levizja

Influenca e Gylenit nё Bosnje-Hercegovinё

Postuar në 21 Gusht, 2016 13:15

Lufta e Erdoganit kundёr Gylenit mbёrrin nё Ballkan. Nё Bosnje-Hercegovinё ka shkolla private tё afёrta me lёvizjen Gylen. Ankaraja ka bёrё thirrje pёr mbylljen e tyre. Fushata e Erdogait kundёrt lёvizjes Gylen para tentativёs pёr puҁ nё Turqi nuk pёrbёnte temё nё Bosnje-Hercegvinё. Megjithatё qёkurse kundёrshtarёt e Fetullah Gylenit dhe lёvizjes sё tij Hizmet e bёjnё atё pёrgjegjёs pёr puҁin, mediet informojnё mё intensivisht kryesisht pёr 15 institucionet arsimore Bosna Sema. Ndёr to bёjnё pjesё kopshte fёmijёsh, shkolla fillore, gjimnaze dhe universitete.

BE-ja miraton klauzolën e pezullimit të shpejtë të lëvizjes pa viza

Postuar në 21 Maj, 2016 13:30

Bashkimi Europian ka miratuar një “pezullim emergjent” të lëvizjes pa viza brenda hapësirës Shengen. Kjo vlen për disa vende dhe lidhet me procesin e negociatave të Turqisë për përfitimin e lëvizjes pa viza. Vendimi u mor nga ministrtrat e BE-së dhe siç raporton “Euronews” kjo “klauzolë shpëtuese” shërben për të qetësuar disa vende të BE-së për vendimin e afërt të lëvizjes pa viza për qytetarët e Kosovës, Ukrainës, Turqisë dhe Gjeorgjisë.

Greqia shtyn për një “korridor shqiptar” të lëvizjes së refugjatëve sirianë. Por përfaqësues të BE-së në Tiranë flasin për të kundërtën

Postuar në 02 Mars, 2016 17:45

Prej dy ditësh mediat kryesore europiane kanë bërë të vetin një tezë të gjeneralit amerikan të NATO-s, Breedlove sipas të cilit refugjatët sirianë dhe ata afganë që po mësyjnë Europën, janë një armë destabiliziuese e Rusisë dhe Turqisë përkundrejt Europës. Në terren situata po zhvillohet disi më ndryshe: termi Europë dhe destabilizim po zhvendosen në Ballkan, ku po flitet për korridore, lëvizje dhe tensionim.

Modeli Rama dhe Blushi si mundësia e fundit

Postuar në 07 Shkurt, 2016 14:02

Partia Socialiste, në thelbin e saj, mund të përfillet si përfaqësuesja e interesave të borgjezisë së re komuniste. Në fakt, borgjezia komuniste e krijuar që në kohën e diktaturës, mund të vështrohet nga disa anë. Ajo ishte pjesa e shoqërisë që përfitoi nga sistemi socialist duke u shkolluar dhe duke zhvilluar një punë që i krijonte mundësi të stimulonte refleksionin. Një pjesë e kësaj borgjezie, madje ajo më e rëndësishmja, përkrahu Lëvizjen Studentore dhe uzurpoi Partinë Demokratike. Shembulli më tipik është Sali Berisha, por edhe Gramoz Pashko apo Genc Ruli.

PËR GjERGJ BOJAXHIUN DHE TË TJERË SI AI…

Postuar në 03 Shkurt, 2016 09:00

Ti ke kontribuar në qeverinë e së Djathtës, ke qenë deri drejtor i KESH-it, dhe sot, je i qartë për të krijuar një formacion të ri politik. 
E ke menduar që do të të postojnë çdo epitet të mundshëm negativ? Mos u dekurajo, sepse i vetmi personalitet i lindur është ai që e lejon njeriun të qëndrojë me gjakftohtësi në krah të çdo shoqërie të spikatur- dhe, besomë, nuk është vetëm kultura, dija, inteligjenca, cilësi që ti i ke. 

Jo një Europë me binarë kufiri!

Postuar në 06 Janar, 2016 13:36

Ata qё qarkullojnё rregullisht pёrmes urёs Öresund mes Malmoes nё Suedi dhe kryeqytetit danez Kopenhagёs i indinjon pamasё rivendosja e kontrolleve kufitare. Ajo kushton edhe para. Shumё njerёz, qё deri tani lёviznin mes dy vendeve mes vendit tё punёs e vendbanimit, tani do tё hasin nё pengesa, aq sa atyre do t'u duhet tё mendojnё tё transferohen privatisht diku tjetёr ose tё gjejnё njё punё diku tjetёr. Rivendosja e kontrolleve kufitare rrezikon gjithashtu edhe rendimentin ekonomik nё rajonet kufitare, tё cilat prej kohёsh janё zhvilluar bashakrisht. "Shengen" ka marrё fund?

Varoufakis njofton krijimin e një lëvizjeje paneuropiane të majtë

Postuar në 04 Janar, 2016 18:26

Ish-ministri i Financave të Greqisë, Yanis Varoufakis ka njoftuar se do të krijojë një parti të re, apo lëvizje politike. Ajo do të quhet “The Democracy in Europe Movement 2025” - DiEM25. Një lëvizje pan europiane e majtë që synon t’i japë fund fragmentarizmit në Europë. Lëvizja do të nisë zyrtarisht më 9 shkurt në Berlin.

Përrallat e tranzicionit: Berisha “desh u bë diktator”, “për pak nisi Luftën Civile”

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 15:20

Kaluan 25 vite dhe Sali Berisha, njeriu i të gjitha bëmave, reale dhe imagjinare, ka përmendur në një intervistë Shenasi Ramën. Ky i fundit është një protagonist i lëvizjes së dhjetorit ’90 dhe ka prezantuar me këmbëngulje “konceptin” e “parisë së mbjellë në demokracinë shqiptare nga Ramiz Alia”. Saliu padyshim kryeson këtë operacion të kapjes së drejtimit të demokracisë, edhe pse, nëse do të hedhim sytë pas, do të shohim se Berisha megjithë zullumet që kanë marrë jetë njerëzish dhe çuan shtetin në shkatërrim, mbijetoi dhe u rikthye në pushtet me votë. Dha dorëheqje po nga vota.

Shqiptarët, emigrantët e vetëm që nuk ushtrojnë të drejtë vote*

Postuar në 21 Nëntor, 2015 17:00

Në Shqipëri e Kosovë rrallë ndodh të gjesh familje që nuk është prekur nga emigrimi në një formë apo në një tjetër. Prej 25 vitesh shqiptarët e përdorin emigrimin si përgjigje ndaj izolimit, kushteve të vështira ekonomike e sociale e shpesh edhe për ti shpëtuar situateve konfliktuale me sfond politik apo social. Emigrimi, megjithëse fillimisht ilegal dhe shpesh i rrezikshëm (nëpërmjet detit apo dhe përmes maleve) ka qenë një zgjidhje efektive kundër varfërisë,  një strategji mbijetese duke ndikuar në arritjen një nivelimë të lartë jetese.

Pages

Subscribe to RSS - levizja