liban

Në Kosovë urdhëron arrestimin e njerëzve, në Shqipëri deportimin, në Liban nxjerr gazetarët para gjyqit

Postuar në 22 Korrik, 2020 00:26

Mëria e presidentit turk, por edhe autoriteti i tij arrijnë larg. Përtej kufijve.

Pajisje përgjimi e kamufluar në gur. Idetë e izraelitëve nuk shterojnë

Postuar në 01 Tetor, 2015 09:48

Ky gur është një gur, por nga “gërmimi” i fakteve ka rezultuar të jetë një pajisje përgjimi e sofistikuar e kamufluar në një gur. Guri është gjetur në qytetin Bani Hayan, në jug të Libanit dhe ishte i lidhur me kabëll elektrik, katër bateri dhe një kamera. Një pajisje përgjuese e vendosur aty nga izraelitët. Dhe raportohet se nuk është hera e parë. 

Refugjatët mësyjnë Mynihun, 19 000 gjatë fundjavës. Cameron i Britanisë vizitë në Liban për krizën

Postuar në 14 Shtator, 2015 09:34

Një numër prej 19 000 refugjatësh në total kanë mbërritur në qytetin jugor gjerman, Mynih me tren gjatë fundjavës, njoftoi qeveria lokale. “Rreth 7 100 kanë prekur Mynihun të dielën, pasi më shumë se 12 000 mbërritën të shtunën”, deklaroi zëdhënësja e qeverisë bavareze.

Danimarka shpërndan njoftime në mediat e Libanit: Ja pse nuk duhet të vini në Danimarkë

Postuar në 08 Shtator, 2015 11:35

Ndërkohë që BE-ja po lajmëron vendosjen e kuotave për pranimin e imigrantëve, Danimarka ka menduar një mënyrë të vetën për të shmangur dyndjen e tyre drejt këtij vendi. Mediat njoftojnë se qeveria daneze ka publikuar njoftime në disa gazeta libaneze përmes të cilave bën thirrje që imigrantët të mos i drejtohen Danimarkës. Njoftimi bën me dije se pse nuk duhet të shkosh në Danimarkë, mes të cilave është edhe kriteri i gjuhës. Kush do të marrë lejeqëndrim në Danimarkë duhet të mësojë danisht. Në thelb ky mesazh i qeverisë daneze është parandalues dhe i bën jehonë një shqetësimi në rritje.

Beirut, protesta kundër qeverisë me moton: "Ti qelbesh erë"

Postuar në 01 Shtator, 2015 13:53

Situata mjedisore në Beirut të Libanit, ka çuar në protestën e mijëra qytetarëve që kërkojnë dorëheqjen e ministrit të Mjesisit. Arsye është përhapja e mbeturinave në qytet, aq sa është krijuar edhe lëvizja “Ti qelbesh erë”. Protestat kundër ministrit Mohammad Machnouk nisën më 22 gusht, por ato lidhen edhe me korrupsionin.

Subscribe to RSS - liban