lega nord

Gati qeveria e re në Itali, Europa në ankth

Postuar në 20 Maj, 2018 18:46

Italia më në fund duket se do të ketë qeverinë e dalë nga zgjedhjet e fundit. "Marrëveshja për qeverinë e re të Italisë dhe emrin e kryeministrit është përfunduar"- tha kreu i Lega Mateo Salvini. 
Kryeministri nuk do të jetë asnjë nga liderët e dy partive, Lega Nord dhe Pesë Yjet. Salvinini dhe Di Maio u takuan përsëri në Romë për të përcaktuar detajet e fundit të marrëveshjes.

Itali, neonazistët e CasaPound në qeveri me Lega Nord

Postuar në 27 Shkurt, 2018 10:46

Vetëm disa ditë para zgjedhjeve parlamentare të 4 marsit në Itali, pasiguria për të formuar një qeveri të shumicës mbetet rezultati i vetëm "parashikueshëm". Partitë më të mëdha politike dhe aleancat e krijuara tashmë kërkojnë rrugëdalje në fraksione të tjera, në tentativë për të arritur një marrëveshje programore për bashkëpunimin qeveritar.

De Paoli, versioni italian i Ekrem Spahisë

Postuar në 10 Shkurt, 2016 19:01

Modeli Ekrem Spahia në Itali do të mund të quhej Giovani de Paoli, këshilltar rajonal i Lega Nord në Liguria. Duke folur para Shoqatës së Prindërve me Fëmijë Homoskeskualë, de Paoli ka deklaruar se “nëse do të kisha një djalë homoseksual do ta digjja në furrë”. Kaq ka mjaftuar dhe kjo u bë lajm kombëtar, referuar edhe nga gazetat kryesore në Itali(http://www.corriere.it/cronache/16_febbraio_10/figlio-gay-brucio-genova-...).

“Genocid ndaj italianëve. Po zëvendësohen me imigrantë”

Postuar në 17 Gusht, 2015 05:16

Çështja e imigrantëve nxjerr krye si problem serioz politik edhe në Itali. Temën e ka marrë me zhurmë të madhe Matteo Salvini, lideri i Lega Nord(Sekretari federal) i cili gjatë një fjalimi në Ponte di Legno, në provincën e Brescia-s, ka folur me tone të forta. “Është duke u zhvilluar genocid ndaj popullit italian dhe kryeministri Renzi është bashkëpunëtor me skafistët. Imigrantët po zëvendësojnë italianët”, tha Salvini. Më tej ai është treguar i ashpër edhe me përfaqsuesit e kishës, peshkopët, të cilët janë shprehur kritikë ndaj qëndrimeve të Legas.

Subscribe to RSS - lega nord