kurti

Tirana politike legalizon çdo gjë, vetëm mundësinë për zgjedhje Jo

Postuar në 03 Prill, 2021 18:04

Është e çuditshme, ndonëse jo e pashpjegueshme, një lloj sulmi përçmues, paternalist, këshillues dhe i vazhdueshëm që i bëhet në Tiranë, Vetëvendosjes së Albin Kurtit. Ideja e shfaqjes së saj në Tiranë po trajtohet në klimën e asaj novelës së Kadaresë, “Prilli i thyer”, ekranizuar nën titullin domethënës: Të paftuarit!

Është i paftuar dikush që shihet se duke mos kuptuar kodet e këtushme do t’i vërë ato në diskutim, përderisa në dallim nga novella e Kadaresë, kodet e politikës shqiptare nuk kanë asgjë autentike, as ekzotike. Ato janë një vjetërsirë që ka zënë myk.

Nuk ka as mit dhe as kult të Kurtit. Sulmohet se nxori në pleqëri politike Kryeministrin e Tiranës

Postuar në 19 Shkurt, 2021 21:45

 

Fitorja e Albin Kurtit nuk ka kapur në befasi askënd në Tiranë. Përveç logjikës së shumicës në pushtet e cila kur vjen puna për të bërë politikë, vetëpërmbushet me gënjeshtrat dhe manipulimin banal të njerëzve që i rendin nga pas. Kjo qasje qëndron më poshtë edhe se politika e Enver Hoxhës, i cili ndonëse jetonte në një botë me armiq, të paktën kishte kërkesa intelektuale minimale ndaj vetes sa të analizonte zhvillimet rajonale dhe të shkruante ca radhë për to, përtej sharjeve. 

Status quoja është destabilizuar dhe kjo është fitore jo e vogël

Postuar në 29 Maj, 2020 18:43

Gjykata Kushtetuese e Kosovës ka vendosur të cilësojë si të drejtë vendimin e presidentit Thaçi për mandatimin e Avudllah Hotit në krijimin e qeverisë. Ky është vendim final dhe Albin Kurti duhet ta njohë dhe respektojë. Atij nuk i ndalohet ta komentojë, por do të ishte gabim ta kundërshtonte zyrtarisht. 

Thaçi i kërkon për herë të tretë Kurtit emrin e të mandatuarit për kryeministër

Postuar në 15 Prill, 2020 14:20

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka kërkuar për herë të tretë nga kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, emrin e të mandatuarit për kryeministër të Kosovës.

Telefonatë Kurti-Macron/Kryeministri i Kosovës: Europa dhe Franca janë të pazëvendësueshme

Postuar në 09 Prill, 2020 14:18

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka zhvilluar mbrëmë një bisedë telefonike me presidentin francez, Emmanuel Macron me të cilin ka diskutuar situatën e pandemisë, por edhe dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Zyra për shtyp e kryeministrit njofton se Kurti ka sqaruar masat e marra nga qeveria për përballimin e pandemisë, ndërkohë që ka shtuar se për sa i përket krizës aktuale në Kosovë, zgjidhje janë vetëm zgjedhjet. 

Hashim Thaçi nis konsultimet. Kurti flet për zgjedhje, Mustafa gjen shumicën që i përket

Postuar në 01 Prill, 2020 12:39

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka nsur konsultimet me përfaqësues të partive politike për zgjidhjen e situatës së krijuar pas mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë Kurti. Menjëherë pas takimi, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka deklaruar se zgjidhja janë zgjedhjet. 

Antiamerikanizmi dhe largimi i trupave të ShBA, gënjeshtra dhe politikë paniku e LDK-së

Postuar në 31 Mars, 2020 21:38

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka deklaruar sot gjatë një interviste në KTV se sulmi i organizuar ndaj qeverisë së tij që çoi në mocion mosbesimi është bazuar mbi mashtrime publike. Duke folur për një prej tyre, paralajmërimin se ShBA do të tërheqë trupat nëse Prishtina nuk heq taksën ndaj mallrave serbe, Kurti ka thënë se ky fakt nuk ka qenë kurrë zyrtar, por vetëm shantazh për gënjyer shqiptarët dhe krijuar idenë e kursit antiamerikan të tij. 

Kurti: Mocioni kundër meje, në funksion të shkëmbimit të territoreve

Postuar në 25 Mars, 2020 12:51

Është duke u zhvilluar seanca plenare në Kuvendin e Kosovës ku diskutohet mocioni i mosbesimit ndaj Albin Kurtit, kryeministër i vendit. Në fjalën e vet, Kurti thotë se pas mocionit qëndron ideja e shkëmbimit të territoreve.

Proamerikanë si këta

Postuar në 24 Mars, 2020 21:51

Kosova po eksperimenton së fundmi një shfaqje origjinale të marrëzisë shqiptare në kohë të një krize globale. 
Arsyeja e sulmit për përmbysje të organizuar të qeverisë së Albin Kurtit, frymëzuar dhe dirigjuar nga amerikanët është shndërruar në një sebep gati qesharak. Qeveria ka vendosur kufizim lëvizjeje dhe për gjendjen e jashtëzakonshme ka patur dallim qëndrimesh mes kryeministrit Albin Kurti dhe ministrit të Brendshëm, Agim Veliu i Lëvizjes Demokratike të Kosovës. 

Kurti sqaron reciprocitetin me dy letra për Trump dhe Pompeo

Postuar në 02 Mars, 2020 13:43

Mediat në Kosovë kanë zbardhur sot dy letra që Kryeministri Albin Kurti i ka nisur presidentit amerikan Donald Trump dhe sekretarit të Departamentit të Shtetit, Mike Pompeo ku sqaron politikën e reciprocitetit me Serbinë. Ai ka nënvizuar rëndësinë që ka për Kosovën marrëdhënia me SHBA-të. Më poshtë letrat e publikuara nga mediat e Kosovës:

Kjo është letra që Kurti ia dërgoi Presidentit Trump:

Pages

Subscribe to RSS - kurti