maqedonia e veriut

Një Kryeministër shqiptar për Maqedoninë e Veriut tingëllon si provokacion

Postuar në 18 Korrik, 2020 16:05

Zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut kanë prodhuar një moment pozitiv për shqiptarët. Partitë e tyre kanë marrë 33 mandate në një parlament prej 120 vendesh, nga të cilat 15 Bashkimi Demokratik për Integrim. 

Ky rezultat ka ushqyer një ambicie të re që është ideja e kryeministrit shqiptar të Maqedonisë së Veriut. BDI e Ali Ahmetit ka propozuar Naser Zyberin, ish-zv.kryeministër për këtë post, ndërkohë që mediat shqip në MV raportojnë se BDI do ta shtrojë këtë tezë në negociatat për krijimin e qeverisë së re, krahas tezës për kryeministra me rotacion. 

Reuters: BE miraton hapjen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Postuar në 23 Mars, 2020 14:06

Agjencia “Reuters” njofton sot se Bashkimi Europian ka vendosur hapjen e negociatave të anëtarësimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Agjencia shton se drafti i propozimit është miratuar në mënyrë unanime nga 27 anëtarët e bllokut.

Raporti i eurodeputetit Picula: Të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Postuar në 20 Shkurt, 2020 18:38

Eurodeputeti Tonino Picula paraqiti sot një projekt raport mbi rekomandimet e Parlamentit Evropian në Këshillin e BE-së, Komisionin Evropian dhe Përfaqësuesin e Lartë në Komitetin e Punëve të Jashtme të PE sot.

Rekomandimet kanë për qëllim të miratohen përpara Samitit BE-Ballkan Perëndimor në Zagreb në 6 dhe 7 maj, me synimin për hapjen e negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, si dhe duke i dhënë një impuls të ri procesit të zgjerimit.

Integriteti, shtyllë e zhvillimit normal të Bashkësisë Feare Islame në RMV

Postuar në 19 Shkurt, 2020 19:02

 

Plani i integritetit është hapi i parë i çdo institucioni, i çdo sistemi normal, i çdo organi shtetëror, qeverie apo digasteri qeveritar që pretendon zhvillimin dhe funksionimin e vet mbi parimet e njerëzores. Këto parime sublimohen në një rregullore që quhet kodi etik i cili shpreh, para së gjithash, përkushtimin për menaxhim me integritetin. 

SPAK-u i Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut dështoi

Postuar në 26 Janar, 2020 16:29

Të luftosh krimin dhe korrupsionin në nivele të larta shtetërore nuk është e lehtë. Jo vetëm në Shqipëri, por edhe në vendet fqinje si Kosova dhe Maqedonia e Veriut, drejtësia përballet me presionin e politikës. Nuri Bajrami, kryetar i Komisionit shtetëror për Parandalimin e Korrupsionit në Maqedoninë Veriore thotë për TVT-në, ndikimi politik është më se i dukshëm. Për Bajramin, edhe pse u ngrit një institucion, siç është ai i Prokurorisë Speciale për të hetuar zyrtarët, ishte një dështim referuar edhe rastit “Bomba”. 

KE: Do të rishikojmë vendimin...të paktën për Maqedoninë e Veriut

Postuar në 10 Dhjetor, 2019 22:20

 

A do të penalizohet sërish Maqedonia e Veriut për shkak të Shqipërisë?

Postuar në 07 Nëntor, 2019 21:43

Disa media në Tiranë citojnë sot një intervistë të presidentit francez Emmanuel Macron dhënë për “The Economist” ku shprehet konsiderata e shumicës së vendeve anëtare të BE-së për negociatat me vendet e Ballkanit Perëndimor. 

Duhet të them se shumica e tyre ishin pro nisjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut, por thuajse gjysma ishin kundër Shqipërisë. Gabim fatal

citohet Macron. 

"Rama, një fotokopje e Gruevskit"

Postuar në 22 Tetor, 2019 18:04

Vetoja e vendosur nga Franca, Hollanda dhe Danimarka ka ngjallur reagime zinxhir sidomos në Maqedoninë e Veriut ku Zoran Zaev e çoi vendin në zgjedhje të parakohshme në 12 Prill, duke e quajtur refuzimin e evropianëve një "gabim historik". Në të njëjtën kohë, analistët nuk e fshehin shqetësimin e tyre për një domino të rrezikshme në Ballkan.

Macron e ka fajin?! Spanja, Danimarka dhe Hollanda kërkuan hapje negociatash vetëm me Shkupin

Postuar në 18 Tetor, 2019 11:19

Në Tiranë po orkestrohet një lloj politike dite kundër Francës dhe presidentit të saj. Sigurisht për shkak se Emmanuel Macron i tha jo hapjes së negociatave me vendin tonë, por më tej, përmendi edhe liberalizimin e vizave duke kërcënuar deri diku me një instrument që është shumë i rëndësishëm për shqiptarët. Ajo që nuk po qartësohet është nëse kjo politikë e Parisit zyrtar është me disponim kundër Shqipërisë, apo lidhet me një vizion të Macron, që mund të jetë edhe ambicie personale. Në Tiranë po i fryhet idesë së Franca është kundër Shqipërisë.

Papandreu reagon ashpër për bllokimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut

Postuar në 16 Tetor, 2019 22:04

Ish-kryeministri socialist i Greqisë  George Papandreu ka shprehur hapur kundërshtinë e tij ndaj papajtueshmërisë që po tregon Bashkimi Europian me angazhimet që ka marrë  për Ballkanin Perëndimor.

Mesazhi i Papandreut i referohet bllokadës franceze të negociatave të pranimit me Maqedoninë Veriore dhe Shqipërinë.

Pages

Subscribe to RSS - maqedonia e veriut