lavrov

Marrëveshja e Prespës, Rusia drejt bllokimit të në OKB

Postuar në 12 Korrik, 2018 10:58

Moska nuk do të mjaftohet me dëbimin e diplomatëve grekë nga Rusia si kundërpërgjigje ndaj vendimit të Athinës, por ka paralajmëruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit marrëveshjen për emrin e Maqedonisë.

Mediat greke zbulojnë se ka patur një telefonatë të tensionuar mes ministrit të jashtëm rus Sergei Lavrov dhe shefit të diplomacisë greke, Nikos Kotzias.  Ky i fundit i ka treguar homologut rus vijat e kuqe që Athina nuk lejon të tejkalohen, duke folur për vende të treta që janë angazhuar në sabotimin e marrëveshjes për çështjen e emrit.

Jemi duke jetuar krijimin e rendit të ri botëror post-perëndimor

Postuar në 01 Korrik, 2018 00:52

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ka dhënë në datën 29 qershor një intervistë për Channel 4 në Rusi. Tema e intervistës është ajo që Lavrov e përkufizon si Rendi i ri Botëror Post-Perëndimor. Një tezë e njohur që propagandohet prej tij, por që së fundmi po merr kuptim me realitetet e reja shpërbëresë në BE dhe në NATO. Të dyja organizata të Perëndimit janë në krizë të thellë, për to madje flitet edhe për shpërbërje.

Lavrov: Perëndimi, i sëmurë nga rusofobia

Postuar në 16 Prill, 2018 17:07

Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Perëndimit janë shumë më keq se në kohën e "Luftës së Ftohtë", sepse në atë kohë vepronin kanale komunikimi mes dy palëve dhe nuk ka ekzistuar rusofobia. Deklarata u bë nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov në një intervistë për rrjetin britanik BBC.

Lavrov hodhi poshtë akuzat e bëra nga përfaqësuesi i përhershëm amerikan në Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike (ONAK), sipas të cilit Rusia mund të ketë manipuluar të dhënat për sulmin e supozuar me armë kimike në Siri.

"Turkish Stream nuk zgjerohet drejt Europës pa garanci nga Brukseli"

Postuar në 19 Janar, 2018 11:58

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov ka zhvilluar më datë 15 janar të këtij viti një konferencë për mediat përqendruar mbi diplomacinë ruse në vitin 2017.

Lavrov ka folur për shumë tema dhe çështje, që nga krizat kryesore sot në botë, si Siria dhe Korea apo Ukraina e deri te çështje të raporteve me SHBA, BE etj..

Lavrov: Emri i Maqedonisë i lidhur me zgjerimin e NATO-s

Postuar në 16 Janar, 2018 00:06

Aktivizimi i diskutimit të emrit të emrit zyrtar të Maqedonisë lidhet me dëshirën e SHBA për të anëtarësiar Shkupin me NATO-n.  Kjo pikëpamje u bë e ditur nga Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov në një konferencë shtypi mbi rezultatet e veprimit të diplomacisë ruse në vitin 2017.
"Për një kohë të gjatë bisedimet për zgjidhjen e emrit Maqedoni ishin në një" situatë apatike. U aktivizian vetëm atëherë kur SHBA vendosi se Shkupi duhet të jetë në NATO"- deklaroi Lavrov.

Lavrov tallet në konferencë shtypi: Pse u shkarkua Comey? Mos po talleni?

Postuar në 10 Maj, 2017 15:14

Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov ndodhet në SHBA për një vizitë pune. Gjatë konferencës për shtyp e homologun Tillerson ai është pyetur nëse shkarkimi i kreut të FBI-së, Comey, ndikon në bisedimet dypalëshe. Lavrov tallet duke pyetur: "Pse u pushua? Mos po bëni shaka?", tha ai duke u larguar. 

Eksperimenti i rrëzimit të diktatorëve, i dështuar

Postuar në 13 Prill, 2017 11:34

Politika e Jashtme amerikane e këtyre dy dekadave ndodhet nën një sulm të vazhdueshëm argumentesh që kanë autorsëinë e Kremlinit zyrtar. Goditja e Serbisë në vitin 1999 po përdoret në vijimësi nga Rusia si pika kulmore e kërcënimit të rendit ndërkombëtar të pas Luftës së Dytë Botërore nga veprimet e njëanshme dhe jashtë mandatit të OKB-së. Duke bashkuar këtë qasje me krizën e reagimit të SHBA-së në Siri, ministri I Jashtëm rus, Sergei Lavrov, nuk ka munguar të kthejë konferencën e përbashkët për shtyp me sekretarin amerikan të Shtetit, Rex Tillerson, në një moment leksioni.

Fërkime në distancë/Tillerson: Lavrovin nuk e lënë të kërcejë. Lavrov: Nuk kërcej me djem

Postuar në 05 Prill, 2017 09:38

Fërkimi i parë mes administratës së re amerikane të Donald Trump dhe Rusisë së Vladimir Putin është konsumuar në formën e batutave cinike reciproke mes dy ministrave të Jashtëm. Rex Tillerson citohet të ketë bërë disa komente për homologun e tij rus, Lavrov, kur gjatë një takimi me ministrat e Jashtëm të NATO-s, sugjerimit se “ndaj Rusisë duhet një qasje në dy nivele, pasi edhe tangoja kërcehet nga dy veta”, ai iu përgjigj:

Lavrov: Shqiptarët, minoritet në Maqedoni

Postuar në 25 Mars, 2017 16:35

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov ka bërë disa komente për situatën në Ballkan dhe rritjen e ndikimit rus në rajon, siç cilësohet kjo gjë nga perëndimi. Në një leksion të zhvilluar me oficerët e Akademisë së Shtabit të Përgjithshëm të Rusisë ai ka cilësuar se “shumë gjak rus është derdhur në Ballkan”, duke nënvizuar se konsideratat për ndikimin rus në fakt injorojnë një histori të vjetër marrëdhënies. 

SHBA – Rusi, rikthehet klima e rivalitetit

Postuar në 18 Shkurt, 2017 22:58

Rusia dhe SHBA mbeten rivalë dhe thuajse antagonistë në një botë përfytyrimi i së cilës është i ndryshëm nga të dy palët. Megjithë premtimet e bujshme dhe deklaratat e pazakonta nga presidenti amerikan Donald Trump, në mes janë interesa të cilat nuk mund të kapërcehen dhe një gjë e tillë ka rënë në sy qartë në punimëet e Konferencës së Mynihut. Ministri i Jashtëm rus, Sergery Lavrov deklaroi se ai shpreson që “bota të pranojë një rend të ri botëror – një rend post perëndimor – më demokratik,në të cilin secili vend përkufizohet nga sovraniteti i tij”.

Pages

Subscribe to RSS - lavrov