marrveshja

Divorc pa letra me BE-në

Postuar në 29 Mars, 2019 17:30

Deputetët britanikë hodhën poshtë për herë të tretë marrëveshjen e negociuar nga Tereza May me Bashkimin Evropian. Para votimit kryeministrja britanike bëri thirrje në Parlament për mbështetjen e divorcit me BE-në duke thënë se kalimi në kuvend ishte e vetmja mënyrë për të garantuar daljen me marrëveshje nga Unioni.

 "Po-ja" që ndryshon Ballkanin

Postuar në 25 Janar, 2019 16:44

Pas një debati të stuhishëm me një kohëzgjatje totale prej 38.5 orësh ligjërata dhe 200 deputetë që mbajtën fjalime parlamenti grek më në fund ratifikoi me 153 vota "po" Marrëveshjen e Prespës” që ndryshon panoramën e zhvillimeve në Ballkan.

Votimit i parapriu një javë e mbushur me konfrontime, dy divorce politike dhe shpërbërjen e një grupi parlamentar. Vetë Tsipras kishte 145 vota, por në këtë votim ai pati mbështetjen edhe të deputetëve të pavarur.

Britania në udhëkryq, BREXIT nuk kalon në parlament

Postuar në 15 Janar, 2019 21:15

Pavarësisht thirrjeve dramatike të Teresa Meit drejtuar deputetëve të votonin marrëveshjen e nënshkruar me BE-në dhe garancive se qeveria britanike do të bashkëpunote ngushtë me Parlamentin në fazën e ardhshme të negociatave, parlamenti britanik nuk mbështeti planin e BREXIT, duke çuar në një humbje të madhe për kryeministren britanike.

"Është e qartë se parlamenti po voton kundër marrëveshjes, por nuk është e qartë se çfarë do të thotë saktësisht kjo"- tha Mei pak pas shpalljes së rezultatit të votimit.

Britania drejt të panjohurës

Postuar në 06 Janar, 2019 16:43

Kryeministrja britanike, Tereza Mei paralajmëmroi se Britania do të futet në një terren të panjohur dhe të pasigurtë financiar nëse plani i saj për marrëveshjen e Brexit do të refuzohet nga parlamenti. Duke folur për BBC shefja e qeverisë britanike mohoi se do të kërkojë shtyrje të votimit të parashikuar në 14-15 janar.

12 miljet e Greqisë në Jon hyjnë në fuqi në tetor

Postuar në 03 Janar, 2019 16:39

Ikja e ministrit të Jashtëm grek Nikos Kotzias la disi pezull çështjet me Shqipërinë dhe në veçanti marrëveshjen e Detit. Ministri Alternativ i Punëve të Jashtme, Jorgos Katrougalos tha në një intervistë radiofonike se Greqia do të shpallë zgjerimin në 12 milje të  ujërave territoriale në detin Jon, brenda këtij viti.

“Sigurisht që mbetet në fuqi, do ta bëjmë duke filluar nga deti Jon. Do të bëhet brenda mandatit të qeverisë aktuale, deri në tetor 2019”- tha Katrougalos për radio News 24/7.

BREXIT mund të çojë në shpërbërjen e Britanisë

Postuar në 14 Nëntor, 2018 10:48

Propozimi i kryeministres britanike Tereza Mei  për marrëveshjen e Brexit mund të çojë në shpërbërjen e Mbretërisë së Bashkuar. Kjo pasi Irlanda e Veriut do të gëzojë trajtim të diferencuar. Këtë deklaroi për rrjetin e radio BBC deputet i Partisë Demokratike Sindikaliste (PDU) të Irlandës së Veriut, Jeffrey Donaldson.

Kotzias zbulon përfitimet e Greqisë në Jon

Postuar në 24 Tetor, 2018 17:10

Ish-ministri i Jashtëm grek Nikos Kotzias, tashmë i çliruar nga përgjegjësitë diplomatike ka zbuluar të tjera detaje nga negociatat për marrëveshjen e detit me Shqipërinë dhe pozicionimin e Greqisë për të shtrirë sovranitetin e saj në 12 milje detare në detin Jon. 

Duke iu referuar zonës bregdetare nga Veriu i Korfuzit deri në Antikythera, Kotzias thotë se me shpalljen e 12 miljeve det territorial Greqia fiton një hapësirë detare të barabartë me sipërfaqen e krahinës së Thesalisë.

Kundër grisjes së marrëveshjes bërthamore

Postuar në 21 Tetor, 2018 17:17

Udhëheqësi i fundit sovjetik Mikhail Gorbaçov, i cili bashkë-nënshkroi marrëveshjen e vitit 1987 mbi armet bërthamore me rreze të mesme (raketat bërthamore sipas Traktatit, INF), tha se plani i presidentit amerikan Donald Trump për t'u tërhiqur nga marrëveshja është e gabuar.
"Në asnjë rast nuk duhet të grisen marrëveshjet e vjetra mbi çarmatimin ...amerikanët në Uashington në të vërtetë nuk e kuptojnë në Uashington ise ku mund të çojë kjo" - tha Gorbachev sipas agjensisë së lajmeve Interfax.
"Largimi nga INF është i gabuar"

Asnjë vështirësi për të lexuar Edi Ramën

Postuar në 09 Shtator, 2018 18:39

Bisedimet intensive që u zhvilluan në pranverë për përmbylljen e marrëveshjes me Greqinë u perceptuan nga Tirana si një mundësi për të marrë nxitimthi një fitore imazhi për hapjen e negociatave sesa një shanc real për zgjidhjen e problemeve me Athinën. 

Ivanov zbulon “krimin” antikushtetues

Postuar në 26 Qershor, 2018 13:31

Ivanon refuzon të dekretojë marrëveshjen për emrin e Maqedonisë. "Unë nuk  pranoj ide apo propozime që mund të rrezikojnë identitetin kombëtar të maqedonasve dhe gjuhën  maqedonase” tha Ivanon në një deklaratë për shtyp.

Ai shtoi më tej se kjo marrëveshje nuk ka bazë kushtetuese dhe legjitimon nënshtrimin e Maqedonisë ndaj Greqisë. Ivanon i referua edhe nenit 308 të Kodit Penal, sipas të cilit çdo qytetar që e çon vendin në  një pozitë të nënshtrimi apo varësie ndajnjë shteti tjetër dënohet me pesë vjet burgim.

Pages

Subscribe to RSS - marrveshja