libi

Thirrje për ndërhyrje ushtarake të BE-së në Libi

Postuar në 10 Shkurt, 2020 12:09

Ish-këshilltarja Speciale e Federica Mogherinit bën sot thirrje për ndërhyrje ushtarake të Europës në Libi. Përmes një shkrimi të publikuar në “Politico”, Nathalie Toçi, aktualisht drejtorer e Istituto Affari Internazionali, apelon për një rol të ri të Europës në një zonë që sipas saj është e ndërlidhur historikisht me kontinentin.

Teksa pranon se sjellja e BE-së në arenën ndërkombëtare është e zhvlerësuar nga moskonsiderimi i vazhdueshëm i zgjidhjeve apo dimensionit ushtarak të politikës.

Prezenca ruse në Libi, strategjia e Çurçillit në veprim kundër Europës?

Postuar në 05 Dhjetor, 2019 14:13

Rusia e Vladimir Putinit po ja del me sukses të rindërtojë një botë të konkurencës gjeopolitike që u mendua se përfundoi me shkërmoqjen dramatike të Bashkimit Sovjetik. Putin e testoi forcën e vet me ndërhyrjen në Gjeorgji në vitin 2008, një vit pasi ai paralajmëroi ndryshime në Konferencën e Sigurisë në Munih.

Padi BE-së për krime kundër Njerëzimit në Libi

Postuar në 04 Qershor, 2019 14:20

Bashkimi Europian është paditur në Gjykatën Ndërkombëtare të Krimeve në Hagë për krime kundër njerëzimit në Libi. Dokumenti prej 245 faqesh është përpiluar dhe depozituar nga dy autorë, Juan Branco, ish-punonjës në Gjykatën në fjalë por edhe në Ministrinë e Jashtme të Francës dhe Omer Shatz, një avokat izraelit që jep mësim në një universitet në Paris. 

Kaos në Libi, forcat amerikane largohen nga vendi

Postuar në 07 Prill, 2019 14:09

Forcat amerikane të stacionuara në Libi për sigurinë e personelit diplomatik kanë lënë vendin. Mediat e huaja përcjellin një deklaratë të gjeneralit amerikan, Thomas Waldhauser sipas të cilit, ndonëse forcat amerikane mbeten të angazhuara në Libi, lëvizjet e tyre aktuale lidhen me një planfikim të kujdesshëm ushtarak që synon verifikimin e kushteve të sigurisë.

Video/Tortura në kampin e refugjatëve në Libi

Postuar në 28 Gusht, 2018 12:49

Video e mëposhtme është publikuar nga gazeta e njohur italiane, Avvenire, dhe aty tregohet sesi emigrantë afrikanë torturohen në kampet e krijuara në Libi. Italia ka kërkuar që në kampet e Libisë të ndërhyjë BE-ja, por një ide e tillë është lënë jashtë axehndës. Tema e emigrantëve dhe indiferenca e kancelarive mund të rifaktorizojë Kishën e cila së fundmi ka jo pak probleme me imazhin e vet. 

 

Djali i Gaddafi-t kthehet në politikë

Postuar në 18 Tetor, 2017 19:39

Shumë libianë e konsiderojnë si shpresën e vetme për sjelljen e paqes në vendin e tyre. Ka patur raporte të shpeshta, se Saif al-Islam, djali i udhëheqësit libian, Muamar Gaddafi, kishte lënë Libinë, por kjo nuk është e vërtetë. Ai mban kontakte me udhëheqësit e vendit, përfaqësuesit e fiseve të ndryshme, duke u përpjekur të gjejë një zgjidhje politike për krizën e vazhdueshme dhe për të pajtuar palët kundërshtare shkruan Sputnik duke cituar avokatin e familjes Gaddafi

Luks dhe mozaikë poemash – vila e veçantë romake në Libi

Postuar në 07 Qershor, 2017 12:47

Ndoshta duhet parë nga afër, por nga fotografitë e publikuara duket një ndërtim i mahnitshëm. Arkeologët kanë zbuluar në Libi statuja, mozaikë apo edhe elementë të tjerë në një vilë të vjetër në Ptolemais në Libi. Vila është 1700 vjeçare dhe i përket periudhë romake që manifeston një luks dhe mirëqenie marramendëse. 600m2, vila daton në shekullin III e.s në një qytete që nisi të ndërtohej në kohën e grekëve, në shekullin IV p.e.s. Mozaikët, një prej tyre, paraqesin Dionisin duke fjetur dhe Ariadnën, vajzën e Mbretit Minos, që sipas legjendës u bë gruaja e tij.

Një ndërhyrje e re ushtarake në Libi...

Postuar në 27 Janar, 2016 17:04

Një editorial i gazetës amerikane “New York Times” lajmëron për planet e Pentagonit për të hapur një front të ri në Libi. Motivi është lufta kundër ISIS dhe krijimi i një muri izolues mes militantëve në Siri dhe në Afrikën SubSahariane. Editoriali vë në dukje se ky propozim ka pak mbështetje në Kongres, por ai po promovohet nga Shtëpia e Bardhë dhe Pentagoni. “Kjo është shumë shqetësuese.

Tragjedi në Mesdhe. Mbyten dy barka me 500 persona afër Libisë. I pasqaruar numri i viktimave

Postuar në 28 Gusht, 2015 06:35

Një tjetër tragjedi ka ndodhur në Mesdhe ku vala me emigrantë që përpiqen të arrijnë Europën nuk duket se mbaron. Mediat raportojnë se dy barka me rreth 500 imigrantë janë zhdukur në brigjet afër qytetit të Zuwaras në Libi. Në barkën e parë ndodheshin 50 persona, kurse në të dytën rreth 500. Raportohet se 201 persona janë shpëtuar nga Roja Bregdetare libiane, ndërsa një qendër në Sabratha afër Tripolit priti 147 njerëz. Nuk ka ende një bilanc për viktimat në këtë rast, që i shtohet serisë së pafundme të rasteve të tilla në Mesdhe.

Subscribe to RSS - libi