lista

Gënjeshtra, puna që di të bëjë më mirë

Postuar në 12 Shkurt, 2018 20:11

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka dhënë sot një tjetër provë të metodës së drejtimit të partisë dhe mbi të gjitha, të kritereve që ai ndjek në përcaktimin e suksesit politik. I pyetur për katapultimin në Parlament të Astrit Veliajt, që vjen pas largimit të Eduard Halimit, por pasi kanë dhënë dorëheqje nga mandati dy kandidate femra, Basha ka dhënë këtë përgjigje: 

Banorët nxjerrin listat e pashlyera të 2015 (Video)

Postuar në 03 Dhjetor, 2017 20:19

Qeveria po menaxhon situatën e vështirë nga moti i keq, duke gjetur çdo vit arsye për mosparandalimin e pasojave. Këtë vit pati në dukje një reagim më të organizuar pasi reshjet u parlajmëruan ditë më parë, por gjithsesi natyra e bëri të vetën, duke përmbytur sërish qindra banesa.

33 293 të vdekur në përpjekje për të arritur Europën, mes tyre edhe 404 shqiptarë

Postuar në 12 Nëntor, 2017 11:14

Gazeta gjermane  “Tagesspiegel” ka publikuar së fundmi një listë të plotë, me emra, mbiemra, origjinën dhe shkakun e vdekjes, të personave që kanë tentuar të arrijnë Europën dhe kanë humbur jetën. 33 293 njerëz të regjistruar si të vdekur në këtë përpjekje që nga viti 1993. 

33,293 emra, 33,293 fate, 33,293 të vdekur në aspiratën e përbashkët për të shkelur Europën. Figurojnë patjetër aty edhe shqiptarët, sidomos në vitet ’90, bashkë me marokenë, afganë, jugosllavë, irakenë, iranianë e së fundmi afrikanë të tjerë dhe sirianë. Gjithë lista e kombeve që janë sot në lëvizje masive. 

Pa bosht!

Postuar në 14 Shtator, 2017 16:02

Lulzim Basha më e pakta duhet të kishte hapur krahun pas humbjes katastrofike në zgjedhje, por operoi me standardin që ai përfaqëson në politikë, atë të kurdisjes automatike për t’u ikur përgjegjësive dhe për të justifikuar me interpretime kontraverse dyshemenë ku shtriu opozitën në zgjedhjet e fundit.

Doli publikisht dhe mbrojti autorësinë e listës së deputetëve, por tani që i kërkohet nga ish-kryetari i tij të japë shpjegime mbi kriteret të cilat përzgjodhi deputetët e ardhshëm, flet për procese të brendshme dhe të jashtme dhe një debat që u shërben interesave individuale.

Kompanitë e naftës kanë 40% të borxhit tatimor

Postuar në 13 Shtator, 2017 18:13

Kompanitë  të cilat operojnë në fushën e naftës dominojnë borxhin tatimor ndaj shtetit. Ato zënë afro 40% të të gjithë shumës prej 220  milionë euro të listës së debitorëve në drejtorinë e tatimeve.

Edhe pse mbi disa prej këtyre kompanive  është vendosur masa e sekuestors, borxhi tatimor ende nuk është arritur të mblidhet, pasi një pjesë e mirë e firmave ndodhen në proçese gjyqësore për të shpallur falimentin, ndërsa  një pjesë tjetër e kanë ankimuar vlerësimin e drejtorisë së tatimeve.

Në "garë" vetëm për vulën e kryetarit

Postuar në 16 Korrik, 2017 09:53

Kërkesa e Eduart Selamit, kandidat në garën për kryetar të PD-së, për publikimin e listave të anëtarësisë së saj, është rrëzuar nga Komisioni i Organizimit dhe Kontrollit të Operacioneve Elektorale në Partinë Demokratike. 

A. Frangaj: Mungesa e katolikëve dhe ortodoksëve në listën e Tiranës, gafë e pafalshme e Bashës

Postuar në 27 Qershor, 2017 09:31

Bëri përshtypje dje në emisionin “Opinion” qëndrimi i pronarit të TV Klan, Aleksandër Frangaj. I ashpër me kreun e PD-së, Lulzim Basha, Frangaj u shfaq pa dorashka duke kaluar madje edhe në sugjerime për mënyrën si duhet të veprojë lidershipi i PD-së. Frangaj ka deklaruar se Berisha nuk ka bërë asnjëherë gabimet që bëri Basha, mes të cilave është edhe mospërfshirja në listën e kandidatëve të Tiranës, të asnjë katoliku dhe ortodoksi.

“Kjo është gafë e rëndë”, tha Frangaj.

Zgjedhje pa kandidatë!

Postuar në 17 Qershor, 2017 18:26

Në 25 qershor kemi zgjedhje. Do zgjedhim Parlamentin e ri të vendit, deputetët që do të përfaqësojnë në Kuvendin e Shqipërisë, ata që presupozohet se do jenë të aftë të dhe të përgatitur për të mbrojtur interesat tona. 
Përpara na është vënë një listë emrash nga të gjitha partitë, por cilët janë realisht njerëzit për të cilët duhet të votojmë në 25 Qershor këtë nuk e dimë. 

"Mbaj përgjegjësi për listën. Do marr vendime edhe më të vështira". Asnjë fjalë për koalicionet

Postuar në 05 Qershor, 2017 22:59

Ka ndryshuar tonin e të folurit, ankohet për mediat, kritikon pyetjet. Por duket më i vendosur. Lulzim Basha, kryetar i PD-së, ka deklaruar në emisionin "Opinion" se ai është gati të marrë vendime edhe më të vështira sesa largimi i disa personaliteteve nga lista e kandidatëve. Ai ka deklaruar se do të ketë reforma kushtetuese të thella, diçka që ju mor kryeministrit në marrëveshjen e 18 majit. Basha ka deklaruar se roli i SHBA në këtë që po ndodh është thelbësor. Basha është shprehur se do të marrë përgjegjësitë për listën, duke refuzuar të thotë diçka për koalicionet paszgjedhore.

Të çlistuarit e PD-së: Deri më 25 qershor, jemi kundër Edi Ramës. Basha: Ndryshimi duhet të fillojë nga vetja jonë

Postuar në 29 Maj, 2017 19:23

Astrit Patozi ka sqaruar sot “kafenë” e përbashkët me të larguarit e tjerë nga lista e kandidatëve. Patozi lë të kuptohet se do të ketë një lëvizje në PD për të rikthyer legjitimitetin e forumeve, diçka për të cilën dikush po kujtohet më në fund, por ai ka shtuar në një status në Facebook se “deri me 25 qershor duhet te qendrojme ne mbeshtetje te cdo demokrati dhe te Partise Demokratike”.

Pages

Subscribe to RSS - lista