lukashenko

Lukashenko diskuton reformat kushtetuese me kundërshtarët e vet në burg(video)

Postuar në 10 Tetor, 2020 23:23

Presidenti bjellorus Aleksander Lukashenko ka bërë sot një lëvizje të papritur në kuadër të një situate të tensionuar në vend. Ai a vizituar në burg të arrestuarit si pasojë e protestave të fundit, pra përfaqësuesit e opozitës që kërkon largimin e tij nga pushteti. Takimi ka zgjatur 4. 5 orë dhe ajo është raportuar zyrtarisht duke publikuar madje edhe materiale video. Synimi i takimit ka qenë diskutimi për reformat kushtetuese.

BE nuk njeh Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë

Postuar në 15 Shtator, 2020 22:30

Bashkimi Europian ka vendosur të mos njohë Aleksander Lukashenkon si president legjitim të Bjellorusisë. Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Çështjet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell deklaroi para eurodeputetëve se unioni po bën gjithçka ka mundësi për t’i dhënë fund dhunës në Bjellorusi.

Ne nuk e konsiderojmë Lukashenkon si të zgjedhur legjitim

ka thënë ai.

Putin bie dakord për një pasardhës të Lukashenkos, por jo për rrëzim me protesta

Postuar në 14 Shtator, 2020 14:32

Bjellorusia është Siria e Europës dhe kjo mund të shihet nga zhvillimi i një skenari thuajse identik. Perëndimi shihet si i asociuar, apo pas protestave kundër presidentit jetëgjatë, Aleksander Lukashenko, ndërkohë që gradualisht, mediat po paraqesin si aktor kryesor, Rusinë e Vladimir Putinit.

Helmimi i Navalnyt, Rusia aludon se është lojë që lidhet me Bjellorusinë

Postuar në 05 Shtator, 2020 14:42

Rusia duket se nuk ka ndërmend ta lëshojë presidentin bjellorus Alexander Lukashenko i cili ka dalë së fundmi në skenë me një ofertë të pazakontë. Në një dalje televizive, Lukashenko ka deklaruar se qëndrimet publike të kancelares, Angela Merkel, për helmimin e Alexei Navalnyt dhe trajtimin e këtij rasti si tentativë vrasjeje, janë falje.

Ndërlikohet misioni i OSBE-së në Bjellorusi, Lukashenko urdhëron stërvitje masive në kufijtë perëndimorë

Postuar në 22 Gusht, 2020 13:13

Agjenci të ndryshme mediatike njoftojnë se ushtria bjellourse është urdhëruar të zhvillojë stërvitje masive mes datave 28-31 gusht.

Një grup i integruar forcash janë grumbulluar për mbatjen e stërvitjeve taktike. Ato përfshijnë forcat ajrore, reparte të motorizuara, njësi të artilierisë dhe skuadra dronësh dhe sistemesh elektronike

citohet Ministria bjelloruse e Mbrojtjes.

Lukashenko duhet të jetë pjesë e zgjidhjes në Bjellorusi

Postuar në 19 Gusht, 2020 17:12

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, mendon se zgjidhja e situatës në Bjellorusi nuk mund të bëhet pa përfshirjen e presidentit aktual, Alexander Lukashenko. Merkel ka folur para gazetarëve pas një konference virtuale me liderët e Bashkimit Europian, ku deklaruar se Lukashenko ka refuzuar të komunikojë me të në telefon.

Lukashenkon duket se po e lëshojnë të gjithë

Postuar në 17 Gusht, 2020 14:58

Europa ndoshta po dëshmon një pranverë verore në Bjellorusi, një vend ku ka nisur përplasja politike mes forcave opozitare dhe atyre që përfaqësohen nga presidenti jetëgjatë. Aleksander Lukashenko.

Lukashenko fiton mandatin e gjashtë si president i Bjellorusisë

Postuar në 10 Gusht, 2020 13:34

Aleksander Lukashenko ka fitur mandatin e tij të gjashtë si president i Bjellorusisë. Të dhënat paraprake të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve flasin për një fitore me 80.23% përkundrejt 9.9% të marra nga opozitarja Svetlana Tikhanouskya, një ish-mësuese anglishteje që arriti të bashkonte grupimet opozitare.

Rezultatet janë publikuar pak pasi policia shpërndau turma protestuesish në kryeqytetin Minsk dhe qytete të tjera, që kishin dalë në rrugë pasi u mor vesh se Lukashenko do të shpallej sërish fitues.

Virusi po e ndan botën. Dikush po fiton shumë nga epidemia...

Postuar në 07 Qershor, 2020 15:08

Ka mënyra e mënyra për ta parë epideminë e koronavirusit. Presidenti bjellorus p.sh mendon se pas karantinimit dhe ngecjes së ekonomisë, përfituesit janë të njëjtët.

Paketa e dytë e armatosjes së Serbisë kësaj radhe nga Bjellorusia

Postuar në 27 Janar, 2017 21:37

Serbia ka vendosur të bëjë një blerje të dytë të madhe ushtarake në Bjellorusi. Nuk janë zbuluar hollësi, por vetë kryeministri i Serbisë ka folur me një gjuhë që lë të kuptohet se Beogradi,po rri në gatishmëri dhe po përgatitet edhe për ndonjë përballje.

Njerëzit në Serbi duhet të dinë se Serbia nuk është superfuqi por çdokush që mund të mendojë për të sulmuar Serbinë do ta ketë shumë më të vështirë sesa në të shkuarën. Ky është rëzultat i marrëveshjeve tona dhe do të jem në gjendje të flas rreth tyre në hollësi brenda një muajsh apo dy”, citohet kryeministri serb. 

Subscribe to RSS - lukashenko