maska

450 vjet për t’u dekompozuar!

Postuar në 28 Tetor, 2020 11:46

Efektet negative të Covid-19 do të ndihen edhe në mjedis. Madje në terma afatgjatë. Maskat që janë të bërë të detyrueshme në shumicën e vendeve të botës janë “armiku” i ri i mjedisit. Këtyre pajisjeve sanitare u duhen deri në 450 vjet për t’u dekompozuar. Konkluzioni ka dalë nga një vlerësim që ka bërë Departamenti për Mjedisin Detar në Shërbimin Federal të Shëndetit Publik në Belgjikë, i cili nisi fushatën e ndërgjegjësimit "Deti nis nga shtëpia jote", për të inkurajuar qytetarët t’i hedhin maskat në një kazan plehrash ose të përdorin maska të ripërdorshme.

Maska është e domosdoshme në mjediset e mbyllura

Postuar në 18 Tetor, 2020 14:02

Me ardhjen e stinës së vjeshtës, numri i të infektuarve të rinj me Covid-19, është shtuar dukshëm. Në një lidhje Skype me edicionin e lajmeve në TvT, mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, thotë rritja e shifrave reflekton edhe rritjen e numrit të testimeve.

Padyshim që reflekton edhe numrin e testimeve, sepse gjatë javës së kaluar  përqindja e pozitivitetit është luhatur mes 18 dhe 25 për qind, nëse do kjo do të ishte edhe në muajt gusht, kjo është rrjedhojë e rritjes së testimeve, njerëzit izolohen  për të mos infektuar të tjerët”.

Maska me detyrim në rrugë, një masë që po imponohet por nuk arsyetohet dot

Postuar në 15 Tetor, 2020 11:15

Zv.kryeministri Erjon Braçe ka postuar një status në rrjetet sociale përmes të cilit mbron me nerv shtetari – siç duket – vendimin e fundit për mbajtjen e detyrueshme të maskës. Ai i bën apel qytetarëve që të mos dëgjojnë mediat dhe politikanët sepse ata gënjejnë dhe janë maskarenje me vila.

Brace sugjeron që heroi ynë të jetë mjeku i familjes, infermieri etj..

Maska me detyrim jo vetëm për CoVid-19. Një akt normativ që bën pronare qeverinë për marrjen e ajrit

Postuar në 14 Tetor, 2020 14:39

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico ka njoftuar sot hyrjen në fuqi të mbajtjes së detyrueshme të maskës për të gjithë qytetarët mbi 11 vjeç. Në daljen e vet Fico ka deklaruar se për qeverinë shqiptare maska duhet mbajtur kudo me detyrim, duke shtuar në mënyrën më arrogante të mundshme se edhe ata që e kanë kaluar Sars CoVid-19 duhet ta mbajnë maskën për t’u ruajtur nga agjentë të tjerë respiratorë(minuta 3.07).

Propagandë globale për maskën në rrugë. Raportohet si alarmant një rast riinfektimi i 5 qershorit

Postuar në 13 Tetor, 2020 12:58

Sot në disa media online shqip ka qarkulluar ky tekst:

Pas yllit të kuq, maska e Edi Ramës, simboli i dytë i imponuar

Postuar në 12 Tetor, 2020 16:58

Vetëm të ashtuquajturit komunistë shqiptarë – që ishin në fakt banda personale e Enver Hoxhës – imponuar një simbol ndaj shqiptarëv. Ylli i kuq ishte pjesa kritike e heraldikës së para viteve ’90, që u zhduk ashtu siç edhe hyri. Komunistët e sojit shqiptar pretendonin edhe më shumë se kaq: ata dënonin si të pamoralshme vetëvrasjen, diçka që tejkalon edhe kanonet e fesë.

Maskë edhe në rrugë? Jeta është jona, jo e Partisë

Postuar në 12 Tetor, 2020 13:18

Mundësia për ta marrë virusin është më e madhe, ka nisur vjeshta, është rritur numri i rasteve në Shqipëri, por kemi rritje të numrave në Itali, Francë, Greqi. Ne po bëjmë një fazë parapërgatitore, kërkojmë të përdoret maska edhe në mjedise të hapura, personalisht mendoj se duhet mbajtur edhe në natyrë.

Njerëzit janë të papërgjegjshëm, teshtijnë afër teje, edhe në ambient të hapur, në park dikush teshtin para teje duke të vënë në rrezik

Koha për një gjobë për prezervativin. Vjelja të bëhet përmes faturës së ujit

Postuar në 10 Tetor, 2020 13:26

Kryeministri ka dalë edhe sot për të bërë tellallin e masave të reja shtrënguese. Zoti Rama ka njoftuar se do të ketë gjoba për mosmbajtje maske dhe se madje këto gjoba do të vilen te fatura e dritave.

Studimi/D614G, mutacioni dominues i CoVid-19 që anashkalon edhe maskën

Postuar në 26 Shtator, 2020 18:20

Ndërkohë që Organizata Boëtrore e Shëndetësisë vijon të bëjë thirrje për higjenë dhe mbajtjen e maskave në luftën kundër CoVid-19, studime të reja raportojnë se mutacionet e virusit mund të zhvlerësojnë gjithë protokollin e masave. Sipas mediave amerikane, një studim ende i paredaktuar shkencërisht i Houston Methodist Hospital ka zbuluar se varianti D614G i CoVid-19 është ndoshta më ngjitësi nga të gjithë mutacionet aktivë në SHBA, aq sa ka nxitur idenë se ai është një përshtatje kundër masave të marra si distancimi social dhe  mbajtja e maskave.

Fotolajm/Trump mban për herë të parë maskë në publik

Postuar në 12 Korrik, 2020 00:06

Presidenti amerikand Donald Trump është shfaqur për herë të parë me maskë gjatë vizitës së tij në spitain Walter Reed në Maryland. 

Pages

Subscribe to RSS - maska