makina

Gjobë koncesionarit SGS për shërbim jo të mirë. Autoriteti i Konkurencës kërkon liberalizimin e tregut

Postuar në 10 Nëntor, 2018 16:25

Pas vendimit për ndalimin e importit të makinave të prodhuara para vitit 2009, vjen goditja e radhës në tregun në fjalë. Në datën 8 nëntor 2018, Autoriteti i Konkurencës ka publikuar një vendim për sanksionet ndaj koncesionarit të kontrollit teknik të automejetev, SGS, për shkelje të konkurencës dhe shërbim të keq.

Në vendimin e vet, Autoriteti vendos gjobë në masën 5.69% të xhiros vjetore dhe rekomandon ndër të tjera:

“Buburreci” legjendar i Volkswagen del nga qarkullimi

Postuar në 16 Shtator, 2018 17:58

Volkswagen njoftoi se në vitin 2019 do të ndalojë prodhimin e Beetle-it legjendar, ose “buburrecit” të famshëm. Një makinë u shfaq në vitet 1930, por që me pas dhe bëri një udhëtim dhjetravjeçar. Nga identifikimi i tij me Hitlerin në simbolin e rilindjes së Gjermanisë industriale, "buburreci" u bë i dashur për miliona njerëz.  Në një përpjekje për të ndërtuar një makinë të përballueshme për punëtorët gjermanë, Adolf Hitler urdhëroi në vitin 1938 inxhinierin Ferdinand Porsche për të projektuar një makinë të thjeshtë dhe ekonomike për popullin.

Alarm në Londër, makina hyn mes turmës (Video)

Postuar në 14 Gusht, 2018 09:55

Alarm u shkaktua të martën në mëngjes në Londër, kur një makinë u përplas me kangjellat e parlamentit . Siç transmeton Reuters, oficerë të policisë britanike arrestuan shoferin e makinës, ndërsa raportohet për disa të plagosur.

Videot e publikuara në mediat sociale tregojnë policët e armatosur që rrethojnë parlamentin britanik dhe bllokojnë zonën.Nuk bëhet e ditur nëse incidenti lidhet me ndonjë sulm terrorist. Megjithatë policia është në gatishmëri, duke mbyllur një pjesë të metrosë.

ReportTv/Shkëlzen Berisha me makinën e Astrit Patozit në Prokurori

Postuar në 02 Shkurt, 2018 15:18

Report Tv raporton se Shkëlzen Berisha ka qenë mbrëmë në Prokurori ku është thirrur për çështjen CEZ me makinën e ish-deputetit demokrat, Astrit Patozi, një BMW me targa AA 377 ML. I njëjti televizion raporton se Patozi e ka mohuar një gjë të tillë duke deklaruar se makinën nuk e ka lëvizur gjithë ditën. Pamjet dhe targa thonë tjetër gjë, pasi sipas regjistrimit automjeti me xhama të errët i përket z. Patozi. 

Tjetër skandal me testin e gazrave në makinat gjermane

Postuar në 29 Janar, 2018 13:39

Njerëzit janë përdorur si eksperimente për mbrojtur idenë se emetimet e gazrave nga motorët me naftë nuk janë kancerogjene. Studimi i urdhëruar nga Grupi Evropian për Kërkime mbi Mjedisin dhe Shëndetin në sektorin e transportit (EUGT) u financua nga kompanitë e automobilizmit në Gjermani, Volksëagen, Daimler dhe BMW. Gazeta gjermane Stuttgarter Zeitung zbulon se të rinjtë që u përdorën në këtë eksperiment u detyruan të thithin dioksidin e azotit  dhe gazrat toksikë që dalin nga emetimet e makinave.

Gjebrea njësoj si Dako: Jam e pastër, po më baltosin

Postuar në 25 Nëntor, 2017 21:36

Ish-zv/ministrja e brendshme Elona Gjebrea, e cila sipas Prokurorisë figuron në sistemin Tims të ketë kaluar kufirin me makinën e Habilajve bashkë me ish-eprorin e saj Sajmir Tahiri ka reaguar sërish duke thënë se është e hapur për hetime dhe se akuzat e opozitës janë përpjekje për të baltosur figurën e saj.

Hetime për konfirmimin e kontakteve Tahiri-Sota

Postuar në 09 Nëntor, 2017 18:20

 “Shqiptarja.com” raporton sot se prokuroria e krimeve të rënda dyshon se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka udhëtuar në makinën e Orest Sotës, personi i arrestuar pak ditë më parë me 863 mijë euro dhe dy patenta lundrimi të Tahirit. Gazeta i referohet burimeve sipas të cilave

A duhet të jemi naivë si Sajmiri?

Postuar në 31 Tetor, 2017 01:03

Një intervistë e ish-ministrit të Brendshëm, Sajmir Tahiri në emisionin Top Story nuk zbuloi asgjë më shumë nga çështja e shumëpërfolur e deputetit socialist dhe lidhjeve të dyshuara me grupin e Habilajve. 

Kurioziteti nuk lidhej me të vërtetat e Sajmirit, i cili natyrisht është më i lehtësuar pas vetos së parlamenit për të mos e arrestuar, por me titullin e lajmëruar të emisionit "Në shtëpinë e Saimirit". 

Ish-ministri që kërkonte faktet dhe mesa duket i gjeti(video)

Postuar në 17 Tetor, 2017 14:56

Qeveria e pranon: Grupe të caktuara lëvizin me makina pa targa, të armatosur dhe tentojnë blerjen e votës

Postuar në 25 Qershor, 2017 17:10

Tanimë është zyrtare. Blerja e votës përmes kërcënimit është një realitet që pranohet edhe nga qeveria shqiptare. Zv.kryeministria Ledia Mandia ka deklaruar në studion e News 24, se në disa qytete po lëvizin makina pa targa me njerëz të armatosur që synojnë blerjen e votës.

Pages

Subscribe to RSS - makina