leter

Dy popuj miq, letër nga SHBA për Ilir Metën

Postuar në 27 Nëntor, 2017 18:36

Presidenti Ilir Meta ka marrë një mesazh urimi nga Presidenti amerikan Donald Trump me rastin e fesstës së Pavarësisë. Veç konfirmimit për miqësinë e fortë që ekziston mes dy vendeve, kreu i Shtëpisë së Bardhë përmendi edhe pritshmëritë që ka administrata amerikane për reformën në drejtësi, si një ndër reformat kyçe për integrimin e vendit në Bashkimin Europian.

Mesazhi :

Letër me vrimë nga Tirana

Postuar në 20 Nëntor, 2017 19:04

Mediat u njohën këtë të hënë me një letër që kryeministri i ka dërguar krerëve të 28 vendeve të BE-së lidhur me përpjekjet që po bën qeveria e tij për të luftuar metastazat e kanabizimit dhe grupeve kriminale që veprojnë pas tyre. 

Duke folur për zgjatim të përgjegjësive edhe tek autoritetet europiane, kryeministri lë të kuptohet se nuk është vetëm Shqipëria që eksporton krim dhe drogë, por edhe Europa që e konsumon atë. Kryeministri i Shqipërisë flet për media të helmatisura dhe një situatë që nuk ka lidhje me atë që është pasqyruar në shtypin ndërkombëtar.

Pabesia e Veliajt, banorët e Shkozës përplasen te ambasadori i SHBA

Postuar në 17 Shtator, 2017 10:59

Historia përsëritet, kur s'ka më asnjë shpresë se shteti shqiptar mund të ofrojë zgjidhje dhe të bëjë drejtësi qytetarët e këtij vendi shkojnë aty ku janë përplasur sa herë halli i tyre nuk është halli i qeverisë apo bashkisë. Ashtu si Filedzja që kërcënohej me jetë nga ish-bashkeshorti i saj dhe nuk ndjeu asnjë mbrojtje nga institucionet, edhe banorët e Shkozës të cilët janë rrethuar nga fadromat iu drejtuan për ndihmë ambasadorit amerikan, Donald Lu.

Update/Shtet që lufton drogën me radarë jashtë funksionit

Postuar në 06 Shtator, 2017 17:33

Qeveria është munduar gjithmonë të mbulojë përmasat e trafikut të drogës dhe të injorojë çdo dyshim që lidhet me punën e policisë në këtë drejtim. Edhe më parë është folur në media për mosfunksionim të sistemit të radarëve që bëjnë identifikimin e mjeteve lundruese në det.

Zbardhet letra e Obamës për Trump

Postuar në 03 Shtator, 2017 17:31

Barak Obama kaloi momentet e fundit në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, duke shkruajtur një letër për pasardhësin e tij, Donald Trump. "Për Presidentin", shkruante dosja, që Trump gjeti në zyrë disa minuta pas betimit janarin e kaluar.
Muaj më vonë CNN siguroi përmbajtjen e kësaj letre, e cila është komunikimi i fundit mes Presidentit të 44 dhe 45 të SHBA-ve.

Dështimi i takimit me Bashën dhe etiketimi i platformës shqiptare si një copë letër

Postuar në 10 Prill, 2017 23:02

Kryeministri Rama zbuloi detaje të negociatave për takimin  e dështuar mes tij dhe kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. I ftuar në emisionin “5 Pyetje nga Babaramo” kryeministri ndonëse nuk bëri publike detaje të negociatave la të kuptohet se gjithçka u la pezull kur ishin përcaktuar modalitetet për formatin, orën dhe axhendën e bisedimeve.

Tufa letër kuvendit: Filmat e komunizmit me logon “Kujdes” ose “PPSH”

Postuar në 30 Mars, 2017 18:57

Drejtori i Instituti i Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit, Agron Tufa i është drejtuar me një letër kuvendit, ku i kërkon të mbështesë nismën për filtrimin e filmave të kohës së komunzimit dhe vendosjes së një logoje shpjeguese për transmetimin e tyre, debat që ka ngjallur shumë reagime mes komunitetit të artistëve.

Letra:

I nderuar z. Kryetar, Të nderuar zotërinj deputetë të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë,

Ikën për qetësi Armando Prenga, ezaurohet lista e PS në Lezhë

Postuar në 27 Shkurt, 2017 13:25

Armando Prenga ka dorëzuar mandatin e deputetit dhe letrën e dorëheqjes ia ka dorëzuar kreut të Kuvendit Ilir Meta në 25 shkurt. Pak ditë më parë, Prokuroria i rider goli KQZ kërkesën për të ndërprerë mandatin e deputetit, pasi ky i fundit sipas organit të akuzës nuk ka respektuar kërkesat e ligjit për plotesimin e të dhenave, duke mos deklaruar, më së pari, një denim të formës së prerë nga Gjykata e Kurbinit, si edhe precedentet penalë në Itali.

Letra e dytë e Vasilit: S'ka marrëveshje mes SHBA e BE për bordin e OMN

Postuar në 26 Shkurt, 2017 13:33

Pas reagimit të komisionerit Hahn për bordin e ONM, Ministri i Drejtësisë Petrit Vasili ka nisur një tjetër letër në drejtim të presidentit, kryeministrit, kreut të Kuvendit dhe Ambasadorëve Lu dhe Vlahutin. Letra, e cila mban datën 20 shkurt 2017 rinënvizon faktin se ngritja e bordit të Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit është antikushtetues.

18 shoqata biznesi i kërkojnë Nishanit të mos dekretojë Ligjin për Dhomat e Tregtisë: Kthim në kohën e Bashkimeve Profesionale

Postuar në 11 Tetor, 2016 18:07

Mënyra sesi shumica përdori kartonat në parlament për të miratuar ligjin për anëtarësimin e detyrueshëm në Dhomat e Tregtisë, ka sjellë një tjetër përplasje mes qeverisë dhe biznesit. Këta të fundit kanë futur në lojë presidentin e Republikës për të mos e dekretuar ligjin e miratuar në 29 shtator. Përveç akuzave për mungesë transparence gjatë fazës së diskutimeve 18 shoqata biznesi rendisin edhe arsyet pse ky ligj nuk duhet dekretuar nga kreu i shtetit.

Pages

Subscribe to RSS - leter