leskaj

Jo shumë fisnike - Valentina Leskaj gjen një mënyrë për të rregulluar imazhin, një javë pasi Shqipëria pa sesi u bë rrezil nga kryeministri

Postuar në 24 Nëntor, 2016 15:28

Shumëkush e ka parë këtë video:

të shkëputur nga punimet e seancës plenare të javës së shkuar në Kuvendin e Shqipërisë. Aty është nënkryetarja e Kuvendit, socialistja Valentina Leskaj, e cila debaton, apo më mirë merr një breshër të bërtiturash nga kryeministri Edi Rama. Nga sa shihet Rama ankohet për administrimin e seancës ku Sali Berisha lejohet të flasë pa ndalim e të thotë thuajse gjithçka.

Auditimi i KLSH: Vetëm 1/3 e ish të përndjekurve politikë janë dëmshpërbyer

Postuar në 04 Nëntor, 2016 19:47

Kreu i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj ka kërkuar nga qeveria Rama të shtojë ritmet e në procesin e dëmshpërbilmit për ish- të përndjekurit politikë. Sipas tij nga auditimi 8 mujor i KLSH, rezulton se vetëm 1/3 e ish-të përndjekurve kanë marrë dëmshpërblim. Vetë të përndjekurit akuzojnë qeverinë Rama se ka të përndjekur që s’janë futur në listën e dëmshpërblimeve.

Raportimi i Leskajt për aferën CEZ tensionon mbledhjen e Komisionit Hetimor: Nuk jam dëshmitar ordiner, marrëveshja në 15 copa letre(Video)

Postuar në 12 Tetor, 2016 23:14

Kryetari i Kontrollit të Lartë të Shtetit Bujar Leskaj rideklaroi në Komisionin Hetimor për CEZ se pas marrëveshjes së mirëkuptimit me kompaninë çeke qëndron një aferë e madhe. Këto konkulzione sipas tij kanë dalë pas auditimit që KLSH i ka bërë negociatave mes palës shqiptare dhe kompanisë çeke. CEZ Mbledhja u tensionua pas kërkesës të deputetit socialist Eduart Shalsi për të marrë fjalën, çka detyroi kryetarin e komisionit të  mbyllë mbledhjen. Video më poshtë është një zbardhje e auditimit që KLSH i ka bërë marrëveshjes së Gjiknurit, për të cilin Prokuroria i pushoi hetimet.

Gjykata Kushtetuese i thotë “jo” kërkesës së PD-së për mandatin e Valentina Leskajt: “Nuk është në juridiksionin tonë”

Postuar në 08 Qershor, 2016 14:52

Gjykata Kushtetuese ka mbyllur çështjen e konfliktit të interesit mes mandatut të deputetes Valentina Leskaj dhe përfitimit të fondeve publike nga djemtë e saj. Gjykata, e vënë në lëvizje nga një kërkesë e PD-së, por edhe nga disponimi i vetë deputetes, ka vendosur se kërksa nuk përmbush kriteret kushtetuese dhe ligjore për të legjitimuar shqyrtimin e çështjes prej saj. Gjykata ka çmuar se kërkesa siç është formuluar del jashtë juridiksionit të saj. Vendimi i shpëton mandatanin Valentina Leskajt, e cila është përfolur jo pak nga PD-ja.

Rama dorëzon Leskajn e Sulin

Postuar në 07 Prill, 2016 12:58

Pas kushteve të vendosura nga Partia Demokratike dhe pas presionit ndërkombëtar, veçanërisht atij amerikan, mazhoranca më në fund është tërhequr për rastet e papajtueshmërisë së mandateve të deputetëve Valentina Leskaj e Rakip Suli. Lapsi.al thotë se mazhoranca ka pranuar t'i dërgojë kërkesat e opozitës në Gjykatën Kushtetuese, duke respektuar vendimin e dhënë nga kjo Gjykatë për rastin e deputetit Koço Kokëdhima.

Mandatet e Leskajt e Sulit, PD nuk do t'i drejtohet Kushtetueses

Postuar në 01 Prill, 2016 18:27

Partia Demokratike nuk do t’i drejtohet Gjykatës Kushtetetuese për mandatin e dy deputetëve socialistë, Valentina Leskaj dhe Rakip Suli. Burime pranë selisë blu, thanë për Televizionin Klan, se demokratët nuk do të veprojnë si në rastin e Deputetit Kokëdhima, kur shkuan në Kushtetuese pasi kërkesa e tyre për papajtueshmërinë me mandatin e deputetit u rrëzua nga kuvendi. Sipas tyre, opozita nuk mund ta vërë Gjykatën Kushtetuese në lëvizje për një çështje për të cilën ajo është shprehur më parë.

Leskajt e Sulit u vjen zelli për Gjykatën Kushtetuese

Postuar në 31 Mars, 2016 11:58

Presioni i opozitës për mandatet e deputetëve Leskaj e Suli duket se ka dhënë rezultat. Ndonëse për javë të tëra qëndruan në heshtje dhe refuzuan t’i nënshtrohen procedurës si në rastin e deputetit Koço Kokëdhima, Leskaj e Suli kanë treguar një ditë pas vizitës së komisionerit Hahn devotshmërinë që mandati i tyre të çohet në Kushtetuese. Nënkryetarja e Kuvendit, Valentina Leskaj, i është drejtuar me një letër kryetarit të kuvendit Ilir Meta, ku i kërkon që të jetë parlamenti ai që të vërë në lëvizje Gjykatën Kushtetuese për mandatin e saj.

Opozita braktis parlamentin për “Madame Lokomotivën”

Postuar në 17 Mars, 2016 12:00

Partia Demokratike ka braktisur sërish punimet e Kuvendit, pasi ish-kryeministri Berisha e quajti të papranueshme drejtimin e seancës nga nënkryetarja Valentina Leskaj, për të cilën Partia Demokratike ka kërkuar heqje të mdandatit, pasi e akuzon se djemtë e saj në konflikt të hapur interesi kanë marrë me konçesion hekurudhën Fier-Vlorë. “Unë e konsideroj kryesimin e seancës nga ju madamë lokomotiva një sfidë të hapur që iu i bëni qytetarëve shqiptarë, që ju i bëni ligjit të vendit, transparencës dhe ekzistencës së këtij shteti.

Berisha shpall dekusarizimin: Jo në një parlament me Koço Kokëdhimën dhe Valentina Leskajn

Postuar në 03 Mars, 2016 12:44

Partia Demokratike është një hap para bojkotimit të kuvendit ose dorëzimit të mandateve, opsione të diskutuara në grupin parlamentar dhe që kanë mbështetjen e ish-kryetarit të PD-së, Sali Berisha. Gjatë seancës plenare në kuvend, Berisha e quajti të pakuptimtë qëndrimin e opozitës në parlament për aq kohë sa mazhoranca ka në gjirin e saj deputetë me të shkuar kriminale dhe në konflikt të pastër interesi. “Çfarë opozite jemi ne kur ulemi këtu me njerëz që i kanë duart me gjak, të freskët.

Video/"Të kemi shëndenë se kallëzime do kemi plot"

Postuar në 01 Shkurt, 2016 16:21

Kreu i KLSh-së, Bujar Leskaj, ka raportuar sot para Komisionit të Ekonomisë në Parlament. Ai ka folur edhe për kallëzimet e bëra për zyrtarë të lartë, që siç tha ai, me reformën në drejtësi, do të përsëriten. Ksera e mori mandatin, tani në hise të prangave dhe të drejtësisë po orbiton Gjiknuri. Nuk i dihet, sytë nga Bujari janë...

Pages

Subscribe to RSS - leskaj