lulzim basha

Partia qesharake e Shqipërisë

Postuar në 15 Gusht, 2017 09:42

Dje, televizioni “Abc News” solli në vëmendje një koment të deputetit demokrat, Edmond Spaho, njeri i Lulzim Bashës, sipas të cilit pjesë e reformës kushtetuese është edhe sanksionimi i votimit si detyrim. Në lajmin e publikuar në faqen e televizionit në thelb thuhet se detyrimi për të votuar sipas Spahos rregullon marzhin e shitblerjes së votës dhe rëndësisë që fiton vota e blerë nëse një pjesë e madhe nuk shkon në votime. Pra nëse pjesëmarrja rritet, pavarësisht sesi votohet, blerja e votës humbet kuptimin pasi pesha specifike në totalin e votave bie apo neutralizohet.

Purjet "e reja" dhe seriali humoristik: Do ta rrëzojmë Ramën me protesta

Postuar në 25 Korrik, 2017 11:24

Shikoni se çfarë thotë në emisionin “Fol me mua, fol me ata” në TVSH, deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji.

Ne patëm ministra teknikë, por jo drejtorët. Ata bënë ç’është e mundur që votat të mos vidheshin. Njëra nga palët në marrëveshje shpërdori besimin. Rama s’iu përmbajt marrëveshjes”.  

Ky është një nga ata që "mbijnë" në politikë. Çfarë përfaqëson ky zotëri për shoqërinë përveç preferencës nga Lulzim Basha, di njeri ta thotë?

Nënkryetarët japin garanci: Gara në PD, e ndershme. Pse nuk dorëhiqet Basha atëherë?

Postuar në 03 Korrik, 2017 15:08

Dy nënkryetarët e Partisë Demokratike, Edmond Spaho dhe Edi Paloka kanë dalë sot me një deklaratë për shtyp përmes së cilës sqarojnë procedurat e ndjekura për garën për kryetar të PD-së, statutin e saj etj..Në një farë mënyre dy zyrtarët japin këtu një qëndrim zyrtar për shqetësimet dhe kërkesat e bëra këto ditë.

Ambasada ruse përgënjeshtron skenarin e gazetës “Shekulli”

Postuar në 14 Prill, 2017 17:49

Mediat shqiptare përcollën dje një lajm se kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha mund të bëhej shenjëstër e një atentati të organizuar jashtë vendit, me qëllim destabilizimin e situatës në Shqipëri. U tha se për këtë skenar Shërbimi Informativ Shtetëror ka informuar kryeministrin dhe ministrin e Brendshëm dhe se Garda e Republikës ka rritur masat e sigurisë për kryetarin e opozitës. Gazeta Shekulli shkoi edhe më tej, duke akuzuar Rusinë se qëndron pas këtij skenari.

“Antikapitalisti” Lulzim Basha “lyp” punë ke socialistët, reforma në drejtësi e Kung Fu Panda

Postuar në 06 Qershor, 2016 21:08

Të mos kesh kauzë solide për të bërë opozitë në Shqipëri është të mos kesh aspirata për të drejtuar një forcë opozitare. Fatkeqësisht, Shqipëria është një “minierë kromi” për sa i përket “burimeve” për të bërë opozitë. Në këtë kuadër kryesimi i Partisë Demokratike nga Lulzim Basha lë shumë për të dëshiruar. Pika kulmore e “paaftësisë” së këtij kreu partie, e cila përfaqëson ideologjinë e djathtë ishte në një takim në maj të këtij viti me qytetarët e fshatrave të Pogradecit.

Një propozim fiskal më i sheshtë se i Bashës

Postuar në 18 Janar, 2016 14:30

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha bëri publik një propozim fiskal, i cili do të jetë në themel të programit të ardhshëm elektoral të partisë së tij, i cili synon një taksë të sheshtë 9% për të ardhurat dhe 15% për TVSH-në. Para disa muajsh kam sugjeruar në respublica.al një skemë edhe më të sheshtë - tatimin 12%-12%-12%-12%-1%. Sot, pas komentesh të ndryshme nga lexues e të njohur të mij, e risugjeroj këtë skemë me një ndryshim të vogël: 12%-12%-12%-12%-0.5%. Lexoni më poshtë:

Në vendet e përparuara, debati mbi tatimin përqendrohet rreth progresivitetit të tij.

Përqasja e të akuzuarve për terrorizëm me opozitën. Fadil Myslimani thirrje për xhihad Lulzim Bashës

Postuar në 15 Dhjetor, 2015 11:45

Një nga 9 të akuzuarit për rekrutim të luftëtarëve shqiptarë në Siri deklaroi se përpjekjet e opozitës nuk mjaftojnë për të rrëzuar diktaturën që sipas tij është instaluar në Shqipëri. Në seancën e radhës në Gjykatën e Krimeve të Rënda Fadil Myslimani këshilloi liderin e opozitës Lulzim Basha të ndryshojë strategji për të arritur objektin që sipas tij është paqja në islam.

Me regji të Sali Berishës. Edhe Arben Imami u shtohet zërave kritikë ndaj Lulzim Bashës

Postuar në 07 Dhjetor, 2015 10:11

Një ditë më parë Alfred Peza në rolin e "tellallit" partiak të Partisë së re Socialiste tha se Lulzim Basha duhet të bindë ata që nuk e duan brenda Partisë Demokratike. Eshte një informacion që nuk e ndan vetëm selia e e partisë në pushtet, por janë të shumtë zërat që konfirmojnë një klimë përçarje në Partinë Demokratike. Pas Eduard Selamit që deklaroi se lidershipi i opozitës nuk frymëzon, edhe Arben Imami, një nga zërat e rëndësishëm të Partisë Demokratike, thotë se shqiptarët nuk shohin shpresë as tek opozita.

Protesta e 8 Dhjetorit, çfarë kërkon të testojë Lulzim Basha?

Postuar në 06 Dhjetor, 2015 18:29

Lulzim Basha e deklaroi publikisht se protesta e së martës është një aksion që synon të rrëzojë nga pushteti dyshen Rama-Meta. Por a ka demokrat që beson se populli opozitar do të detyrojë qeverinë të dorëhiqet në 8 Dhjetor?

Data megjithë simbolikën që përmbledh nuk i shërben qëllimit që ka deklaruar kryetari i opozitës edhe pse synon të mobilizojë në protestë edhe atë kategori që e sheh raportin me të majtën nga llogoret antikomuniste të së shkuarës.

Basha te Xhunga: Vendosa të pasurohesha para se të hyja në politikë?!

Postuar në 20 Tetor, 2015 10:07

I ftuar dje në emisionin “Dirtare” të Rudina Xhungës, kryetari i opozitës Lulzim Basha bëri një deklaratë “origjinale” sa i takon pasurisë dhe pasurimit të tij dhe familjes. Basha tha se ka hyrë në politikë i pasur dhe kjo jo pa qëllim. Ja formulimi:

Pages

Subscribe to RSS - lulzim basha