libani

Izraeli dhe Libani nisin negociatat për delimtimin e kufirit detar

Postuar në 01 Tetor, 2020 15:59

Mediat izraelite raportojnë se Izraeli ka nisur së fundmi negociatat për marrëveshjen e kufirit detar me Libanin. Bisedimet e nivelit të lartë do të nisin zyrtarisht pas 10 tetorit në selinë e Forcës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Liban në qytetin Naqoura.

Presidenti Aoun propozon formulën e shtetit shekullar si të vetmen të mundshme për Libanin

Postuar në 01 Shtator, 2020 00:08

Presidenti i Libanit, Michel Aoun ka bërë thirrje dje për shpalljen e një shteti shekullar si e vetmja mënyrë për të ruajtur pluralizmin në vend.

Bëj thirrje për shpalljen e Libanit një shtet shekullar. Një shtet  i tillë është e vetmja mënyrë për ruajtjen dhe mbrojtjen e pluralizmit  si dhe krijimin e unitetit. Rinia e Libanit po kërkon ndryshimin…Unë them po, koha ka ardhur. Ka nevojë për zhvillim, modifikim, ndryshim sistemi

Ministri i Jashtëm i Francës: Libani rrezikon të zhduket

Postuar në 27 Gusht, 2020 11:30

Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian, ka deklaruar se Libani rrezion të zhduket nëse struktura e pushtetit nuk ndryshon.

Rreziku për Libanin është zhdukja kështu që reformat duhet të bëhen. Liderët e vendit janë kapur në një konsensus mosveprimi

tha ministri francez.

Ai ka përsëritur mesazhin e presidentit Macron për krijimin e një qeverie të re në mënyrë që të menaxhohet situata e krijuar pas shpërthimit të datës 4 gusht në Beirut.

Macron kërkon lojën e madhe në Mesdhe

Postuar në 21 Gusht, 2020 15:16

Presidenti i Algjerisë Abdelmadjid Tabboune ka bërë lajm dje teksa përmes një fjalimi akuzoi Francën për krime kundër njerëzimit gjatë dominimit kolonial prej saj të Algjerisë. Fjalimi u mbajt me rastin e Ditës së Muhajid që përkujton veteranët e Luftës së Pavarësisë e cila u zhvillua mes viteve 1954-1962.

Krimet ekspozuan edhe njëherë falsitetin e sloganit të qytetërimit francez

citohet presidenti.

Libani që ne njohim po merr fund

Postuar në 04 Gusht, 2020 21:14

 

Çfarë pamje ka një shtet kur bie në kolaps? Është një pyetje që analistët e bëjnë gjithnjë e më shpesh për Lindjen e Mesme, ku pesë shtete aktualisht janë në një farë krize ekzistenciale. Megjithatë, njëri prej këtyre shteteve qëndron veçmas. Jemeni, Siria, Iraku dhe Libia kohët e fundit janë përballur me kryengritje, luftë civile, ndërhyrje të jashtme dhe përplasje mes përfaqësuesve rajonalë. Për kontrast, kriza e Libanit është e vetënxitur dhe dhe kjo e bën atë shumë më të pashpresë.

Libani, aty ku çdo gjë shpjegohet dhe ku asgjë nuk kuptohet*

Postuar në 27 Qershor, 2019 04:22

 

A po e shtyn Arabia Saudite - Izraelin drejt një lufte me Iranin?

Postuar në 06 Nëntor, 2017 00:10

Saad Hariri, që dha dorëheqjen të shtunën si kryeministër i Libanit, është përballur përherë me një situatë pa rrugëdalje teksa përpiqej që të shërbente në atë rol. Largimi i tij njofton një rritje të tensioneve mes Arabisë Saudite dhe Iranit që përballen në rajon dhe që ka implikime thelbësore për Izraelin. 

Apel Izraelit: Sulmoni Sirinë apo Libanin dhe nuk do të dini si të dilni nga lufta

Postuar në 01 Tetor, 2017 20:20

Izraeli njohu referendumin e kurdëve duke hedhur më shumë zjarr në një zonë ku deri më tani vepronte Shteti Islamik. Dhe siç mund të pritej reagimi ka ardhur nga krahu më armiqësor i këtij shteti, milicia Shiite Hezbollah në Liban. Duke folur para mbëhstetësve të vet, lideri i Hezbollahut, Hassan Nasrallah ka bërë thirrje që hebrejtë të lënë tokat palestineze, duke paralajmëruar se çdo sipërmarrje ushtarake e Telavivit kundër Libanit apo Sirisë do të ishte një kurth prej nga ku Izraeli nuk do të dinte të dilte.

Drejt një lufte të re mes Izraelit dhe Libanit

Postuar në 15 Korrik, 2016 08:04

Një luftë e tretë mes Izraelit dhe Libanit mund të jetë shumë afër. Lufta e dytë e vitit 2006 pati vetëm një aspekt pozitiv për Izraelin: vonoi luftën e tretë mes të dyja vendeve. Kështu shkruan gazeta izraelite “Haartez” sipas së cilës edhe mosreagimi i deritanishëm i grupit shiit Hezbollah, lidhet me direktivat e Iranit për të mos u angazhuar. Një arsye për këtë ishte edhe përfshirja e Iranit dhe Hezbollahut në luftën e Sirisë.

Subscribe to RSS - libani