marreveshje

Rusia ndërmjetëson marrëveshje mes kurdëve dhe Damaskut zyrtar kundër Turqisë

Postuar në 15 Tetor, 2019 11:11

Kurdët kanë arritur një marrëveshje me qeverinë siriane të Bashar al Assad për frenimin dhe kundërvënien e ofensivës turke në veti të Sirisë. Mediat raportojnë se kurdët do të dorëzojnë qytetin e Manbij dhe Kobanes në kontrollin e Damaskut zyrtar pas një marrëveshjeje që u ndërmjetësua nga Rusia. Media shtetërore siriane njoftonte dje se trupat ushtarake kanë nisur lëvizjen drejt veriut të vendit për të “përballur agresionin turk në territorin sirian”.

Talebanët futen në qeveri, fund luftës 17-vjeçare me SHBA

Postuar në 26 Janar, 2019 20:44

Me hyrjen e talebanëve në Qeverinë Tranzitore të Afganistanit, Shtetet e Bashkuara duket se do të përfundojnë luftën që filluan 17 vjet më parë.

Kjo është lufta më e gjatë në historinë e SHBA-ve, e cila kishte për qëllim të çmontonte Al Kaedën dhe t’i mohonte asaj një bazë të sigurtë operacionale në Afganistan.

“Përralla” e radhës për Kosovën

Postuar në 30 Maj, 2018 11:38

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka marrë përsipër të bindë popullin e tij se çështja e pavarësisë së Kosovës është e mbyllur. Në një intervistë për të përditshmen serbe “Novosti”, flet me një keqardhje për sedrën e lënduar të serbëve, të cilët do të ngrihen mbi “dhimbjen” për të fituar diçka tjetër, ndoshta statusin e të privilegjuarit.

Çifti Obama, kontratë me Netflix për serialë televizivë

Postuar në 22 Maj, 2018 09:29

Ish-presidenti amerikan Barak Obama dhe bashkëshortja e tij, Michelle, kanë arritur një marrëveshje me platformën Netflix për të prodhuar filma, seriale dhe dokumentarë.

Netflix nuk dha detaje të mëtejshme mbi planet e ardhshme të ish-çiftit presidencial. Kompania tha se Barak dhe Mishel Obama mund të vazhdojnë të prodhojnë seriale, reality show, dokumentare apo edhe filma. Për këtë qëllim, Obama themeloi kompaninë Higher Ground Productions. 

Arritjet e Korçës, triumf i pashpallur

Postuar në 22 Janar, 2018 18:43

Hermetizmi me të cilin u mbajtën në Korçë bisedimet tre ditore mes ministrave të Jashtëm, Bushati e Kotzias, dhe më pas deklarata optimiste për arritje të rëndësishme në negociata nënkuptojnë se dy qeveritë kanë rënë dakord për shumicën e çështjeve, por triumfi për shpalljen do t’u takojë kryeministrave Rama e Cipras.

Vuçiç: Duam të gjejmë zgjidhje me shqiptarët

Postuar në 20 Janar, 2018 12:52

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç i ndodhur në  Kosovë ku po vizitoi manastirin e Zveçanit, foli për situatën e krijuar pas vrasjes së Oliver Ivanoviç. Ai tha se punohet për zbardhjen e vrasjes, duke shtuar se ky rast ka trishtuar Serbinë.

Vuçic nuk anashkaloi kontekstin politik të situatës duke thënë se Beogradi kërkon një marrëveshje me shqiptarët. “U them shqiptarëve, edhe pse kemi shpesh mosmarrëveshje, se ne duam që të gjejmë një zgjidhje të mirë për të dyja palët, për të mirën e serbëve në Kosovë dhe për të mirën e shqiptarëve”- tha presidenti serb.

Kredi në rubla për blerjen e raketave S-400 nga Turqia

Postuar në 29 Dhjetor, 2017 17:10

Turqia dhe Rusia nënshkruan marrëveshjen për furnizimin e Ankarasë me raketat ruse tokë-ajër të modelit S-400.  Marrëveshja me vlerë rreth 2.5 miliardë $, ka shkaktuar shqetësim në Perëndim për shkak se Turqia është një vend anëtar i NATO-s dhe ky sistem nuk mund të integrohet në strukturën ushtarake të aleancës.

Gënjeshtari dhe teatrali Lulzim Basha!

Postuar në 26 Dhjetor, 2017 23:21

Lulzim Basha, i cili sot është në rolin e kryetarit të partisë më të madhe të opozitës dhe supozohet të kundërshtarit numër një të kryeministrit, vijon të luajë me konseguencë teatrin e tij të gënjeshtrës lidhur me krizën që sipas tij shkaktoi zgjedhja a kryeprokurores së Përgjithshme të Përkohshme. 

I pyetur në emisionin "Top Story" nëse për çështjen e kryprokurores së përkohshme ka patur një investim apo ndërmjetësim nga ambasada amerikane, Lulzim Basha e mohoi një gjë të tillë.

Cipras në Shtëpinë e Bardhë, rinovon marrëveshjen për bazën e Souda

Postuar në 08 Tetor, 2017 13:28

Një seri çështjesh me natyrë ekonomike dhe gjeopolitik pritet të diskutohen në takimin që  kryeministri  grek Alexis Tsipras do të ketë me me Presidentin amerikan, Donald Trump në 17 tetor në Shtëpinë e Bardhë.

Rama përjashton qeveri PS-PD pas zgjedhjeve

Postuar në 21 Maj, 2017 20:47

Në komunikimin e përjavshëm në Facebook kryeministri Edi Rama u ka dhënë përgjigje zërave që  e kanë kritikuar marrëveshjen mes tij dhe kryedemokratit Lulzim Basha, si një bashkëqeverisje ne kurriz të popullit dhe partive të vogla.

Pages

Subscribe to RSS - marreveshje