marredheniet

Marrëdhëniet SHBA-Gjermani, në krizë

Postuar në 22 Gusht, 2019 00:36

Revista e njohur gjermane “Spiegel” shkruan së fundmi për marrëdhëniet e vështira mes SHBA-ve dhe Gjermanisë. Të konsideruara si shtyllë e stabilitetit transatlantik, raportet mes dy vendeve më të fuqishme perëndimore, tanimë përshkruhen si raporte krize.

Ka një krizë në marrëdhënien gjermano-amerikane të një lloji që nuk e kam pritur ndonjëherë të ndodhë në kohën tonë

Miqësi shqiptaro-amerikane? Ndoshta na duhet një term tjetër...

Postuar në 14 Shkurt, 2019 00:03

Askush nuk mund ta cenojë miqësinë me SHBA

Ky është mesazhi i thjeshtuar që po lexohet në Kosovë pas letrës së zv.ndihmës sekretarit amerikan të Shtetit, Mathew Palmer.

Një moment emancipues për raportet me SHBA

Postuar në 12 Shkurt, 2019 14:19

Disa aleatë në NATO janë të zhgënjyer me vendimin e taksës. Ne gjithashtu kërkojmë respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe është e qartë se forcat e sigurisë vendore nuk mund të hyjnë në veri pa lejen e Komandantit të KFOR-it

Kështu është shprehur sot gjatë një konference në Bruksel në prag të samitit të Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s, sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg. Sipas raportimeve mediatike bëhet e ditur gjithashtu se në samitin e ardhshëm do të diskutohet misioni i KFOR-it në Ballkanin Perëndimor.

Telefonatë “dashurie” me Athinën

Postuar në 01 Nëntor, 2018 17:59

Mbrojtja e marrëdhënieve dypalëshe mes Greqisë dhe Shqipërisë duhet të jetë në krye të prioriteteve të Athinës dhe Tiranës, pas fërkimeve që u krijuan me vdekjen e 35-vjeçarit  homogjene Kostandin Kacifas. Kathimerini shkruan për këtë ranë dakord në një bisedë telefonike që kishin të mërkurën, zv/ministri i Jashtëm, George Katrougalos dhe ministri ti Jashtëm shqiptar, Ditmir Bushati.

Nuk është çështje portalesh, por një çështje mes shtetesh

Postuar në 19 Tetor, 2018 21:47

Nëse Shqipëria do të ishte një shtet me standarde minimale do të ishte duke trajtuar sot nevojën për trajtimin e raporteve ndërshtetërore me dy shtete: Turqinë dhe Greqinë.

"Miku Aleksander" nuk bindet: Na mbetet vetëm të respektojmë neutralitetin e Serbisë

Postuar në 03 Tetor, 2018 12:20

Në Tiranë po zhvillohet konferenca “Serbët dhe Shqiptarët – Në cilin drejtim?”, organizuar nga TANJUG dhe Agjencia Telegrafike Shqiptare. Në konferencë ka folur edhe ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, i cili është përpjekur të tregohet realist, në ndryshim nga eprori i tij që kur vjen puna te Serbia është entuziast. Ministri ka folur për marrëdhënie të brishta, që mund të zhvillohen normalisht si mes dy fqinjëve. Ai nuk ka harruar Luginën e Preshevës, ku Serbia duhet të bëjë më shumë, ndërkohë që ka shprehur zhgënjimin e vet për qasjen neutrale të Serbisë në çështjen e sigurisë.

Eurovizioni dhe simbolika e Shqiponjës

Postuar në 13 Maj, 2018 05:12

Përtej forcës që ka muzika në afrimin e popujve, si dhe të muziko-diplomacisë e cila ilustron realisht lidhjet e vjetra e ato të reja midis kombeve, ky Eurovizion mund të quhet ‘Festivali i Shqiptarëve’. Arsyeja është pjesëmarrja e tre talenteve me origjinë Shqiptare, të cilët përfaqësuan respektivisht Shqipërinë, Italinë dhe Qipron. Të takuar në Lisbonë – jo shumë larg Brukselit – që të tre nuk nguruan të bashkojnë duart dhe të formojnë simbolin e flamurit e të kombit Shqiptar.

Vështrim i shkurtër mbi marrëdhëniet Shqipëri-Turqi

Postuar në 12 Maj, 2018 14:25

Për gjerësinë e mar rëdhënieve shqiptaro – turke, një pasqyrim të vlefshëm e ofron materiali arkivor i Ministrisë sonë të Punëve të Jashtme. Numri i lartë i shifrës, i raportimeve apo memove mbi këto marrëdhënie shfaqin larminë dhe gjerësinë e marrëdhënies. Trashësia e dosjeve vjetore pasqyron faktin se marrëdhënia shqiptaro – turke është ndër më të lëvruarat.

Një debat i munguar për raportet Shqipëri-Rusi

Postuar në 19 Shkurt, 2018 13:20

Shaban Murati, publicist dhe ish-diplomat shkruan sot në “Gazeta Shqiptare”për qëndrimin e Rusisë ndaj faktorit shqiptar në Ballkan. Dke referuar ndonjë shkrim të zyrtarëve rusë dhe mandej një seri shkrimesh të mediave ruse për Kosovën, Murati nënvizon se nga Moska buron një propagandë antishqiptare disproporicionale. 

Ambasadori i Rusisë: "Ka ardhur koha që Ballkani të mos përdoret për lojëra gjeopolitike"

Postuar në 15 Shkurt, 2018 18:07

Ambasadori i Rusisë në Shqipëri, Aleksandër Karpushin ka folur sot gjatë një aktiviteti me temë: “Politika e jashtme e Rusisë: Shqipëria dhe çështje strategjike”, organizuar nga Instituti i Studimeve Ndërkombëtare, për marrëdhëniet dyplaëshe. Ai i është referuar raporteve njerëzore të trashëguara nga koha e pas luftës së Dytë Botërore, për të nënvizuar një shembull të mirë që sot sipas tij pengohet të zhvillohet më tej.

Pages

Subscribe to RSS - marredheniet