leter

Kotzias, letër për Hahn: "Korrigjoni deklaratën për “çështjen çame”. Nëse përfshihet në progres - raport, pasoja të rënda në raportet Greqi-BE"

Postuar në 09 Tetor, 2016 21:12

Ministri i Punëve të Jashtme, Nikos Kotzias i ka dërguar një letër Komisionerit për zgjerim të BE-së, Johannes Hahn në përgjigje të një keqinterpretimi siç thotë Ministria e Jashtme greke, për një çështje jo-ekzistente midis Greqisë dhe Shqipërisë. Kotzias kritikon Komisionerin për trajtimin  në "mënyrë të papërgjegjshme dhe joserioze, dmth pa u konsultuar apo hulumtuar në mënyrë të plotë për çështjen kur pozicioni i Greqisë i është bërë i njohur Komisionit".

Ministri i Jashtëm i bën të qartë se Greqia nuk do të njohë kurrë "Çështje çame":

Shoqata e Pronarëve ankohet për Gjykatën Kushtetuese në Komisionin e Venecias

Postuar në 03 Tetor, 2016 14:28

Shoqata kombëtare e pronarëve të shpronësuar me forcë, "Pronësi me drejtësi" i është drejtuar me një letër Komisionit të Venecias nisur nga kërkesa për opinion që Gjykata Kushtetuese i ka kërkuar këtij komisioni lidhur me ligjin nr 133/2015 "Për trajtimin e pronave dhe finalizimin e procesit të kompensimit të pronave" të miratuar në janar të këtij viti.

Shoqata e ka kundërshtuar këtë ligj para Gjykatës Kushtetuese në Mars të vitit 2016. Por kjo e fundit në korrik 2016 kishte dorëzuar një kërkesë për të pasur një Opinion Amicus Curiae nga Komisioni i Venecias për këtë çështje.

Pronarët sërish drejt Kushtetueses: Anuloni ligjin e pronave

Postuar në 09 Shtator, 2016 20:13

Shoqata e Pronarëve kërkon për së dyti nga Gjykata Kushtetuese që të pezullojë zbatimin e ligjit të ri të pronave. Pasi kanë marrë një vendim të ndërmjetëm të Kushtetueses pronarët deklarojnë se si kanë shkuar punët tashmë nuk kuptohet më se kush e ka të drejtën e pronës.
"TemaTv"

IRI: PD, gati të qeverisë vendin

Postuar në 27 Korrik, 2016 10:51

Kreu i Institutit Ndërkombëtar Republican është i mendimin se Partia Demokratike është e aftë të qeverisë vendin. Përmes një letre dërguar Bashës, ai vlerëson rolin e kreut demokrat në procesin e negociatave deri ne votimin e Reformës.

LSI nis kundërsulmin ndaj ambasadorit Lu, i nxjerr letrën kompromentuese drejtuar Llallës

Postuar në 15 Korrik, 2016 10:31

Në kohën kur ambasada amerikane ka marrë një rol protagonist në negociatat për reformën në drejtësi, duke imponuar një draft që u jep kompetencë ndërkombëtarëve për kryerjen e vetingut të gjyqtarëve dhe prokurorëve, zbulohet se investimi i ambasadorit për drejtësinë ka prekur edhe çështje konkrete ose nën hetim. Sipas asaj që publikon gazeta "Dita", ambasadori Donald Lu i ka dërguar një letër Prokurorit të Përgjithshëm, Adriatik Llalla një vit më parë ku i shpreh shqetësimin e tij lidhur me hetimet që po bëheshin në atë kohë ndaj Bankers Petroleum.

Akuza e Vladimir Kostës për Edi Ramën: Dal nga grupi i PS, je i pazoti dhe mosmirënjohës (Letër e hapur)

Postuar në 11 Korrik, 2016 20:57

Letër e Hapur

Drejtuar : Kryeministrit dhe Kryetarit të Partisë Socialiste, Z. Edi Rama.

Per Dijeni: Anëtareve të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste të Shqipërisë.

Përshëndetje Kryeministër,

E vlerësoj faktin që më kishit marrë në telefon sot tre herë dhe më kishit dërguar një sms ku shprehnit interesimin tuaj për shëndetin tim, por njëkohësisht më shqetëson fakti përse ky interesim nga ana juaj pikërisht tani pas tre vjetësh refuzimesh të më dëgjonit e të më respektonit për atë që isha dhe për atë që bëja.

SHBA gris propozimin e PD, Letër e ambasadorit amerikan për deputetët (Letra e Plotë)

Postuar në 07 Korrik, 2016 11:32

Një ditë pasi Lulzim Basha bëri publik propozimin e PD-së pë formulën e zgjedhjes së anëtarëve të organeve të reja të drejtësisë, ambasadori amerikan Donald, Lu u është drejtuar me një letër deputetëve të kuvendit ku u kërkon të japin votën pro draftit të reformës në drejtësi.

Më fal..!

Postuar në 27 Qershor, 2016 17:16

Rreth shtatë muaj pasi Turqia rrëzoi një avion luftarak rus të llojit Su-24 , me pretendimin se ka shkelur hapësirën ajrore turke, presidenti turk Erdogan ka kërkuar falje për incidentin dhe duke shprehur pikëllimin për vdekjen e pilotit. Në një letër drejtuar presidentit rus Vladimir Putin, Erdogan kërkoi falje për incidentin, pasi të cilit mbizotëroi klima e një Lufte të Ftohtë midis Moskës dhe Ankarasë.

Ruçi merr përsipër të përfundojë reformën në drejtësi

Postuar në 22 Qershor, 2016 11:12

I motivuar ndoshta nga deklaratat e ambasadorit amerikan Donald Lu se politikanët që po përpiqen për reformën po bëjnë një punë të madhe patriotike kryetari i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi, i kërkoi kryetarit të Kuvendit  atij që të fusë në procedurë të përshpejtuar parlamentare draftin e reformës në drejtësi.

Ai jep edhe arsyet sepse Kuvendi duhet të veprojë me një procedurë ekstra dhe të përshpejtuar për përfshirjen e këtyre ligjeve në axhendën e tij dhe miratimin brenda këtij sesioni parlamentar.

Pages

Subscribe to RSS - leter