mbledhja

Legjitimiteti i dyshimtë i një date, delegjitimim i zgjedhjeve

Postuar në 13 Qershor, 2019 14:34

Zgjedhjet e 30 qershorit duket se do të jenë asgjë më shumë se fasada e një vullneti të njëanshëm politik. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve është ndarë në qëndrimet e veta për sa i përket dekretit të fundit të Presidentit të Republikës që shfuqizon datrën e zgjedhjeve të caktuara me një dekret të mëparshëm. Kryetari i Komisionit, Klement Zguri ka deklaruar se institucioni duhet të ndalë punën e nisur për zgjdhjet sepse dekreti i kreut të shtetit është botuar në Fletoren Zyyrtare:

Vjen ndarja e madhe, epilogu i një "martese" të korruptuar politike

Postuar në 10 Qershor, 2019 10:10

Pa kaluar 1 orë e 30 minuta nga konferenca e jashtëzakonshme e Presidentit ku shtjelloi argumentat e tërheqjes së dekretit PS mblodhi kryesinë për të formalizuar qëndrimin se Meta duhet shkarkuar.

Në një deklaratë për mediat pas mbledhjes së kryesisë së PS-së, zëdhenësja e qeverisë, Elisa Spiropali ka bërë me dije se procedurat për shkarkimin e Metës, do të nisin këtë javë.

Partia që komunikon me prononcime

Postuar në 25 Dhjetor, 2018 16:06

Cilat ishin vendimet e Kryesisë së Partisë Socialiste të mbledhur dje? Askush nuk e di me siguri. U tha vetëm që kryesia vijoi diskutimet për pesë orë dhe se çfarë u fol aty u mor vesh nga një prononcim i kryetarit të saj, kryeministrit Edi Rama. I cili siç e ka zakon ka folur për reflektim dhe vetëkorrigjim.

Një tjetër informacion që thuhet se është diskutuar ka qenë propozimi i kryeministrit për hapje të partisë.

Ça muhabeti është ky o Baton?

Postuar në 26 Nëntor, 2018 17:42

“Mikut i lëshohet kryet e vendit”. Kështu thotë Kanuni, që më poshtë shton menjëherë se “edhe pse i lëshohen kryet e vendit, miku nuk prin, por e prin”. Që do të thotë në shtëpi time kakaris unë, jo miku. 

Edi Rama mesazh kosovarëve: "Patriotizmi në kohë paqeje është të mos diskutosh kontributet për “Kastratin”

Postuar në 26 Nëntor, 2018 12:36

Dy qeveritë e Shqipërisë dhe të Kosovës kanë zhvilluar në Pejë një mbledhje të përbashkët. Pas mbledhjes të dy kryeministrat Edi Rama dhe Ramush Haradinaj kanë mbajtur një konferencë të përbashkët për shtyp.

Tabloja Sinoptike e skenarëve "Babale" dhe "Xhisiela": Baltë dhe intriga, asgjë më tepër

Postuar në 08 Tetor, 2018 14:13

Fjala e kryeministrit Edi Rama në mbledhjen e Grupit Parlamentar të PS-së:

Banorët ndërpresin mbledhjen e Këshillit Bashkiak të Vlorës (Video)

Postuar në 26 Prill, 2018 16:31

Banorët e Lagjes “Kushtrimi” në Vlorë dhe ata të Orikumit kanë detyruar Këshillin Bashkiak të Vlorës të  pezullojne mbledhjen. 28 familje kanë kërkuar dëmshpërblim për banesat e nga ndertimi i segmentit lidhës  të autostradës me Rrugën Transballkanike. Ata pretendojnë se prej kater muajsh nuk perfitojne as qeratë e banesave ku jane vendosur.

I vetëm në seli, Imami paralajmëron ndarjen nga PD (Video)

Postuar në 08 Mars, 2018 20:28

Ndarje të Partisë Demokratike paralajmëroi Arben Imami pas mbledhjes së kryesisë, ku Lulzim Basha iu shmang sërish debatit dhe ndoqi të njëjtën rrugë, tashmë në kushte edhe më komode, pasi i vemti që i doli kundër ishte Imami. Imami la të kuptohet se qarku i shkurtër që kërkon të ndjekë Basha për të mbledhur Kuvendin  pa thirrur më parë Këshillin Kombëtar nuk çon në bashkimin e zërave kundër, por legalizon një standard të Bashës që kalon radhën duke folur për forume dhe procedura demokratike.

Opozita fut në lojë Metën (Letra)

Postuar në 08 Nëntor, 2017 13:45

Opozita duket se është kordinuar me Ilir Metën, të cilit i ka kërkuar publikimin e te dhenave te mbledhjes se  Këshillit të Sigurisë, mbajtur 11 nentorin e shkuar nga presidenti Nishani. Kërkesa është firmosur nga Flamur Noka, Myslim Murrizi, Isuf Çelaj, Ervin Salianji, Xhemal Gjunkshi, Luan Rama dhe Endrit Braimllari. Ata kërkojnë që deklasifikohet materiali i diskutuar në atë tyrezë pas dyshimeve me përfshirjen e zyrtarëve të lartë në trafikun e drogës.

Privatizimi i vulës së një partie

Postuar në 22 Shtator, 2017 08:58

Nga mbledhja e djeshme e kryesisë së PD-së, mbetet si lajm vetëm njoftimi i kryetarit me vulë Lulëzim Basha, në pronconcimin për gazetarët: 

Sa kohë të jem unë në krye të PD nuk do të ketë fraksione, por do të këtë hapësirë për këdo demokrat që të punojë për qëllimin e përbashkët. Është qëllim kombëtar për të çliruar vendin nga zgjedha e krimit”, tha Basha.

Pages

Subscribe to RSS - mbledhja