kushtetuta

Turqia drejt sulltanatit të Erdogan si realitet kushtetues

Postuar në 07 Mars, 2017 10:13

Me përdorimin e dhunës fizike  ndaj demonstruesve në parkun Gazi në Stamboll në periudhen 27 maj-15 qershor 2013 dhe rritjes së presionit ndaj fjalës së lirë dhe medias, u detyrova  për herë të pare në jetën time publicistike të shkruaja kundër politikës së Erdoganit, edhe pse  deri në atë kohë  kisha shumë rezerva për objketivat afatmesme dhe afatgjata të partisë  islamike që drejtohet prej tij.

Kushtetuta u ndryshua nga Berisha dhe Rama, por unë u distancova me Berishën

Postuar në 15 Shkurt, 2017 11:30

Bamir Topi, ish – president i vendit dhe aktualisht kryetar i një partie politike, i ka dhënë një intervistë Neës24, ku flet edhe për ndarjen me Berishën. Deklarimi i Topit ka rëndësi për të kuptuar simptomat që provokon Berisha te disa politikanë. Thotë Topi: 

Lëmshi “Baily” në Maqedoni dhe një rol i Presidentit që vlen për t’u shënuar  

Postuar në 02 Shkurt, 2017 13:33

Agjencia maqedonase e informacionit MIA, raporton sot se pesë kongresmenë të Kongresit amerikan, në krye të cilëve është republikani Christopher Smith, kanë kërkuar nisjen e hetimeve për ambasadorin Jess Baily. Akuza është e paprecedentë: Bailly akuzohet se po ndjek lojën e Fondacionit Soros në Maqedoni, si në finacimin e mediave dhe OJQ-ve, ashtu edhe në mbajtjen e një qëndrimi partizan në negociatat për krijimin e qeverisë së re.

Paqja e Astanas, Rusia propozon që Siria të mos jetë më Republikë Arabe në Kushtetutë

Postuar në 31 Janar, 2017 11:01

Bisedimet e paqes në Astana kanë prodhuar një Kushtetutë të re për Sirinë. Drafti është përgatitur nga Rusia dhe siç raporton agjencia ruse “Sputnik” ai priret nga sintetizimi I interesave të Damaskut zyrtar dhe opozitës siriane.

Regjistrim popullsie me policë te dera, leje për të ndryshuar vendbanim

Postuar në 30 Janar, 2017 14:26

Qeveria ka marrë përsipër të disiplinojë lëvizjet demografike të popullsisë dhe hartografinë urbane përmes një ligji që do të detyrojë qytetarët të marrin leje sa herë duan të ndryshojnë adresë. Këtë e bëri të ditur ministri i Brendshëm, Sajmir Tahiri që sqaroi edhe rolin që do ketë policia në regjistrimin e ri të popullsisë.

Gjykata Kushtetuese mes histerikëve kronikë dhe Kushtetutës

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 17:37

Publikimi i opinionit të Komisionit të Venecias mbi kërkesën e bërë në adresë të saj nga Gjykata Kushtetuese për çështje të reformës në drejtësi, u pasua nga një seri deklaratash politike. Ambasadorët Lu dhe Vlahutin autorizuan deklarimet e para, ku me një gjuhë diplomatike, por të qartë, këshillonin Gjykatën sesi duhet të vepronte. Të bënte “leximin e duhur të opinioinit të Venecias”.

Agjencia shtetërore gjermane: Mike Pence zëvendëson Trump si president nëse ky i fundit vdes!!!!

Postuar në 11 Nëntor, 2016 09:36

Deutsche Welle, media shtetërore gjermane, ka kushtuar një shkrim, zv.presidentit amerikan, Mike Pence. Ai shihet si njeriunke te cilin mund të diskutosh e të merresh vesh, me takt dhe i kujdesshëm. Ndaj edhe DW, e përmbytur nga ëndrra se fitorja e Trump është një gjë që ka mundësi të zhbëhet, i referohet kanoneve amerikane sipas të cilave Pence bëhet President,mnëse ztrump vdes. Diçka e pavend kjo për t'u kujtuar.

Jo vetëm në Shqipëri/Trump: "1.8 milionë të vdekur, ende në listat e zgjedhësve". Kufizim mandatesh për anëtarët e Kongresit

Postuar në 23 Tetor, 2016 14:52

Kandidati republikan Donald Trump, ka bërë dy deklarata të reja që mund të jenë ndikuese:

Së pari, ai do të propozojë(nëse zgjidhet president) një amendament kushtetues që kufizon numrin e mandateve për anëtarët e Kongresit. Dhe së dyti, ai ka deklaruar se në listat e zgjedhësve janë ende emrat e 1.8 milionë të vdekurve, "disa prej të cilëve", siç tha ai, "votojnë me siguri".

Shahu i dytë për Kushtetutën e re. Kësaj radhe nga Prokuroria

Postuar në 01 Shtator, 2016 15:53

Prokuroria e Përgjithshme ka shpërndarë sot një deklaratë përmes së cilës konstaton disa mangësi dhe probleme që rrjedhin nga Kushtetuta e re, siç është p.sh pamundësia për hetimin e zyrtarëve të lartë që i kalon Prokurorisë së Posaçme, por që do te kërkojë kohë të ngrihet. Më poshtë deklarata e plotë:

"Më poshtë deklarata e plotë e shpërndarë për mediat nga Prokuroria e Përgjithshme.

Pages

Subscribe to RSS - kushtetuta