marreveshja detare

Samit tripalësh në Serbi/Beogradi mbështet arritjen e marrëveshjes së kufirit detar mes Shqipëri-Greqi

Postuar në 06 Prill, 2021 03:53

Dje është zhvilluar në Beograd një takim tripalësh mes Serbisë, Greqisë dhe Qipros, një zhvillim ky me natyrë strategjike nisur nga fakti se aty bashkohen vende me marrëdhënie tradicionale dhe afilacione kulturore. Ministria e Jashtme e Serbisë njofton se në takim kanë marrë pjesë ministrat e Jashtëm të tri vendeve, Nikola Selakoviç, Niko Dendias dhe Nikos Christodoulidis dhe tema qendrore ka qenë e ardhmja europiane e rajonit.

Propagandimi i një takimi pa objektiva reale

Postuar në 12 Shtator, 2020 13:33

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ndodhet në Athinë në cilësinë e drejtuesit të presidencës shqiptare të OSBE.

Pavarësisht kësaj zyra e komunikimit e Edi Ramës ka përhapur gënjeshtrat e radhës përmes atyre që quhen interpretime iluzive në media. Lexoni se çfarë raporton televizioni Top-Channel që referon burime teper te besueshme: 

Historia do provojë se marrëveshja detare e 2009-ës me Greqinë, ishte më e mira për Shqipërinë

Postuar në 07 Shtator, 2020 22:20

Ish-kryeministri Sali Berisha ka deklaruar sot në një intervistë televizive një bast personal mbi marrëveshjen e detit me Greqinë. I pyetur rreth kësaj çështjeje për të cilën z. Berisha nuk heziton asnjëherë të flasë, ai ka thënë se marrëveshja e vitit 2009 është më e mira që mund të arrinte vendi ynë.

Dy fjalë për "përgatitjet serioze" në Shqipëri

Postuar në 27 Gusht, 2020 03:26

Media në Shqipëri ka arritur të paktën një sukses që duhet t’ia njohim: ka prodhuar ekspertët e vet për çdo fushë.

Për kronikën e zezë kemi gazetarë që parathonë madje edhe vrasjet që do të ndodhin.

Për ekonominë dihet se kush del e flet sa harron se dita ka 12 orë vetëm, për reformën në drejtësi flasin të gjithë.

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë: Grup i ri negociator për marrëveshjen detare me Greqinë

Postuar në 11 Gusht, 2020 00:25

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë ka shpërndarë sot një deklaratë përmes së cilës i bën thirrje qeverisë shqiptare që të konsiderojë me seriozitet situatën e re të krijuar nga marrëveshjet detare të Greqisë në funksion të mbylljes së kësaj çështjeje nga vendi ynë. Këshilli vlerëson se ka një mungesë transparence nga qeveria shqiptare, ndaj së cilës apelon për qasje krijuese dhe jo mekanike. 

Turqia e shpall nul marrëveshjen detare mes Egjiptit dhe Greqisë

Postuar në 08 Gusht, 2020 01:44

Ankaraja zyrtare ka deklaruar zyrtarisht se ajo nuk e njeh marrëveshjen detare mes Greqisë dhe Egjiptit, njoftuar se është firmosur së fundmi. Ministri i Jashtëm, Mevlut Cavucoglu e cilësoi marrëveshjen nul, duke mos pritur madje as publikimin e hartave.

Greqia, në prag të nënshkrimit të marrëveshjes së delimitimit detar me Egjiptin

Postuar në 06 Gusht, 2020 14:42

Greqia është në prag të nënshkrimit të marrëveshjes së delimitmit detar me Egjiptin. Gazeta greke “Kathimerini” citon burime diplomatike sipas të cilave diskutimet e nisura mes ministrit të Jashtëm Nikos Dendias dhe presidentit egjiptian, Abdel Fattah al-Sisi, të cilat do të vazhdojnë me homologun ejgiptian, Sameh Shoukry.

Negociatat në nivel teknik kanë vazhduar pa ndërprerje dhe raportohet se pak çështje kanë mbetur pezull.

Mbi marrëveshjen detare Greqi-Itali

Postuar në 18 Qershor, 2020 01:09

 

Me marrëveshjen e nënshkruar më 9 qershor 2020 mes Greqisë dhe Italisë, vija kufitare e marrëveshjes dypalëshe të vitit 1977 mbi demarkimin e shelfit kontinental të dy vendeve tani do të përdoret për delimitimin e zonave të tjera detare, në të cilat të dyja vendet kanë të drejtë të ushtrojnë sovranitetin e vet apo juridiksionin sipas ligjit ndërkombëtar. 

Në kërkim të një marrëveshjeje detare me Izraelin si ajo me Libinë

Postuar në 10 Shkurt, 2020 23:19

Turqia e Recep Tayyip Erdogan është duke kërkuar rrugët e një marrëveshjeje detare e Izraelin. Në një opinion publikuar në qendrën studimore izraelite, Besa Center, kolumnisti Burak Bekdil shkruan se memorandumi me Libinë është një model të cilin Ankaraja po synon ta aplikojë edhe me TelAvivin. 

Toleruam Shqipërinë për paktin detar

Postuar në 28 Janar, 2020 16:34

Përplasja me me Turqinë për paktin detar që Ankaraja nënshkroi me Libinë kanë rihapur debatin mbi ndarjen e Zonave Ekskluzive Ekonomike mes Greqisë dhe fqinjëve të saj. Janis Valinakis, njeriu që hartoi strategjinë e marrëveshjes për paktin detar me Shqipërinë thotë në një intervistë për seksionin grek të CNN se Athina toleroi Tiranën zyrtare të anulonte marrëveshjen e firmosur të vitit 2009.

Pages

Subscribe to RSS - marreveshja detare