levizja

Nxirren me forcë studentët kritikë të Ramës (Video)

Postuar në 22 Tetor, 2018 18:25

Takimi i kësaj të hënë i kryeministrit me studentët e ekslelencës u shënua nga një incident, pasi aktivitët e Lëvizjes Për Universitetin reaguan ndaj premtimeve të kryeministrit për arsimin. Por truprojat e kreut të qeverisë ndërhynë duke mos lejuar studentët të përfundonin argumemntat e tyre.

Lëvizja për Universitetin

Miliona që dëshmojnë krizën e modelit, jo suksesin profesional

Postuar në 08 Qershor, 2018 11:53

Është domethënës fakti se debati për largimin e Blendi Fevizut nga Tv Klan u përhap në momentin që u përmend rroga e tij hipotetike në Top-Channel. Domethënëse pasi në të vërtetë duhet të diskutohej për tjetër gjë: modelin e medias së sotme në Shqipëri.

Thuhet prej kohësh që media është në krizë. Por edhe politika është në krizë. Këtë e përsërisin ata që janë gjeneruesit e krizës dhe që përfitojnë prej saj. Sepse kriza e medias kështu siç e shohim sot është strukturale. Por të përkufizosh diçka nuk do të thotë se ke dhënë edhe zgjidhjen.

Denoncimet pa vlerë të Patozit

Postuar në 06 Mars, 2018 22:14

Astrit Patozi reagoi sërish në fejsbuk kundër Lulzim Bashës. A mund të quhet ky zhvillim pozitiv për Partinë Demokratike? E para, kundërshtia e tij ndaj zotit Basha nuk është një lajm i ri. Qëkurse u hoq nga lista për deputet, Patozi shpalli veten opozitar të lidershipit zyrtar, duke aspiruar të marrë vetë drejtimin e partisë.  Lëvizja që ai shpalli për ringritjen e Partisë Demokratike dështoi.

Hetime për konfirmimin e kontakteve Tahiri-Sota

Postuar në 09 Nëntor, 2017 18:20

 “Shqiptarja.com” raporton sot se prokuroria e krimeve të rënda dyshon se ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ka udhëtuar në makinën e Orest Sotës, personi i arrestuar pak ditë më parë me 863 mijë euro dhe dy patenta lundrimi të Tahirit. Gazeta i referohet burimeve sipas të cilave

Topalli: Pas peticioneve kundër Bashës është Lëvizja për shpëtimin e PD-së

Postuar në 12 Korrik, 2017 16:31

Jozefina Topalli konfirmoi se pas peticioneve që kërkojnë anullimin e zgjedhjeve të shpallura nga Lulzim Basha është Lëvizja per Shpëtimin e PD-së. Në një postim në rrjetet sociale, ish-nënkryetarja e PD-së saqroi edhe reagimet e disa anëtarëve demokratë që mohuan të kishin firmosur.

Që Gjermania të mbetet Gjermani

Postuar në 08 Janar, 2017 12:19

Deutsche Welle raporton sot për një nismë të kryeministrit të Bavarisë, Horst Seehofer, e cila synon një politikë të re për emigracionin. Agjencia i referohet lajmeve të botuar në një gazetë të landit, “Münchner Merkur”, e cila publikona qarkoren e haruar nga Seehofer me titullin: “Që Gjermania të mbetet Gjermani”. 

Obsesioni me ekonominë që po shkatërron Demokracinë (Video)

Postuar në 23 Dhjetor, 2016 11:38

Së fundmi në Britani qarkulloi një libër me titull "The Econocracy: The Perils of leaving economics to the experts", në shqip "Ekonomokracia: Rreziqet që vijnë po t'ia besosh ekonominë ekspertëve". Në këtë libër, autorët argumentojnë se 100 vjet më parë ideja e ekonomisë nuk ekzistonte në kuptimin që ka aktualisht. Në ditët e sotme ekonomia shihet si detyra më e rëndësishme që duhet të zgjidhin shoqëritë moderne. Edhe politika ndërvepron me një gjuhë ekonomike dhe kjo logjikë imponon në shumë raste edhe mënyrën e diskutimit dhe parashtrimit të çështjeve politike.

Shënim: Lëvizja “Kokëdhima”, çfarë synon ajo?

Postuar në 21 Nëntor, 2016 12:17

Koço Kokëdhima ka nisur një lëvizje politike brenda Partisë Socialiste. Ai nuk ka bërë ende të qartë, në formën e një projekti se çfarë synon kjo lëvizje, cilat janë objektivat e saj dhe ku shtrihet ajo. Duke parë kontekstin politik dhe lexuar fjalën e Kokëdhimës në Sarandë, para dy ditësh, mund të nxiren disa mendime - relativisht objektive - për atë se çfarë po synon kjo lëvizje:

Influenca e Gylenit nё Bosnje-Hercegovinё

Postuar në 21 Gusht, 2016 13:15

Lufta e Erdoganit kundёr Gylenit mbёrrin nё Ballkan. Nё Bosnje-Hercegovinё ka shkolla private tё afёrta me lёvizjen Gylen. Ankaraja ka bёrё thirrje pёr mbylljen e tyre. Fushata e Erdogait kundёrt lёvizjes Gylen para tentativёs pёr puҁ nё Turqi nuk pёrbёnte temё nё Bosnje-Hercegvinё. Megjithatё qёkurse kundёrshtarёt e Fetullah Gylenit dhe lёvizjes sё tij Hizmet e bёjnё atё pёrgjegjёs pёr puҁin, mediet informojnё mё intensivisht kryesisht pёr 15 institucionet arsimore Bosna Sema. Ndёr to bёjnё pjesё kopshte fёmijёsh, shkolla fillore, gjimnaze dhe universitete.

BE-ja miraton klauzolën e pezullimit të shpejtë të lëvizjes pa viza

Postuar në 21 Maj, 2016 13:30

Bashkimi Europian ka miratuar një “pezullim emergjent” të lëvizjes pa viza brenda hapësirës Shengen. Kjo vlen për disa vende dhe lidhet me procesin e negociatave të Turqisë për përfitimin e lëvizjes pa viza. Vendimi u mor nga ministrtrat e BE-së dhe siç raporton “Euronews” kjo “klauzolë shpëtuese” shërben për të qetësuar disa vende të BE-së për vendimin e afërt të lëvizjes pa viza për qytetarët e Kosovës, Ukrainës, Turqisë dhe Gjeorgjisë.

Pages

Subscribe to RSS - levizja