kushtetuta

Republika është e imja. Projektligji që zhvesh Presidentin dhe fjala e re 'Kushtitutive'

Postuar në 06 Nëntor, 2020 14:02

Është zbardhur sot në media draftligji për Presidentin e Republikës, një ide që ka vite që diskutohet. Nga sa lexohet në draftin e publikuar, aty preken edhe përkufizimet për Presidentin, që ushtron kompetenca “në cilësinë e organit të lartë shtetëror”.

P.sh nëse në Kushtetutë, neni 86 thotë se:

Presidenti i Republikës është Kryetar i Shtetit dhe përfaqëson unitetin e popullit

Meta: Referendume si zviceranët

Postuar në 30 Tetor, 2020 12:18

Presidenti Meta mbështet idenë e referendumeve, sa herë nevojitet ndryshimi i Kushtetutës. Në tryezën me temë "Nisma Kombëtare për Referendumin", Meta tha se 22 vjet pas referendumit të fundit që është mbajtur në Shqipëri, nuk mund t’u besohet më politikanëve kur është fjala për ndryshimet në ligjin themeltar të shtetit.

Po shqyejnë Republikën - Një kryeministër i karriges, një president klloun, një Ministër për Opozitën dhe ambasadorët

Postuar në 30 Korrik, 2020 16:56

Parlamenti ndryshoi Kushtetutën në mënyrë kushtetuese, por jo konsensuale. Marifeti i radhës i një kryeministri që mendon vetëm për karrigen e vet.

Përballë tij një President që shpresoi se do të fitonte në luftën e imazhit duke u tërhequr e duke sulmuar, për t’u shndërruar me kërcënimet e tanishme në një personazh qesharak. Në një klloun politik.

Akrobacitë e ambasadorit: E drejta e Parlamentit, por duhet konsensus

Postuar në 29 Korrik, 2020 14:26

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca është shprehur sot ndër të tjera përmes një intervista në gazetën “Panorama” se:

E pazakontë, Presidenti kundërshton procesin vendimmarrës të Kuvendit pa pritur finalizimin e aktit

Postuar në 14 Korrik, 2020 19:01

Presidenti i Republikës ka deklaruar sot përmes zëdhënësit të tij se Parlamenti përbëhet nga deputetë ilegjitimë. 

Lidhur me lajmet e fundit për disa ndryshime kushtetuese, Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta thekson se Kuvendi aktual ka vetëm 82 deputetë legjitimë, ku përfshihen edhe tre deputetët të cilët nuk pranuan të dorëhiqeshin pas vendimit të Opozitës së Bashkuar

tha zëdhënësi Tedi Blushi. 

Çka do të thotë se çdo akt që miratohet me shumicë mbi 82 deputetë për presidentin është jokushtetues. 

Mbi (pa)mundësitë kushtetuese për shpërndarjen e Parlamentit

Postuar në 22 Maj, 2020 15:37

Në muajin shkurt 2010, në një lëvizje të paprecedentë, deputetët e partive opozitare në Kuvend dhanë të gjithë dorëheqjen nga mandati i tyre. Ky veprim vuri në lëvizje mekanizmat e parashikuara nga Kodi Zgjedhor për zëvëndësimin e tyre, nga kandidaturat e mbetura në listat e propozuara nga partitë opozitare në zgjedhjet parlamentare të vitit 2017. Ky proces nuk përfundoi në tërësinë e tij, për shkak se vetëm një pjesë e tyre pranuan mandatin dhe bënë betimin ndërsa pjesa tjetër refuzoi.

Sinjali i parë se Kushtetuta ekziston. Presidenti: Masat të jenë në harmoni me hierarkinë e normave në fuqi

Postuar në 04 Prill, 2020 14:28

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka dalë sot me një deklaratë për shtyp përmes së cilës kujton qoftë prezencën e vet, qoftë atë të faktit, se mirë apo keq, Shqipëria ka një Kushtetutë. Në këtë kuadër Presidenti ka deklaruar se:

I ftoj të gjithë qytetarët të respektojnë me përpikmëri të gjitha udhëzimet dhe kufizimet e bëra publike për shkak të pandemisë globale COVID-19, pasi kjo është në interesin tonë të përbashkët.

Jemi më keq se më 1998

Postuar në 04 Mars, 2020 23:39

 

Mediat në shërbim të Kryeministrit, përfshirë median shtetërore Agjencia Telegrafike Shqiptare, raportojnë se ambasadorja e ShBA në Tiranë, Yuri Kim i ka dhënë kurajo ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj që “të vazhdojë reformën në drejtësi në të njëjtin kurs”. Ky mesazh është përcjellë si një apel i koduar kundër lëvizjeve të Presidentit të Republikës. 

Drejt emergjencës politike

Postuar në 19 Shkurt, 2020 22:36

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ia ka dalë të çakërdisë shumicën qeverisëse me besëlidhjen e thirrur prej tij më mars. Lajmet dhe opinionet kanë qenë të furishme dhe nisin që nga lajthitja si shkak i deklarimeve për protestë, te shkelja e Kushtetutës, te mosmarrja seriozisht e deri te përpjekja për ta lexuar qëndrimin e Presidentit si të shkëputur nga ekipi drejtues i Partisë Demokratike. Në fakt, kryetari i PD-së, Lulzim Basha deklaronte dje përmes një videoje të shpërndarë edhe në Facebook e tij se:

Putin: Sa të jem unë president, jo martesave gay. Do vazhdojë me mami dhe babi

Postuar në 13 Shkurt, 2020 23:57

Presidenti rus Vladimir Putin ka deklaruar se për sa kohë do jetë ai në Kremlin, martesa gay nuk do të legalizohet.

Po e përsëris: për sa kohë jam unë president kjo nuk do të ndodhë. Ka për të vazhduar me babi dhe mami

është shprehur Putin gjatë një mbledhjeje me komisionin shtetëror për ndryshimin e Kushtetutës.

Mediat po ashtu raportojnë se po diskutohet që në Kushtetutën e re të përfshihet norma e moslëshimit të territoreve, një përcaktim që thuhet se synon të bllokojë a priori kërkesat e Japonisë dhe Ukrainës. 

Pages

Subscribe to RSS - kushtetuta