macron

Postuar në 07 Prill, 2019 17:56

Flini mirë, babi Zeus merret me gjithçka. I urdhëruar nga qeveria, një raport sapo është publikuar në lidhje me “krijimin e një Njësie autorregulluese dhe të ndërmjetësimit të informacionit”. Si quhet? “Besim dhe Liri”. Kot s’e quajtën “Vargonj dhe asfiksi”. Sepse për atë bëhet fjalë. Liria e shtypit dhe kufizimet e saja janë të rregulluara nga një nga ligjet më brilante të historisë së Republikës, ligji i 29 korrikut 1881.

Sforcimi për ta trajtuar krizën si çështje imazhi

Postuar në 26 Mars, 2019 12:29

Vendimi i opozitës për djegien e mandateve ka çoroditur një pjesë të madhe të shumicës qeverisëse dhe mediave apo gazetarëve të saj.Nuk po arrihet të artikulohet më shumë sesa akuza e kryeministrit që është: ky vendim dëmton imazhin e vendit.

Mirëpo nëse do shfletojmë edhe në internet mediat pranë z. Rama, analizat e ndryshme dhe vetë kryeministrin, do të shohim të njëjtën gjuhë: opozita me shfaqjet e veta parlamentare dhe propagandën anglisht kundër qeverisë ka dëmtuar imazhin e vendit.

Nis luftën hibride ndaj Medias. Mobilizohen të gjithë, edhe Administrata Publike...

Postuar në 23 Mars, 2019 18:26

Fjala e sotme e Kryeministrit Edi Rama  në kuadër të prezantimit të Erjon Veliajt, mund të konsiderohet pa dyshim si shpërfaqja e makthit të tij ndaj medias dhe një lloj manifesti kundër saj. Zoti Rama ka nxitur, apeluar dhe ndërsyer njerëzit kundër medias që sipas tij ndërton për natë një Shqipëri të errët dhe shpërfill të vërtetën e njerëzve të thjeshtë. Ndër të tjera z. Rama tha:

Video/Çfarë pate z. Kryeministër?

Postuar në 23 Mars, 2019 14:35

I kemi punët shumë mirë, por nuk na lë media. Jepni pëlqime, ndani informacionin real për të mbrojtur fëmijët tuaj nga kjo flamë kazanësh.

Edi Rama ia ka dedikuar një pjesë të fjalës së vet mediave që i ka patologji, duke dëshmuar sesa rëndë është situata personale e këtij individi.

Përpjekja e pasuksesshme për amballazhimin e krizës

Postuar në 07 Mars, 2019 16:21

Ja ca lajme amballazhuese që qarkullojnë sot:

Drejtori për zgjerimin në BE, Danielsson thotë se “djegia e mandateve minon integrimin”.

Kuptohet kjo është shuplakë për PD-LSI.

Pas kësaj Taulant Balla propozon dialog me opozitën. Por jo negociata. Por pyetja lind vetiu:

Cilën opozitë sepse ajo ka ikur nga Parlamenti dhe sipas partisë së tij, në Kuvend po hyn opozita e re?

Cilat negociata, pasi opozita e arratisur nuk ka kërkuar ndonjë gjë, veç qeverisë tranzitore, apo largimit të Edi Ramës?

Të raportosh sipas midesë

Postuar në 22 Shkurt, 2019 20:18

Lajmin për pushimin e çështjes penale ndaj ish-kryetarit të KQZ-së, Denar Biba, për audiopërgjimin e bisedës së tij me gjyqtarin e Gjykatës së Strasburgut, e ka përcjellë së pari sot Report Tv. Titulli i luajtur me këtë rast nga kjo media është:

Pra prokuroria sipas medias së z. Carlo Bollino ka bërë punën por ishte akuza komplet e pabazuar, ndaj edhe pafajësia e Denar Bibës. Asnjë koment më tej, asnjë dyshim, ndërkohë që televizioni pretendon se disponon vendimin e gjykatës.

Raporti/Turqia e Erdoganit çensuroi 2 950 artikuj online gjatë vitit 2018

Postuar në 21 Shkurt, 2019 11:33

Turqia e Recep Erdoganit ka çensuruar 2 950 artikuj online gjatë vitit 2018. Kjo bëhet e ditur nga një raporti i BIA Media”, e cila ka autorizuar një raport të posaçëm për vitin 2018. Sipas këtij dokumenti Ankaraja zyrtare ka vepruar me çensurë edhe ndaj rrjeteve sociale, mediave tradicionale dhe televizioneve.

Pages

Subscribe to RSS - media