le pen

Fiton Macron

Postuar në 07 Maj, 2017 22:06

Emmanuel Macron është zgjedhur president i Francës me një diferencë të madhe kundrejt Marie Le Pen. Ai ka marrë 65% të votave dhe ka zgjidhur dilemën që mbante pezull Europën. Fitorja e Maceon jep shpresë për stabilitet të BE-së, pasi Le Pen kishte shpallur daljen e Francës nga unioni nëse do të fitonte. Zgjedhjet në Francë tejkalojnë pozitivisht edhe një mit mediatik për influencën ruse në zgjedhje.

Zgjedhjet presidenciale në Francë: fitorja e Trampit po ndihmon Evropën

Postuar në 24 Prill, 2017 09:15

Raundi i parë i zgjedhjeve presidenciale në Francë duket se ka përcaktuar presidentin e ardhshëm të këtij vendi, i cili me shumë mundësi është Emmanuel Macron. Duke qenë se Franca është dhe mbetet motori kryesor i kontinentin evropian dhe modelit të BE-së, këto zgjedhje kanë rëndësi të veçantë jo vetëm për të ardhmen e Bashkimit Evropian si strukturë metamoderne thuajse 70-vjeçare, por edhe për dinamikën ideologjike evropiane e globale. 

Ende jo një katastrofë*

Postuar në 24 Prill, 2017 08:27

Mund të kishte ndodhur edhe më keq, por megjithatë rezultati i raundit të parë të zgjedhjeve presidenciale në Francë (23.04) nuk të bën të lumtur. Populistja e djathtë, Marine Le Pen renditet e dyta dhe futet në balotazh duke arritur suksesin më të madh politik të saj. Nacionalistja e pa frenuar është në ofensivë. Që nga marrja në dorë e kryesimit të partisë nga babai i saj antisemitist, ajo e ka udhëhequr Front National drejt suksesit - fillimisht në zgjedhjet lokale, ato europiane dhe tani në zgjedhjet presidenciale.

A mund të sjellë Le Pen një katastrofë për Francën?

Postuar në 20 Mars, 2017 12:05

Aspekti i “lojërave për pushtet” i këtij cikli zgjedhor francez filloi tek e majta. Presidenti François Hollande u rrëzua nga vetë Partia Socialiste. Kryeministri i Holande, Manuel Valls, u bë vakti i dytë në këtë banket kanibalësh.

Le Pen “bie në dashuri me BE-në”. Dyshtetësi vetëm për europianët

Postuar në 10 Shkurt, 2017 10:51

Jetojmë në kohë ku mund të thuash çdo gjë dhe sërish të shënjestrohesh si lider i suksesshëm. Marie Le Pen dhe Franca e kulturës që duket se po i rend nga pas janë një shembull i rrallë në këtë drejtim. Prej kohësh liderja e Frontit Popullor predikon daljen nga BE-ja të Francës, që do të ishte në fakt fundi i unionit, daljen nga Euro dhe rishikim të marrëdhnëieve ndaj Rusisë. Por kur vjen puna për të vendosur një standard pranimi të përgjithshëm për të huajt, Le Pen nuk shkon dot përtej BE-së që e konsideron vetiu si kufirin final ku fillon “Tjetri” për Francën.

Tone të acaruara në Francë, kryeministri Valls: “Fitorja e Frontit Nacional mund të çojë në luftë civile”

Postuar në 12 Dhjetor, 2015 10:41

Fitorja e Frontit Nacional në Francë ka kapur në befasi përfaqësuesit e qeverisë aktuale në Paris. Kryeministri Manuel Valls që vjen nga radhët e socialistëve, ka deklaruar se me këtë rezultat në Francë po dominojnë dy vizione për Francën: “Një është ai i ekstremit të djathtë, që në bazë predikon ndarjen. Kjo ndarje mund të çojë në luftë civile”, tha Valls për Francë Inter, dy ditë para balotazhit. Vallas madej ka bërë thirrje që votuesit të votojjnë për kandidatët e djathtë në mënyrë që përfaqësues të Frontit Nacional të mos fitojnë.

Tërmet në skenën politike në Francë, ekstremistët e Le Pen triumfojnë në raundin e parë të zgjedhjeve lokale

Postuar në 06 Dhjetor, 2015 22:03

Partia e ekstremit të djathtë “Fronti Nacional” i Marin Le Pen fitoi në  gjashtë nga 13 rajone në raundin e parë zgjedhjet lokale në France. Keto  ishin zgjedhjet e para prej sulmeve terroriste te 13 Nëntorit në Paris, ku humbën jetën 130 persona. Partia “Republikanët” e Nikola Sarkozi renditet e dyta, ndërsa pas saj Partia Socialiste e presidentit Hollande. Sipas parashikimeve Fronti Nacional ka siguruar në raundin e parë 30.6% të votave, ndërsa  konservatoret 27 % dhe socialistët 22.7%.

Le Pen përjashtohet nga partia

Postuar në 21 Gusht, 2015 04:00

Jean Marie Le Pen, themeluesi i Frontit Nancional në Francë, është përjashtuar nga partia. Ai ishte president nderi deri në momentin kur një kongres i jashtëzakonshëm vendosi ta përjashtojë. Problemet nisën që në muajin maj, kur Le Pen u shpreh se “Holokausti ishte një detaj i historisë”. Për këtë arsye ai u pezullua në muajin maj. Le Pen vendosi që të kalojë në përballje juridike dhe gjykata i dha të drejtë, me argumentin se nuk ishte ndjekur procedurë e rregullt.

Subscribe to RSS - le pen