lista

Dy të dorëhequr nga lista e PD

Postuar në 28 Maj, 2017 16:16

Ekipi që Basha hodhi në fushë për ndeshjen e 25 qershorit po pëson rrjedhje. Kandidatë që janë në vendet e poshtme të listës kanë dhënë dorëheqjen. Ramiz Çobaj kryetari aktual i Partisë Demokratike të Shkodrës është tërhequr nga kandidimi. si deputet në listën e PD Shkodër për zgjedhjet e 25 qershorit. Basha e ka vendosur të tetin në listën e kandidatëve, çka nuk është pranuar nga kreu i demoktarëve të Shkodrës Çobaj. Nga sa mësohet Çobaj nuk ka patur kontakte me Bashën pori vazhdon të mbajë postin e kryetarit të PD-së Shkodër deri në zgjedhjet e reja.

Listat? Politikën e bëjnë të pasurit, koha të mësohemi me këtë

Postuar në 27 Maj, 2017 12:22

Lista e kandidatëve të Partisë Demokratike publikuar mbrëmë natën nga kryetari Lulzim Basha ka provokuar debate. Largime të disa personazheve publikë, përfshirje aleatësh dhe emra krejt të rinj. Lista nuk ka sesi të befasojë më shumë sesa emrat e ministrave që Basha propozoi së fundmi. Ata janë ose njerëz të afërt me PD-në, ose ish-drejtorë, pra njerëz të parasë dhe pushtetit financiar të qeveirijes së Berishës, ose zgjedhje personale e kryetarit. Shikoni emrin e Grida Dumës në Tiranë dhe kujtoni për analogji sesi Elisa Spiropali përfshihet në listat e Korçës nga PS-ja.

Lista e PD për zgjedhjet, ikin zërat kundër

Postuar në 27 Maj, 2017 10:54

Në limitet e kohës Partia Demokratike dorëzoi në Komisionin Qëndror të Zgjedhjeve listën e saj të kandidatëve për deputetë. Lista ka një ndërthurje të emave të njohur, por edhe prurjeve të reja. Në të janë përfshirë edhe aleatët e PD-së, si Fatmir Mediu, Nard Ndoka, Vangjel Dule e Agron Duka. Bie në sy mungesa e ish-zërave kundër, Topalli, Bregu, Patozi. Ndërsa Sali Berisha është vendosur i pesti në listën e Tiranës. 

 

Të larguarit nisin vajin për PS-në e vërtetë: "Shpresojmë mos të na zëvendësojnë hajdutët!"

Postuar në 30 Prill, 2017 11:50

"Gazeta Shqiptare" publikon sot një status të Namik Dokles postuar në rrjetet sociale. Deputeti në fjalë mbeti jashtë listës së kandidatëve për deputetë, bashkë me disa të tjerë dhe si rrugë për këtë dënim kapital politike, kanë zgjedhur të vajtojnë PS-në. 

Ja statusi i Dokles ku mungon falënderimi për liderin e Rilindjes: 

PD "flirton" me afatet dhe Presidentin e Ri

Postuar në 29 Prill, 2017 12:27

Partia Demokratike u mjaftua me fjalën pazar për zgjedhjen e Ilir Metës President, duke mos përmendur asnjë akuzë tjetër që ka të bëjë me përgjegjësitë e tij në keqqeverisjen e vendit, ku LSI kishte disa ministri kyçe. Paralelisht Partia Demokratike ka njoftuar se as PS dhe as LSI-ja nuk mund të regjistrojnë dot listat e kandidatëve për deputetë  në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve, pasi afatet për regjistrimin e kandidatëve kanë skaduar. 

Liria Ekonomike 2017, Shqipëria bie me 1.5 pikë. Por mbetet ndër vendet më të mira në Ballkan

Postuar në 18 Prill, 2017 09:34

Indeksi i Lirisë Ekonomike i vitit 2017, publikuar nga fondacioni “Heritage” e vendos Shqipërinë në vendin e 65-të nga 180 vende të matura.

Gjirokastra mes UNESCO-s dhe lapsit të Ministrisë së Kulturës*

Postuar në 08 Shkurt, 2017 23:30

Më bën përshtypje qe  numri i monumenteve në Listën e  UNESCO-s për Gjirokastrën, nuk përputhet me Listën e monumenteve që ka të zyrtarizuar tani vonë Ministria e Kulturës,- kjo në substancë nuk ka shumë rëndësi dhe nuk shërben  si alibi, – numri i monumenteve të skualifikuar dhe të hequr, të kategorisë së dytë, është i madh dhe përbën në koleksionin kryesor gati gjysmën e monumenteve të njohur ndërkombëtarisht dhe juridikisht nga ONESC-o!

"Pasojat e Saliut"/Gjinushi kërkon një vend në listën e PS-së, në emër të së majtës së shëndetshme

Postuar në 31 Janar, 2017 21:48

Skënder Gjinushi i ka dhënë një intervistë Report Tv në të cilësn është shfaqur si analist politik, Obsesioni me Sali Berishën, patologjia me LSI-në, ja boshti i analizës që mandej lejon edhe ndonjë predikim krejt ëndërrimtar si ai i “të majtës së shëndetshme”, diçka që me përkufizim nuk ka shanse të ekzistojë.

Gjithsesi Gjinushi thotë se edhe pa LSI-në, PS-ja me elektroatin e vet fiton. Por për këtë duhet të rikthejë besimin. Dhe një nga këto shenja është edhe përfshirja në listat e kandidatëve e tij dhe ndonjë të majti tjetër që ka ca vota.

Borxhlinjë e Tatimeve, shtohen 5 mijë debitorë vetëm në 2016

Postuar në 02 Janar, 2017 20:14

Numri i kompanive private që nuk kanë paguar detyrimet në kohë ndaj organeve taimore është rritur në vitin 2016. Gjatë vitit që sapo u mbyll janë shtuar edhe 5 mijë debitorë të rinj në organet tatimore, duke arritur një total prej 19.834 subjekte në listën e debitorëve. TemaTv

Ligji nga Nano te Rama/ Qeveria aktuale në plan importin e mbetjeve të Berishës

Postuar në 17 Tetor, 2016 21:08

Presidenti i Republikës Bujar Nishani nuk e dekretoi ligjin e miratuar të qeverisë së majtë për lejimin e importit të mbetjeve. Një nga argumentet e tij të shumta për këtë ishte edhe mungesa e informacionit për publikun në lidhje me nismë ligjore për importin e mbetjeve. Aktualisht qeveria nuk ka shpjeguar për publikun se me ligjin e ri të mbetjeve, mbetjet e importuara mund të përdoren si lëndë për industrinë me qëllim rikuperimin e energjisë (një mënyrë e rikuperimit të energjisë është duke djegur lëndë).

Pages

Subscribe to RSS - lista