kuvend

Anti-shpifja, Kryeministri: Jemi përballë një turme që nuk lexon

Postuar në 18 Dhjetor, 2019 11:50

Kryeministri Edi Rama ka folur sot në Parlament për paketën antishpifje. Sipas tij, ata që protestojnë janë një turmë që nuk lexon. Paralel me punimet e Kuvendit, disa përfaqësues të disa mediave kanë protestuar. Më poshtë video:

Terapia e njohur për socialistët "fajin e ka Saliu" adoptohet si politikë zyrtare

Postuar në 13 Qershor, 2019 12:30

Kryeministri ka folur sot në Parlament për krizën duke përsëritur ato që ka thënë thuajse çdo ditë.

Ligji i shumëdebatuar i mbetjeve kthehet në kuvend

Postuar në 18 Shtator, 2017 09:19

Ligji i shumëdebatuar  i mbetjeve do të rishqyrtohet në kuvend. Drafti është futur në kalendarin e punimeve të Kuvendit për periudhën 18 shtator - 13 tetor dhe Ligjin “Për manaxhimin e integruar të mbetjeve” u miratua në Kuvend më 22 shtator 2016, por ai nuk u dekretua nga Presidenti i Republikës, i cili e riktheu në Kuvend më 14 tetor 2016.

Drafti “amerikan” i Kushtetutës në tryezat e deputetëve, miratohet futja në kalendar dhe votimi në 21 korrik (Rekomandimi)

Postuar në 30 Qershor, 2016 17:53

Parlamenti miratoi futjen në kalendarin e punimeve të kuvendit të draftit të ndryshimeve kushtetuese, i cili pritet të shyrtohet në seancën e 21 Korrikut, sipas afateve të përmendura edhe nga ambasadori amerikan..Sot mbi tryezën e punes së deputetëve është vendosur një botim të ri i Kushtetutës, primtuar nga ambasada amerikane në Tiranë. Drafti përmban një variant të përditësuar me amendamentet e reja që propozohen për t’u miratuar.

Firmosin 33 që drafti të shkojë për votim, shpresa e vetme për miratim të ketë rrjedhje votash nga PD

Postuar në 17 Qershor, 2016 22:58

Vizita e kësaj të premte në selinë e Partisë Demokratike duket se ishte përpjekja e fundit e ambasadorit amerikan Donald Lu që Partia Demokratike të jepte konsensusin për draftin  e reformës në drejtësi. Pak orë pas kësaj vizite, kryetari i Komisionit të Posaçëm të Reformës në Drejtësi, Fatmir Xhafa i përcolli kryetarit të Kuvendit Ilir Meta kërkesën e firmosur nga 33 deputetë të mazhorancës për ta futur draftin e reformës në procedurë parlamentare.

Armando Prenga i rikthehet punës si deputet, njihet në komision me vizitën e sekretarit Kerry

Postuar në 22 Shkurt, 2016 13:11

Vetëm tre ditë pasi Gjykata e lartë ndryshoi masën e sigurisë në detyrim paraqitje, Armando Prenga i është rikthyer Kuvendit. Këtë të hënë ai ka qënë në komisionin parlamentar të Sigurisë, ku është anëtar, raporton TCH. Gjykata e Lartë ndryshoi masën e sigurisë nga arrest shtëpie në detyrim paraqitje, për deputetin Prenga, i përfshirë pak kohë më parë në një konflikt mes dy fiseve në Laç.

Tension konstant në Kosovë, vizita e Kerry-it nuk zgjidhi asgjë

Postuar në 14 Dhjetor, 2015 11:34

Angazhimi për të gjetur zgjidhje përmes dialogut rezultoi vetëm formal për liderët kosovarë edhe pas takimit me serkretatin amerikan të shtetit Xhon Kerry një javë më parë. Investimi i diplomatit amerikan po pasohet me një përshkallëzim të tensionit në Kosovë që tashmë po kthehet në një një spirale konstante me protagonist Lëvizjen Vetëvendsoje.

Burgu për bizneset, Jaka: Po lobojmë që ndryshimet në Kodin Penal, të mos kalojnë në Kuvend

Postuar në 24 Tetor, 2015 08:42

Nikolin Jaka, kryetar i Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë Tiranë në një intervistë për “Monitor” thotë se do të vazhdojë të lobojë që ndryshimet në Kodin Penal, të cilat po miratohen me procedura të përshpejtuara, të mos kalojnë në Kuvend. Reagimi i tij ka ardhur pasi Qeveria ka propozuar disa ndryshime, të cilat po diskutohen edhe në Kuvend, në Kodin Penal, ku parashikohen ashpërsimi i dënimeve në rastet e kontrabandës, mosdeklarimi i mallrave në doganë, deklarimi i rremë.

Një deputete hedh gaz lotsjellës në Kuvendin e Kosovë, shtyhet seanca

Postuar në 23 Tetor, 2015 17:21

Tanimë duket sikur është bërë një normë. Ende pa filluar seanca, deputetët e opozitës kanë hedhur gaz lotsjellës pranë zyrës së kryeparlamentarit Kadri Veseli. Gazin lotsjellës e ka hedhur deputetja Donika Kadaj-Bujupi. Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli dha një orë pushim. Gjendja ishte në prag të eskalimit, para Kuvendit të Kosovës, pasi aktivistët e opozitës dhe protestuesit e mbledhur hodhën bocë me ngjyrë në oborrin e Kuvendit të Kosovës, boca këto që kanë çliruar edhe tym.

Meta niset për në SHBA, ambasadori amerikan e viziton në Kuvend

Postuar në 23 Tetor, 2015 13:35

 

Pages

Subscribe to RSS - kuvend