levizja e lire

Presidenti kundër kërkesës për nënshtetësi shqiptare për qytetarët e Kosovës

Postuar në 13 Tetor, 2017 13:05

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, ka përsëritur sot refuzimin e tij ndaj kërkesës së homolgut kosovar për dhënie shtetësie shqiptare për qytetarët e Kosovës, si një mënyrë për shmangien e penalizimit në lëvzjen e lirë. Sipas Metës kjo nuk është zgjidhje për qytetarët e Kosovës, as afatshkurtër dhe as afatgjatë.

KE: Plan për 80 mijë vende pune për Ballkanin deri në vitin 2025

Postuar në 25 Maj, 2017 15:48

Socialistët premtuan 300 mijë vende pune para se të vinin në pushtet në vitin 2013. Shifër e sigurtë është se të paktën 100 mijë shqiptarë ikën nga vendi qysh atëherë, për ta reduktuar sfidën në 200 mijë. Aktualisht një tjetër parti politike, LSI-ja premton 100 mijë vende pune për katër vitet që vijnë, kuptohet nëse zgjidhet si parti që do të drejtojë qeverinë. Nuk dihet nëse ky objektiv lidhet me punësimet masive që partia e Ilir Metës mendon se janë bërë gjatë kohës kur “punë kishte, por profesionistë jo”, apo me komplekset e saj si parti e dytë.

Parlamenti Europian i hap rrugë rivendosjes së vizave nga një vend anëtar. Një nga kushtet prek shqiptarët

Postuar në 08 Dhjetor, 2016 18:08

Komisioni Europian fiton të drejtën e rikthimit të vizave për vendet joanëtare të Bashkimit Europian. Kjo bëhet e mundur pas rregullave të reja që janë miratuar nga Parlamenti Europian, të cilat autorizojnë vendet anëtare që të vendosin ndërprerjen e regjimit të lëvizjes pa viza për vende të caktuara prej nga ky hyjnë shtetas që lëvizin aktualisht pa vizë.

Kërcënim absurd nga Ankaraja

Postuar në 02 Gusht, 2016 10:17

Shantazhi nuk mund të jetë mjet politike mes partnerëve. Dhe BE-ja dhe Turqia ende e shohin veten si të tilla në politikën e refugjatëve, pavarësisht tronditjeve të rënda në politikën e brendshme turke. Prandaj është logjike që Komisioni i BE-së i kundërshton përpjekjet e qeverisë turke për ta detyruar BE-në që në këmbim të kthimit të refugjateve dhe migrantëve të heqë regjimin e vizave për qytetarët turq. Në marrëveshjen e marsit BE-ja e njohu edhe një herë si objektiv heqjen e vizave nëse Turqia plotëson kushtet përkatëse.

A duhet të mendojë politika për kolapsin e “Shengenit” dhe fundin e BE-së?

Postuar në 21 Janar, 2016 21:43

Ka disa kohë që po flitet për fundin e Bashkimit Europian, për fundin e lëvizjes së lirë në hapësirën “Shengen”. Madje në nivelin më të lartë politik. Dje presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk, deklaroi se mbeten vetëm sy muaj kohë për të marrë në kontroll situatën e imigracionit, përndryshe “Shengen kalon në kolaps”. Nuk janë pa rëndësi edhe lajmet që vijnë nga Gjermania ku pozita e Merkel, kancelares që ka ndjekur politikën pro-imigracionit, është cenuar dhe njësoj si në Francë, po i hapet rruga rritjes të së djathtës ekstreme.

Vizat do të liberalizohen një ditë, por nuk do t’i zgjidhin problemet e kosovarëve

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 21:38

Isha duke udhëtuar në orët e vona të mbrëmjes nga Aeroporti i Prishtinës në drejtim të Pejës, ndërsa në radio dëgjoja një emision ku lajmëroheshin dëgjuesit, komentonin disa këngë, kërkonin t’u plotësohej ndonjë dëshirë muzikore, dhe përmes bisedave të lehta jepnin përgjigjet e tyre në pyetjen “për çka mendojnë më së shumti shqiptarët”.

"Do të bëhet gjithçka e mundshme që Shengen të ruhet”

Postuar në 05 Tetor, 2015 13:34

Gjermania vendosi kontrollet në kufi duke pezulluar përkohësisht marrëveshjen Shengen të lëvizjes së lirë. Shumëkush mendon se ky është fundi i projektit europian, meqenëse kufijtë janë ata që kanë tipizuar identitetin shtetëror europian prej shekujsh. Mirëpo Shengen është një arritje e cila nuk mund të sakrifikohet për shkak të një krize të përkohshme, për më tepër që nuk e zgjidh problemin. Politiologu gjerman, Wichard Woyke, mendon se kjo arritje duhet ruajtur me çdo kusht. “Shengeni do tё thotё - pra liria e lёvizjes - njё avantazh i jashtёzakonshёm.

Dështuan edhe policët gjermanë. Tani kontrollet po i bëjnë policët grekë

Postuar në 22 Shtator, 2015 17:16

Sot “Top-Channel” njoftonte për një problem në kufirin shqiptaro-grek, teksa pala greke po kthente shtetas shqiptarë që pretendohet se shkojnë në vendin fqinj për punësim sezonal. Dhe në fakt nga prononcimet e disa prej tyre, ashtu siç paraqiten në kronikë, kështu është edhe e vërteta: ata duan të shkojnë për punësim sezonal në Greqi, por pala greke ka aktivizuar marrëveshjen për lëvizjen pa viza, që i jep të drejtë shteteve të kërkojnë garanci financiare, përveç të tjerave.

Subscribe to RSS - levizja e lire