manipulimi

Manipulimi me shpërthimin e Bejrutit: "Filmohet" goditje me raketë

Postuar në 07 Gusht, 2020 19:23

Kanë mjaftuar pak orë nga shpërthimi në Bejrut që teoritë e një sulmi të nisin të përhapen në internet përmes videove të ndryshme. Në njërën prej tyre duket një raketë që godet dhe provokon shërthimin kryesor. Associated Press shkruan se nuk ka të dhënë për një sulm, edhe pse ky skenar nuk është përjashtuar tërësisht. Çështja këtu qëndron te përjashtimi i mundësisë së një sulmi me raketë dhe sipas AP-së në videon me efeket negative është kryer manipulimi.

Po na manipulojnë, apo po vetë - manipulohemi?

Postuar në 18 Korrik, 2020 22:56

Bota tanimë duket se është ndarë thellësisht për mënyrën sesi duhet menaxhuar epidemia e tanishme. Nga njëra anë janë mjekët dhe politikëbërësit bashkë me ata që i mbijetojnë sëmundjes, nga ana tjetër pjesa më e madhe e njerëzve që nuk arrijnë të kuptojnë përsenë e të gjitha masave, dobinë e tyre dhe të perceptojnë në fund fare rëndësinë e protokolleve. Një valë e madhe mosbesimi duket se karakterizon një marrëdhënie që është qysh tani e vështirë dhe kjo mund të shihet edhe në Shqipëri.

Nobelisti Montagnier: Koronavirusi është manipuluar për të prodhuar vaksinën kundër AIDS

Postuar në 17 Prill, 2020 18:25

Virologu i njohur francez, nobelisti Luc Montagnier ka deklaruar se koronavirusi i tanishëm është manipuluar nga shkencëtarët kinezë në Wuhan, të cilët kanë shtuar në të sekuencë të ADN-së së AIDS për të kërkuar me këtë rast vaksinën ndaj kësaj të fundit. 

Virologu ka folur në një emision të dedikuar për mjekësinë, Pourquoi Doctor, përmes të cilit, ndër të tjera ka thënë

Shqipëria nuk është gati dhe nuk ka kapacitet për luftën kundër dizinformimit

Postuar në 07 Dhjetor, 2019 13:47

 

Një raport i ditëve të fundit shpërndarë në mediat britanike, ka riamplifikuar alarmin për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet e përgjithshme të Britanisë së Madhe. Forma e manipulimit është e hollë: në rrjetin social Reddit është qarkulluar një lajm sipas të cilit qeveria konservatore në Londër ka ndërmend të shesë tek amerikanët Shërbimin Kombëtar të Shëndetit.

Video/Presidenti i Republikës akuzon për manipulim elektoral

Postuar në 01 Korrik, 2019 14:13

Presidenti Ilir Meta ka publikuar në faqen e vet në Facebook një video në të cilën duket votim i hapur dhe në grup. Nuk dihet ku është filmuar video, por Meta e shoqëron atë më një tekst që flet pë manipulim në votimet e 30 qershorit 2019: 

Përdorimi i gjuhës si manipulim

Postuar në 21 Prill, 2019 16:57

Manipulimi nuk mund të ndodhë kurrë pa gjuhën, ndaj pushteti gjithnjë ka tentuar të kontrollojë diskursin gjuhësor për të përcaktuar komunikimin – pra, për të forcuar mendimin për qëllimet dhe veprimet e veta. As sot, në Shqipëri, nuk bën përjashtim ky model.  Por, në Shqipëri në mënyrë specifike, ky model i imponimit gjuhësor është edhe nën diskursin gjuhësor të ideologjisë…

Deklaratë nga halli e PD për "çështjen Ruçi", me dy variante si ndodhi

Postuar në 10 Shtator, 2017 14:57

Partia Demokratike konfirmon situatën "kashtë e k....qe" ku ndodhet dhe ka reaguar shkurt me një deklaratë për zgjedhjen një ditë më parë në kuvend të Gramoz Ruçit si kryetar i Parlamentit. PD flet për dy variante që çuan në rrjedhjen e votave të saj, manipulim i Edi Ramës ose shitje e deputetëve të saj. Në çdo rrethanë përgjegjësia bie mbi Lulzim Bashën, i cili mori përsipër personalisht hartimin e listës së kandidatëve për deputetë.

Manipulime elektorale edhe përballë Eduard Selamit?

Postuar në 24 Korrik, 2017 17:53

Këto janë disa materiale video përmes të cilave kundërshtarë të Lulzim Bashës pretendojnë se provojnë parregullsitë e procesit zgjedhor n% PD.

Votimet ne Vlore per kryetarin e PD by news-al

“Fake News”, studimi: Me 400 mijë$ në vit, manipulon lehtësisht opinionin

Postuar në 14 Qershor, 2017 08:32

400 mijë dollarë në një vit dhe operacioni i manpulimit të opinionit publik për një çështje të caktuar mund të realizohet thuajse 100% me sukses. Gazeta britanike “The Guardian” referon një sondazh dhe studim të një kompanie, “Trend Micro” sipas të cilit platformat sociale janë lehtësisht të përdorshme dhe se aksesorët e tyre promovues janë proporcionalisht të lidhur me shpenzimin e parave.

Mbajtja e një faqeje me përmbajtje aktive të pavërtetë, kushton 5000 dollarë në muaj, promovimi në rrjetet sociale vetëm 3000 dollarë në muaj.

Kartolinat e manipulimit

Postuar në 12 Maj, 2017 11:02

Kush ka nevojë për propagandë dhe këmbëngulje propagandistike? Mund të merret me mend, ose pushtetet e reja që duan të legjitmohen, ose pushtetet që janë në krizë. Shqipëria e ka përjetuar këtë fazë me fundin e pushtetit të PPSh-së, por edhe atëherë në mbledhje dhe takime kërkohej të diskutoheshin probleme.

Pages

Subscribe to RSS - manipulimi