kullat

Minat kullave të kompanisë "Fusha"

Postuar në 20 Korrik, 2018 15:26

Në një bashkëbisedim me gazetarët ditën e sotme, kryetari  i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sërish për ligjin mbi Teatrin Kombëtar.

Kryedemokrati ka hedhur akuza në drejtim të qeverisë duke kërcënuar edhe kompanini që ka fituar tenderin për ndërtimin e teatrin e ri duke thënë se nëse guxoni ti vini minat Teatrit Kombëtar të jeni të sigurtë që minat do jua vëmë dhe kullave tuaja me ligj. 

Qoka e fundit..?

Postuar në 19 Korrik, 2018 14:11

 

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka njoftuar sot për një marifet të zyrës së Misionit të Bashkimit Europian në Tiranë. Pas kërkesës për një takim me ambasadoren Romana Vlahutin dhe miratimit prej kësaj të fundit të kërkesës, AMT thotë se është njoftuar për në ndryshim formati dhe përfshirjen në takim të përfaqësuesve të Forumit për Mbrojtjen e Trashëgimisë.

PD: Harta e pazarit Rama-Fusha

Postuar në 18 Korrik, 2018 12:56

Refuzimi i kryeregjistruesit të Tiranës për të dhënë informacion mbi statusin e zonës ku qeveria kërkon t‘i falë kompanisë Fusha një sipërfaqe të konsiderushme prone publike mbi të cilën do të ndërtohen disa kulla sipas Partisë Demokratike është një përpjekje për t’i fshehur publikut aferën që lidh kryeministrin Rama me biznesin e ndërtimit.

Kullat e Tiranës, një vizion personal i z. Rama

Postuar në 17 Korrik, 2018 17:31

Në videon e mëposhtme titruar nga Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit shfaqet arkitekti Winy Maas, që ka mbajtur një leksion në një universitet në Londër përpara disa javësh.

Siç mund të shihet pykëzimi me kulla i Tiranës, edhe me koston e goditjes së trashëgimisë, ësht vizion personal i kryeministri Rama, qëkurse ishte kryebashkiak, e të cilin po e realizon sot pa pyetur kënd. Maas flet dhe për zhvillime në bregdetin e Jugut, ku pret të ndërtoje rezorte të tjera.

Na trego edhe projektin e kullave që po ndërton në tokë publike!

Postuar në 14 Korrik, 2018 21:49

Teatri Kombëtar do të prishet. Njësoj si çdo veprim tjetër I këtij pushteti, edhe ky me gjasë do të bëhet natën si për të justifikuar hilenë e madhe që shoqëron një politikë të uzurpimit të hapësirave në emër të zhvillimit. Kryebashkiaku i Tiranës po teston humorin dhe durimin duke postuar periodikisht statuse në facebook me gjuhën dhe drejtimin e zakonshëm të tij që sheh hapa përpara aty ku nevojitet debat.

Një ditë e re për Tiranën, një Teatër i ri për Kryeqytetin europian.

PD: 3 kulla shkelin njollën e Teatrit (Harta)

Postuar në 30 Qershor, 2018 13:10

Partia Demokratike ka publikuar sot njollën hipotekore, mbi të cilën shtrihet Teatri Kombëtar dhe zonën ku parashikohet të ndërtohen kullat e kompanisë Fusha sh.p.k. Përkundër pretendimeve të qeverisë dhe bashkisë se në projektligjin për Teatrin është marrë parasysh kërkesa e artistëve për të mos u prekull trualli, deputetja Albana Vokshi tha se vërtetimi hipotekor dhe projekti tregon të kundërtën.

Projektligji për Teatrin hyn në procedurë. Kulla në truall publik, Edi Rama shmang firmën e vet

Postuar në 28 Qershor, 2018 12:21

Erion Veliaj shpalli marrëveshjen me artistët, qeveria miraton në mbledhje projektligjin e shumëdiskutuar për Teatrin dhe kullat në zonën përkatëse.

Kjo ka ndodhur dje me shpejtësi të madhe teksa pak orë pasi kryebashkiaku i Tiranës Veliaj, përdori tre artistë si figurantë në një takim ku u shpall arritja e marrëveshjes, manovra e të cilit është pasuar nga një firmë e zv.kryeministres Senida Mesi e cila firmos prej kohësh në vend të kryeministrit Edi Rama.

Sajdisja e publikut me profesionistë të “Fushës”

Postuar në 23 Qershor, 2018 18:14

Mediat kombëtare transmetuan sot një material të servirur nga bashkia e Tiranës, ku  arkitekti Bjarke Ingels shpjegon pse duhet shembur teatri ekzistues për t’u zbatuar më pas projekti i kompanisë “Fusha sh.pk” me kulla shumëkatëshe dhe një  godinë komplekse, ku të ketë edhe salla teatri.

Veliaj u kujdes që edhe dekori për intervistën e tij të ishte me gazetarë nga Tirana, të cilët u morën të paketuar në Barcelonë për të inskenuar një tryezë diskutimi me arkitektin e kompanisë “Fusha.sh.pk”.

Veliaj: Kullat, një mundësi fantastike për Teatrin

Postuar në 16 Qershor, 2018 18:32

Erjon Veliaj është besnik i modelit të vet, nuk e tradhëton skenarin mbi të cilin ka ngritur gjithë profilin si pioneri i ndryshimit, njeri i mirë, i qetë, i përulur, babaxhan, pa rrena, punëtor, shërbëtor i popullit, dhe mbi të gjitha i suksesshëm.

Bashkia e Tiranës: U vendos, 5 kullat te Diga e Liqenit do ndërtohen

Postuar në 03 Prill, 2018 21:37

Një njoftim në email i Bashkisë së Tiranës lajmëroi nisjen së shpejti të punimeve për 5 kullat 17-katëshe në digën e Liqenit Artificial. Kjo pasi sipas saj,  Gjykata Administrative e Apelit vendosi të lerë në fuqi lejen e kompanisë “Gener2” për ndërtimin e  këtij kompleksi.Në fakt një vendim i pritshëm dhe aspak suprizë që ka qarkulluar në rrethet e ndërtuesve të Tiranës muaj përpara se të shpallej vendimi, ku çuditërisht bashkia është kapur në befasi.

Pages

Subscribe to RSS - kullat