libia

Jashtë BE-së/Gjermania tenton mirëkuptim dypalësh me Turqinë për riunifikimin e Libisë

Postuar në 06 Maj, 2021 11:09

Europa duket se mbetet e ndarë për sa i përket Libisë, një vend i rëndësishëm i Afrikës Veriore dhe në Mesdhe. Mediat raportojnë se kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kërkuar nga presidenti turk Erdogan mirëkuptim për tërheqjen e trupave të huaja nga Libia, si shenjë e qartë e mbështetjes për qeverinë e re të Unitetit të drejtuar nga kryeministri Abdulhamid Dbeibeh, pas arritjes së marrëveshjes mes dy qeverive të mëparëshme që praktikisht e mbanin vendin të ndarë.

Greqia nis negociatat për detin edhe me Libinë

Postuar në 14 Prill, 2021 12:47

Greqia dhe Libia kanë rënë dakord të zhvillojnë bisedime për shënjimin e zonave të tyre detare në Mesdhe, tha të mërkurën kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pas një takimi me presidentin e Këshillit presidencial Libian, Mohamed al-Menfi. Pas takimit, siç raporton "Reuters", Mitsotakis është shprehur pas takimit se të dy palët kanë "rënë dakord për rinisjen e menjëhershme të bisedimeve midis Greqisë dhe Libisë mbi caktimin e zonave detare."

Skandali në Itali, prokuroria përgjon gazetarët

Postuar në 04 Prill, 2021 11:54

Përgjimi i disa gazetarëve në Itali, pa qenë subjekt hetimi, ka hapur një debat të madh. I njohur ndryshe si pushteti i katërt, media kontrollon edhe pushtetin gjyqësor si të tjerët. Por në rastin konkret, rezulton si ai është bërë vetë subjekt monitorimi.

Rasti ka të bëjë me hetimet e nisura nga Prokuroria e Trapanit ndaj disa OJQ-ve lidhur me trafikun e emigrantëve libianë drejt Italisë.

Mes gazetarëve të përgjuar spikat emri i Nancy Porsias.

Libia dhjetë vjet pas revoltës, NATO dhe mundësitë e humbura

Postuar në 17 Shkurt, 2021 12:59

 

Trazirat në Libi dhjetë vjet më parë nisën për shkak të guximit të popullit, veçanërisht atij në Cyrenaica, që mbushi rrugët rrugët në protestë kundër diktaturës. Kjo ndodhi pikërisht në valën e shpresave të mëdha në emër të lirisë dhe demokracisë që hyri në histori si Pranvera Arabe. Nëse Zine El Abidine Ben Ali sapo ishte dëbuar në Tunizi dhe Hosni Mubarak në Egjipt, pse nuk duhej të ndodhte e njëjta gjë me Muammar Gaddafin?

Turqia regjistron në OKB marrëveshjen detare me Libinë

Postuar në 02 Tetor, 2020 12:15

Turqia ka regjistruar në sekretariatin e OKB-së marrëveshjen e delimitimit të ujërave me Libinë që është në themel të problemeve që kanë lindur në Mesdheun Lindor. Ankaraja ka nënshkruar dokumentin me qeverinë e njohur ndërkombëtarisht të Tripolit, duke shpallur se ajo është në shinat e legjitimitetit, ndërkohë që disa vende janë duke mbështetur një qeveri paralele me seli në Tobruk.

Parlamenti egjiptian autorizon ndërhyrjen ushtarake në Libi

Postuar në 21 Korrik, 2020 04:32

Parlamenti egjiptian ka autorizuar formalisht presidentin e vendit, Abdel Fattah El-Sisi që të  ndërhyjë ushtarakisht në Libi.

Egjipti paralajmëron ndërhyrje ushtarake në Libi

Postuar në 18 Korrik, 2020 14:47

Egjipti mund të ndjekë strategjinë e Rusisë në Siri, duke paralajmëruar ndërhyrje ushtarake në Libinë fqinje “në rast se do të ketë një kërkesë” nga kjo e fundit. Duke folur për këtë çështje, presidenti egjiptian.

Italia afrohet me Turqinë për situatën në Libi

Postuar në 08 Korrik, 2020 13:40

Pas nënshkrimit të marrëveshjes detare me Greqinë, Italia duket se po shikon një qetësim relativ të raporteve me Turqinë. Mediat raportojnë se ministri italian i Mbrojtjes, Lorenzo Guerini ka zhvilluar një vizitë një ditore në Ankara, gjatë së cilës është takuar me homologun turk, Hulusi Akar. Ky i fundit e ka përshkruar takimin me tone pozitive duke vënë në dukje rolin e dy fuqive si Italia dhe Turqia në Mesdhe:

Franca vazhdon të humbasë me Dinjitet

Postuar në 05 Korrik, 2020 14:06

Franca ka braktisur gjeneralin Khalifa Haftar, i cili kontrollon një pjesë të Libisë. Lajmi raportohet nga media të Lindjes së Mesme që vëzhgojnë se Franca ishte ndër vendet që mbështeti më shumë Haftar dhe përpjekjet e tij kundër qeverisë së njohur ndërkombëtarisht të Tripolit. Presidenti francez, Macron mohoi se Parisi zyrtar mbështet Haftarin dhe shpreur zhgënjimin e vet për sulmin e 4 prillit mbi  Tripoli. Po kështu Macron ka kritikuar edhe Rusinë, një vend që mbështet gjeneralin përmes kompanisë Wagner, e cila vepron në terren në Libi.

Në Libi para janë dhënë, thjesht kanë shkuar në duar të gabuara

Postuar në 04 Korrik, 2020 15:09

Mbështetja financiare ndaj Libisë është parë nga Italia si një strategji për të frenuar emigracionin. Në vitin 2017, një marrëveshje me Libinë i kushtoi Italisë plot 18 milionë euro. Por kjo është vetëm maja e ajsbergut. “Avvenire” ka mundur të sigurojë një dokument të tratativave mes funksionarëve italianë dhe drejtuesve lokalë në Libi.

Pages

Subscribe to RSS - libia