media

Nis luftën hibride ndaj Medias. Mobilizohen të gjithë, edhe Administrata Publike...

Postuar në 23 Mars, 2019 18:26

Fjala e sotme e Kryeministrit Edi Rama  në kuadër të prezantimit të Erjon Veliajt, mund të konsiderohet pa dyshim si shpërfaqja e makthit të tij ndaj medias dhe një lloj manifesti kundër saj. Zoti Rama ka nxitur, apeluar dhe ndërsyer njerëzit kundër medias që sipas tij ndërton përnatë jë Shqipëri të errët dhe shpërfill të vërtetën e njerëzve të thjeshtë. Ndër të tjera z. Rama tha:

Video/Çfarë pate z. Kryeministër?

Postuar në 23 Mars, 2019 14:35

I kemi punët shumë mirë, por nuk na lë media. Jepni pëlqime, ndani informacionin real për të mbrojtur fëmijët tuaj nga kjo flamë kazanësh.

Edi Rama ia ka dedikuar një pjesë të fjalës së vet mediave që i ka patologji, duke dëshmuar sesa rëndë është situata personale e këtij individi.

Përpjekja e pasuksesshme për amballazhimin e krizës

Postuar në 07 Mars, 2019 16:21

Ja ca lajme amballazhuese që qarkullojnë sot:

Drejtori për zgjerimin në BE, Danielsson thotë se “djegia e mandateve minon integrimin”.

Kuptohet kjo është shuplakë për PD-LSI.

Pas kësaj Taulant Balla propozon dialog me opozitën. Por jo negociata. Por pyetja lind vetiu:

Cilën opozitë sepse ajo ka ikur nga Parlamenti dhe sipas partisë së tij, në Kuvend po hyn opozita e re?

Cilat negociata, pasi opozita e arratisur nuk ka kërkuar ndonjë gjë, veç qeverisë tranzitore, apo largimit të Edi Ramës?

Të raportosh sipas midesë

Postuar në 22 Shkurt, 2019 20:18

Lajmin për pushimin e çështjes penale ndaj ish-kryetarit të KQZ-së, Denar Biba, për audiopërgjimin e bisedës së tij me gjyqtarin e Gjykatës së Strasburgut, e ka përcjellë së pari sot Report Tv. Titulli i luajtur me këtë rast nga kjo media është:

Pra prokuroria sipas medias së z. Carlo Bollino ka bërë punën por ishte akuza komplet e pabazuar, ndaj edhe pafajësia e Denar Bibës. Asnjë koment më tej, asnjë dyshim, ndërkohë që televizioni pretendon se disponon vendimin e gjykatës.

Raporti/Turqia e Erdoganit çensuroi 2 950 artikuj online gjatë vitit 2018

Postuar në 21 Shkurt, 2019 11:33

Turqia e Recep Erdoganit ka çensuruar 2 950 artikuj online gjatë vitit 2018. Kjo bëhet e ditur nga një raporti i BIA Media”, e cila ka autorizuar një raport të posaçëm për vitin 2018. Sipas këtij dokumenti Ankaraja zyrtare ka vepruar me çensurë edhe ndaj rrjeteve sociale, mediave tradicionale dhe televizioneve.

Ku të humbi Kazani?

Postuar në 11 Shkurt, 2019 15:00

Që nga zbulimi i skandalit të DH Albania, pra falsifikimit të dokumenteve nga kjo kompania që kishte fituar tenderin për lotin i të Unazës së Madhe në Tiranë ka patur disa zhvillime pozitive për vendin.

Së pari u detyrua kryeministri të bënte ndryshime në qeveri përmes të cilave ai zbuloi dobësitë e veta të mëdha. Anonimët u katapultuan në qeverisjen e tij për të mbyllur çdo vrimë rrjedhjeje informacioni apo loje politike që paralelizon pushtetin e tij.

Së dyti, u anullua edhe rruga Thumanë –Kashar. Të gjithë e dimë që kjo ka lidhje me debatin për Unazën e Madhe.

Comandano i terroni! Probleme me median edhe në Itali

Postuar në 11 Janar, 2019 13:03

Problemet me median nuk mungojnë as në Italinë fqinje, ku përherë duket se ke të drejtë të thuash çdo gjë. Zv.kryeministri italian, Luigi Di Maio paralajmëronte sot në rrjetin social tuiter, se do të heqë financimin publik për mediat në krye të tre vjetëve. Si argument mbështetës për këtë masë është sjellë një titull i gazetës së djathtë Libero” e cila sot hapej me titullin: Comandano i terroni.

Kodi mafioz i medias dhe pushtetit

Postuar në 24 Nëntor, 2018 14:54

Edi Rama ia ka dalë deri diku të zhvendosë vëmendjen nga patatja e nxehtë e protestës së Unazës së madhe në Tiranë drejt një konflikti me disa gazetarë. Ai ka folur për një kontratë të Ylli Rakipit me OSHEE-në ndërprerë vitin e kaluar, që sipas tij qëndron në themel të sulmeve të Rakipit. Kryeministri ka përmendur faktin se Rakipi ka fituar më shumë se 2 milionë euro nga kjo kontratë, që parë kështu, me të vërtet që është shkak për acarim.

Shtëpia mbrohet vetëm me një mënyrë...

Postuar në 22 Nëntor, 2018 20:09

E mbani mend kur Spartak Ngjela thoshte në emër të Partisë Socialiste se tre të vdekur nuk janë gjë. Se madje duhen 13 mijë? Po kur socialisti Edi Rama tregonte 21 janarin? Sesi ai kishte qenë një demonstratë për lirinë. Është mirë të kujtohet kjo neveri për të mos lejuar elegjiakët e rremë, vajtocat e shtirura të katër gishtave të një policeje të moralizojnë. Është mirë të kujtohet kjo edhe nga ata që janë në protestë që ndoshta sot procedohen në bazë të ligjit aq e kaq, se asgjë nga këto nuk ka vlerë, pos faktit se ne kuptojmë mirë, deri në kockë, se shtëpia mbrohet vetëm me një mënyrë.

Lufta me "bindje" ndaj Presidentit

Postuar në 19 Nëntor, 2018 17:38

Ka një përpjekje që çështja “Lleshi” të banalizohet si aspekt llastimi i Presidentit të Republikës. Si tekë e tij për të imponuar një faktorizim fiktiv me shumicën e drejtuar nga Edi Rama, që i bën hije të gjithë Shqipërisë. Po flitet për Republikën e Bindjeve e të tjera terma të sforcuar kafenesh, që sipas disave kanë zëvendësuar Kushtetutën. Përsëritja e kësaj teze në fakt synon të likujdojë me një faturë mediatike për Ilir Metën atë që në fakt ishte karabushllëku i Edi Ramës.

Pages

Subscribe to RSS - media