lufta

Flisni hapur edhe për shokun Enver. Është të paktën më e ndershme

Postuar në 19 Shtator, 2015 11:48

Të gjithë kujtojmë sesa i bezdisshëm dhe acarues, shpesh fyes, u bë Sali Berisha kryeministër, kur nuk linte rast pa folur për historinë e për figura historike, të cilat kërkonte t'i celebronte me sensin e vënies së drejtësisë në vend. E mbajmë mend edhe kur u tall publikisht me një pjesë të Jugut, teksa shpalli si aksion qeveritar kthimin e kokës së Ali Pashë Tepelenës në Shqipëri, gjithë në një përpjekje cinike që mori përgjigje djersitëse në qershor të 2013-ës.

Për Besnik Mustafajn lufta e Bashës është shumë larg përmbushjes së rolit politik që pritet nga opozita

Postuar në 13 Shtator, 2015 09:31

Besnik Mustafaj, ish­ministri i Jashtëm e ish-deputet, gjatë një interviste për gazetën “Panorama” komenton zhvillimet më të fundit në Partinë Demokratike. Lidhur me opozitarizmin e dy vitet e fundit nga kreu i PD­së Lulzim Basha, Mustafaj thotë se ai ka qenë qenë përgjithësisht reaktiv. Sipas tij, Basha dhe ekipi i tij kanë reaguar me mprehtësi dhe kurajë ndaj qeverisjes së keqe të Ramës. “Shqisa e tyre denoncuese ka qenë zgjuar. Kjo gatishmëri reaguese ka sigurisht të mirën e vet.

70 vjet OKB

Postuar në 10 Shtator, 2015 12:11

Organizata e Kombeve të Bashkuara mbush këtë vit 70 vjet nga krijimi. Ideja për të i atribuohet ish-presidentit amerikan, Franklin Rossevelt, i cili që gjatë Luftës së Dytë Botërore, nisi negociimin me aleatët për një organizatë që do të pasonte Lidhjen e Kombeve. OKB u krijua në tetor 1945 me seli në New York. Një arritje politike për njerëzimin, ndonëse sot shumë kritikë e shohin rolin e saj si periferik dhe pa ndikim.

Disa kuriozitete nga teknologjia e nazistëve në LIIB

Postuar në 10 Shtator, 2015 12:09

Lufta e Dytë Botërore ishte shkatërruese, por ka bërë të mundur shumë përparime teknologjike falë “dëshirës së luftëtarëve për të fituar." Dhe, pavarësisht humbjes, makina e luftës gjermane ka patur në dispozicion artë vërtetë “mbresëlënëse”, duke përfshirë edhe disa krijime të sofistikuara që mund të ndihmonin për të fituar Gjermania. Megjithatë, ushtria e Hitlerit nuk ishte në gjendje për të prodhuar një numër armësh të avancuara në mënyrë që të kishte ndikim të rëndësishëm në rezultatin e luftës.

Sot zhvillohet në Tiranë Lutja për Paqen. Të ftuar 4000 persona të besimeve të ndryshme

Postuar në 06 Shtator, 2015 11:24

Ka nisur sot në Tiranë takimi i 28-të ndërkombëtar për Paqen, i cili do të vijojë në datat 7-8 shtator e që mbahet në përkujtim të luftës së fundit në Ballkan. Takimi organizoheg nga Komuniteti Sant’Egidio, në bashkëpunim me Konferencën Ipeshkvnore të Shqipërisë, Kishën Ortodokse Autoqefale të Shqipërisë dhe qeverinë shqiptare.

Kina demostron forcën me paradë ushtarake për 70-vjetorin e kapitullimit të Japonisë

Postuar në 03 Shtator, 2015 09:23

Agjensia e lajmeve AFP njofton se  presidenti kinez, Xi Jinping përshëndeti sot fitoren në vitin 1945 kundër Japonisë që sipas tij i ka mundësuar Kinës të ribëhet një komb i madh në botë duke shënuar kështu fillimin zyrtar të një parade madhështore ushtarake. Mbi 30 zyrtarë të huaj, përfshirë këtu ministra dhe krerë shtetesh, si presidenti rus Vladimir Putin dhe sekretari i përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Moon morën pjesë në këtë ceremoni madhështore. Por shumë liderë të tjerë, përfshirë këtu kryeministrin japonez Shinzo Abe nuk morën pjesë në këtë paradë.

Lufta kundër trafikantëve, në shtator fillon sulmi i përbashkët i Zvicrës, Gjermanisë dhe Italisë

Postuar në 28 Gusht, 2015 19:28

Agjensia e lajmeve AFP nraporton se Zvicra, Gjermania dhe Italia do të nisin në muajin shtator një njësi të përbashkët të ndërhyrjes ngarkuar për të zbuluar dhe kapur rrjetet e trafikantëve që dërgojnë refugjatët dhe imigrantët në Evropë. “Planifikimi i kësaj njësie ndërhyrjeje dhe mënyrat e bashkëpunimit zgjasin që prej disa muajsh”, theksoi një zëdhënëse e Zyrës federale zvicerane të policisë, (Fedpol), Cathy Maret. “Punimet në terren do të fillojnë gjatë muajit shtator.

Thomas van Linge, 19 vjeçari që realizon hartat e luftës siriane

Postuar në 19 Gusht, 2015 18:35

Kemi parë shpesh harta të përdorura në media ku tregohet lëvizja e grupeve terroriste si ISIS.

Gorbaçov: “Nëse armët bërthamore nuk eliminohen, herët apo vonë ato do të përdoren”

Postuar në 08 Gusht, 2015 18:30

Mikhail Gorbaçov, drejtuesi i fundit i Bashkimit Sovjetik, i ka dhënë një intervistë gjermanes “Spiegel” në të cilën përqendrohet kryesisht në nevojën e eliminimit të armëve bërthamore. Gorbaçov hyn në histori dhe flet për përpjekjet e dikurshme mes ShBA dhe BS-së për të nisur çarmatimin, i cili sot ka dala nga axhenda ndërkombëtare.

Ilustrime/Halepi në mes të një lufte absurde

Postuar në 03 Gusht, 2015 13:56

Marwan Hisham, një banor i dikurshëm i Halepit të Sirisë, publikon një reportazh në “Vanity Fair”, një reportazh nga qyteti i tij. Një rend i përmbysur jete, shkatërrim i plotë dhe një qytet i kthyer në vijë fronti. Përmbajtja e konfliktit, pavarësisht rolit të ISIS është klasike në premisa: një elitë me “modernizim” dhe orientim perëndimor të shpejtë, përkundrejt një periferie përherë e më shumë reaksionare ndaj këtij procesi. “Po bind venten që kjo është e vërtetë”, shkruan Hisham, që e percepton shkatërrimin përmes kujtimeve të një kohe kur Halepi gëlonte nga jeta.

Pages

Subscribe to RSS - lufta