maqedonia

Fluturimi i investimeve

Postuar në 08 Gusht, 2020 13:51

Pak ditë më parë kryemministri Edi Rama ndau me qytetarët lajmin e mirë të investimit 100 milionë euro nga kompania franceze, “Voltalia”.

Do kemi një dëshmitar francez që do mund të thotë se si u gjend si u ndje si e kaloi kaloi procesin me qeverinë e korruptuar shqiptare, qeverinë që shihet shpesh përmes një dylbie tradicionale paragjykimi që është paragjykim lidhur me vetë Shqipërinë

tha ndër të tjera z. Rama.

Në Bruksel i njohin mirë të dyja palët*

Postuar në 04 Korrik, 2019 16:17

 

OKB: Shqipëria tkurret, në vitin 2100 popullsia më e vogël se Maqedonia dhe Bosnja

Postuar në 18 Qershor, 2019 15:08

Në vitin 2100, Shqipëria do të jetë e parafundit në Ballkan sa i përket numrit të popullsisë. Kjo e fundit do të tkurret në mënyrë të tillë që do ta pozicionojë vendin tonë të parafundit, duke lënë pas vetëm Malin e Zi.

Stërvitje e zgjeruar e NATO-s në Maqedoni

Postuar në 24 Prill, 2019 14:11

NATO do të zhvillojë një stërvitje të gjerë në Maqedoninë e Veriut në datat 20 maj – 15 korrik 2019. Stërvitja quhet Guardian Angel dhe ajo financohet nga Komanda Amerikane në Europë. Sipas mediave serbe stërvitja përfshin 27 mijë ushtarë me objektiv primar stërvitjen e forcave rajonale dhe atyre të SHBA-së për t’iu përgjigjur krizave eventuale në rajonin e Ballkanit dhe Detit të Zi.

Një emër për një gjuhë moderne

Postuar në 24 Mars, 2019 12:05

 

Amendamentet kushtetuese janë vepër politike e jo, profesionale

Postuar në 13 Shkurt, 2019 14:15

Autorët e Marrëveshjes së Prespës kanë qasje bashkëkohore ndaj shtetësisë. Me të kuptuarin e tillë të shtetësisë shoqëria e Maqedonisë më shpejtë do të transformohet nga shoqëri multietnike në shoqëri civile dhe në mënyrë me të sigurt do të lëviz drejt UE.

Në 21 Prill Maqedonia zgjedh Presidentin

Postuar në 09 Shkurt, 2019 11:08

Kryetari i parlamentit të Maqedonisë Talat Xhaferri njoftoi 21 Prillin si datën e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale. Nëse do të jetë i nevojshëm një raund i dytë, çka duket pothuajse e sigurt, ai do të mbahet më 5 maj.

Mandati i presidentit aktual, Gjorge Ivanov përfundon më 12 maj. Partitë më të mëdha në vend kanë filluar procedurat e brendshme për emërimin e kandidatëve të tyre.

Gati ftesa për Maqedoninë në NATO

Postuar në 28 Janar, 2019 17:02

Javën e ardhshme, parlamenti grek pritet të ratifikojë protokollin e pranimit të Maqedonisë në NATO. Seksioni grek i CNN duke iu referuar burimeve nga Ministria e Jashtme njoftoi se procedurat nisën këtë të hënë.

Djemtë e Sorosit!

Postuar në 25 Janar, 2019 10:22

Të buzëqeshur dhe jashtë protokollit “festuan” marrëveshjen për pagëzimin e Maqedonisë së Veriut.  Me investitorin George Soros u takua kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev gjatë  Forumit Ekonomik Botëror në Davos. Ishte vetë që Zaev postoi në tëitter foton e takimit mes tyre.  

Kundërveprim masiv ndaj “axhendave liberale” në Ballkan

Postuar në 30 Dhjetor, 2018 12:47

Ndërkohë që Marrëveshja e Prespës po vlerësohet si ngjarja e vitit për Ballkanin Perëndimir, presidneti bullgar Rumen Radev ka hedhur në publik disa kundërshti që janë të vjetra por edhe aktuale. Ai ka kritikuar qeverinë bullgare të Boyko Borisov për qëndrimet e veta pro integrimit të Ballkanit Perëndimor që po ecën me faturën e ngrirjes apo anashkalimit të konflikteve të vjetra. Një ndër këto është edhe pranimi I gjuhës maqedonase e cila sipas Radev nuk ekziston. 

Pages

Subscribe to RSS - maqedonia