leter

Leze e Preng Frroku i shkruajnë ambasadorit Lu: Po na zhgënjen, informohu para se të flasësh

Postuar në 20 Nëntor, 2015 10:29

Deklarata e ambasadorit amerikan se Arben Frroku u lejua të ikte nga Shqipëria, ndërsa po gjykohej për vrasjen e Dritan Lamajt ka lënë të zhgënjyer prindërit e Frrokut. Preng e Leze Frroku i kanë shkruajtur një letër diplomatit të Shteteve të Bashkuara duke i quajtur deklaratat e tij të nxituara.

Burg për kuponin tatimor,Totozani: Duhen politika të reja sociale, jo ashpërsim i kodit penal

Postuar në 10 Nëntor, 2015 12:58

Avokati i Popullit i ka dërguar disa mendime dhe sugjerime Komisionit për Çështjet Ligjore, Administratën Publike dhe të Drejtat e Njeriut, mbi projektligjin për ashpërsimin e penaliteteve për biznesin.
Në ndryshimet e dispozitave aktuale të Kodit Penal duket qartë një ashpërsim lidhur me llojet e dënimit dhe masat e dënimit me burgim, faktit që sipas Avokatit të Popullit nuk përbën shqetësim masa e butë e dënimit për veprat penale, por moszbatimi i ligjeve nga strukturat ligjzbatuese.

Tjetër letër nga Blushi, sqaron qëndrimin për Lef Nosin dhe një mbrojtje për gjyshin Shuteriqi

Postuar në 04 Nëntor, 2015 10:01

Ben Blushi ka zgjedhur t’i drejtohet me një letër publikut për të sqaruar qëndrimin e tij për Lef Nosin, historinë e të cilit e ka përfshirë në romanin më të fundit “Kandidati” duke iu përgjgjur në të njëjtën kohë edhe një letre të botuar të Mitrush Kutelit ku flitet për gjyshin e tij Dhimitër Shuteriqi.

Ministri i Jashtëm grek kërkon mendimin e Agimit të Artë për emrin e Maqedonisë

Postuar në 16 Tetor, 2015 22:27

Një parti e etiketuar si prorendëse e ekstremit të djathë dhe nacionalizmit radikal me drejtues të saj të akuzuar për krijim të organizatës kriminale, por kjo nuk e ka penguar ministrin e Jashtëm grek Nikos Kotzias të kërkojë mendimin e kreut të Agimit të Artë, Nikos Mihaliolakos për çështjen e emrit të Maqedonisë.
Letëra drejtuar Mihaliolakos i përket periudhës pas mbledhjes të Këshillit Kombëtar të Poitikës së Jashtme thirrur në 22 korrik të këtij viti nga ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias dhe është konfirmuar nga Ministria e Jashtme greke.

Letër nga “burgu” e Armando Prengës. "Jam në gijotinë politike nga opozita dhe partia ime"

Postuar në 06 Shtator, 2015 17:03

Në një letër të lexuar nga avokati tij Baftjar Rusi, deputeti Armando Prenga hodhi poshte akuzat e ngritura nga prokuroria për “Plagosje me dashje”, “Armëmbajtje pa leje” dhe “Kanosje serioze për vrasje”.

Deputeti socialist i quajti të montuara provat e Prokurorisë dhe bën përgjegjës pjesëtarët e familjes Cali për konfliktin e armatosur para komisariatit të Laçit.

Prenga e lidh  arrestimin e tij me një skenar politik që ka për qëllim të denigrojë figurën e tij, duke mos fshehur edhe zemërimin për qëndrimin e mbajtur nga kolegët e  Partia Socialiste.

Pages

Subscribe to RSS - leter