maduro

Mediat spanjolle: Ushtria "tradhëtoi" Guadion të enjten. Ishte negociuar rrëzimi i Maduros

Postuar në 03 Maj, 2019 12:56

Në shfaqjen e sotme me përfaqësues të ushtrisë, presidenti venezuelian Nicola Maduro është shoqëruar edhe nga ministri i Mbrojtjes Vladimir Padrino që ka deklaruar ndër të tjera se ndodhej aty “për të riafirmuar besnikërinë e vet”.

Maduro shfaqet me drejtuesit e ushtrisë: Jemi në luftë

Postuar në 03 Maj, 2019 12:33

Presidenti i Venezuelës, Nicolas Maduro është shfaqur dje në krah të drejtuesve të ushtrisë ndaj së cilës ka kërkuar unitet për të përballur dhe shtypur çdo lloj grushti shteti.

Po ne jemi në betejë dhe mbajeni moralin lart në këtë luftë për të çarmatosur çdo tradhëtar dhe komplotues

tha ai.

Maduro: Grushti i shtetit dështoi

Postuar në 01 Maj, 2019 09:18

Venezuela kaloi 24 orë kaotike pas bashkimit të një pjese të ushtrisë me presidentin e vetëshpallur të opozitës Huan Guaido, i cili udhëhoqi një aksion për rrëzimin e presidentit Maduro. Ky i fundit me një fjalim të mbajtur të martën në mbrëmje tha se grushti i shtetit që tentuan një numër i vogël dezertorësh me në krye Guaidon dështoi. Ai përgëzoi forcat e armatosura për besnikërinë ndaj shtetit dhe tha se do të ngrihen padi penale kundër atyre që janë përgjegjës për dhunën.

Ndalim i papritur në Athinë i ministrit të Jashtëm venezuelian, spekullime mbi lidhjet Tsipras-Maduro

Postuar në 06 Mars, 2019 11:22

Mediat greke raportojnë për lëvizjen e ministrit të Jashtëm venezuelian Jorge Arreza me një avion që është ngritur nga Caracas dhe është ulur në Athinë për katër në datën 2 mars.

Sipas këtyre raportimeve që referojnë burimet opozitare në Venezuelë, avioni në fjalë është ngritur në fluturim pa planifikim paraprak, në të njëjtën ditë që qeveria e Maduros nxori jashtë vendit një sasi të madhe ari.

Maduro: SHBA urdhëroi eleminimin tim

Postuar në 30 Janar, 2019 13:15

Presidenti i Venezuelës, Nikolas Maduro ka akuzuar presidentin amerikan, Donald Trump se ka urdhëruar qeverinë dhe mafian kolumbiane për të vrarë duke shpërthyer me  të tjera akuza ndaj kreut të Shtëpisë së Bardhë për orkestrimin e një grushti shteti që synonte ardhjen e Huan Guaidos në krye të Venezuelës.

Jep receta dhune për Venezuelën, më amerikan se amerikanët

Postuar në 24 Janar, 2019 10:29

Situata e krijuar në Venezuelë pas vendimit të presidentit Maduro për të ndërprerë marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara, e ka çuar vendin në një moment delikat politik. Kreu i opozitës Juan Guaidó e shpalli veten president gjatë protestave masive antiqeveritare, duke marrë menjëherë njohjen e Uashingtonit.

Por ndryshe nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj kryesore në Amerikën Latine, Bashkimi Europian ka shmangur njohjen e Juan Guaidó si President të Përkohshëm të Venezuelës.

Atentat me dron Nikola Maduros (Video)

Postuar në 05 Gusht, 2018 10:34

Dështon një tjetër tentativë për vrasjen e presidentit të Venizuelës, Nikolas Maduro. Një dron "i mbushur" me eksploziv u ngrit të shtunën pasdite në Karakas gjatë një paradë ushtarake të Gardës Kombëtare.

Maduro, i cili po fliste u mënjanuar në kohë, por shtatë anëtarë të Gardës Kombëtare u plagosën nga shpërthimet. "Sot ata u përpoqën të më vrasin," tha presidenti i Venezuelës në një fjalim televiziv, të cilin ai shkruajti disa orë pas përpjekjes të dështuar të atentatit kundër tij, duke akuzuar presidentin kolumbian Manuel Santos për sulmin. 

AP: Trump hodhi idenë e një pushtimi ushtarak të Venezuelës në gusht të vitit 2017

Postuar në 04 Korrik, 2018 21:30

Associates Press raporton së fundmi për një ide të presidentit aktual të SHBA-së, Donald Trump, për pushtimin eventual të Venezuelës. Sipas AP, Trump ka pyetur për mundësinë e një pushtimi gjatë një bisede në Shtëpinë e Bardhë, gushtin e vitit të kaluar, e ku në të cilin ishin prezent edhe ish-sekretari i Shtetit, Rex Tillerson dhe Këshilltari për Sigurinë Kombëtare, H.R McMaster.

35 milionë dollarë rryshfet për Maduron e Venezuelës

Postuar në 14 Tetor, 2017 14:32

Një megaskandal ka përfshirë Venezuelën, pas një videoje të publikuar nga ish-prokurorja, Luisa Ortega. Në video përcillet dëshmia e një drejtuesi të firmës braziliane Odebrecht që deklaron se i ka paguar presidentit të vendit, Nicoals Maduro, një rryshfet prej 35 milionë dollarësh. Personi që flet në video me prokurorët është Euzenando Prazerës de Azevedo, sipas të cilit ndërmjetës të Maduros kërkuan kontribute të mëdha për fushatën e tij të vitit 2013. “Ai kërkoi 50 milionë $, por unë rashë dakord të paguaj 35 milinë $”, ka dëshmuar Azevedo.

Cilët janë politikanët europianë që mbështesin Maduron?

Postuar në 12 Gusht, 2017 10:39

Në listën e gjashtë mbështetësve fanatikë të presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, renditen udhëheqë politikë nga vende të Europës. Revista  Politico veçon kryeministrin grek, Aleksis Tsipra, që sipas saj ishte një nga politikanët e paktë evropianë që kishin shkuar në varrimin e Hugo Chavez.  "Dikur e cilësonte Venezuelën si një model antikapitalist dhe kolegët e tij thonë se Chavez është një nga heronjtë e tij, edhe për arsyen se ka lindur në të njëjtën ditë me të (28 korrik)", shkruan revista. 

Pages

Subscribe to RSS - maduro