Kukan

"Akuzat për Ballën shumë serioze"

Postuar në 17 Tetor, 2018 19:18

Kryeministri u ndje i turpëruar nga sjellja e opozitës në Bruksel, ku eurodeputetët u njohën me akuzat e PD-së për Taulant Ballën. Përkundrejt injorimit që zoti Rama kërkon t'i bëjë "ndërkombëtarizimit" të çështjes Balla, është fakt se eurodeputetët nuk i kanë marrë edhe me aq shaka akuzat. 

Zgjerimi, raportime jo realiste për Ballkanin

Postuar në 26 Nëntor, 2017 11:03

Pozicioni i BE-së ndaj zgjerimit nuk pasqyron një raport realist mbi progresin që kanë bërë vendet e Ballkanit Perëndimor dhe retorika që përdoret përkon me një mendësi që ndoshta i shkon për shtat këtyre vendeve.

Kukan: Po mundohemi t’i mbushim mendjen Bashës për dialog. Rama bëri lëshime serioze

Postuar në 06 Maj, 2017 15:12

Eurodeputeti Eduart Kukan, ndjekës-raportues për Shqipërinë në PPE, i ka dhënë sot një intervistë gazetares së RTSH Arta Tozaj. Siç raporton televizioni publik në këtë intervistë Kukan ka hedhure kritika për kreun e PD-së, Lulzim Basha, për të cilin tha se nuk është shumë i disponueshëm për dialog. Më poshtë disa përgjigje të z. Kukan:

Ndarjet politike reflektohen edhe në BE, përplasje Kukan-Fleckenstein për dërgimin e Vettingut në Kushtetuese

Postuar në 08 Nëntor, 2016 09:46

Ndarjet politike për Shqipërinë janë reflektuar edhe në Bruksesl. Eduard Kukan dhe Knut Fleckenstein janë përplasur për ligjin e Vetingut. Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein ka venë në pikëpyetje domosdoshmërinë e konsultimit të Gjykatës Kushtetuese me Komisionin e Venecias për ligjin e Vetingut.

Z. ministër i Brendshëm! Po Eduard Kukan kujt lobi kriminal i shërben?

Postuar në 03 Tetor, 2016 14:43

Që hashashi një ditë mund të bëhet edhe simbol i buqetës së të sapomartuarve këtë tanimë e dinë të gjithë. Por është një gjë se ekziston një e vërtetë informale dhe krejt tjetër kur ajo artikulohet si shqetësim publik. Shqipëria, kjo republikë droge dhe krimi, ka në krye një ministër të Brendshëm, i cili formalisht ka epror një kryeministër, të cilët sa herë vjen puna te droga mohojnë përmasën e realitetit të saj.

Kur shkruajnë apo filmojnë gazetarët ka heshtje, ose thjesht izolim. Kur akuzon PD-ja këtu kemi të bëjmë me makinerinë e baltës apo me kundërtezën e Lazaratit.

Të gjithë e dinë që droga në Shqipëri është një çështje shumë e madhe

Postuar në 03 Tetor, 2016 13:08

Trafiku i drogës nga Shqipëria është kthyer në çështje të debatit të brendshëm politik, nisur dhe nga sasitë e mëdha të kanabisit të kapur në brigjet italiane. Debati kulmoi me rrëzimin e avionit Piper në Ishëm, megjithatë qeveria nuk pranon se ka toleruar apo që segmente të strukturave shtetërore të bashkëpunojnë me trafikun. Ndonëse në pozita jo fort të favorshme ajo që e mban lart moralin e qeverisë është heshjta e ndërkombëtarëve dhe kryesisht e ambasadës amerikane.

Kukan – Fleckenstein: Ka mundësi për miratimin e reformës në drejtësi. OMN, rol mbikëqyrës

Postuar në 16 Korrik, 2016 13:00

Faktorit ndërkombëtar për miratimin e reformës në drejtësi i janë bashkuar sot edhe eurodeputetët Eduard Kukan dhe Knut Fleckenstein, përmes një deklarate postiar në profilin tuiter të Kukan. “Na vjen keq që propozim- kompromisi i fundit i bashkësisë ndërkombëtare nuk është pranuar. Megjithatë, ne jemi të bindur ende se zgjidhja është brenda mundësive.

Kukan kundër votimit të njëanshëm të reformës në drejtësi

Postuar në 23 Qershor, 2016 11:44

Eurodeputeti Eduard Kuka u shtohet zërave që janë kundër një votimi të njëanshëm të reformës në drejtësi. Ai është shprehur se një avancim pa konsensusin e palëve do ishte i gabuar, duke thënë se aktualisht nuk ka ngut për ta votuar vetëm me kartonat e njërës palë. “Duke patur parasysh natyrën e vështirë të reformës së drejtësisë në Shqipëri dhe që forcat politke meritojnë përshëndetjet tona që po ndërrmarrin një reformë të tillë, më duhet të them, që është e nevojshme që të gjitha forcat politike të përfshihen në marrjen e vendimit të finalizimit të reformës në drejtësi.

Shuhen shpresat për hapjen e negociatave në vjeshtë, mesazh i qartë nga Brukseli

Postuar në 14 Shtator, 2015 21:40

Me sa duket optimizmi i kryeministrit  Rama,  dorëheqja e Arben Ndokës dhe arrestimi i Armando Prengës nuk e pastrojnë mazhorancën nga njolla e kriminalitetit dhe kësisoj do t’i kushtojnë Shqipërisë hapjen e negociatave të anëtarësimit me Bashkimin Europian në vjeshtë. Pas seancës dëgjimore me ambasadoren e BE-së në Shqipëri Romana Vllahutin dhe shefen e misionit vëzhgues të zgjedhjeve Odri Gllover, dy raporterët e Komisionit të Jashtëm të parlamentit Europian, Knut Flekenshtein dhe Eduard Kukan e bënë të qartë se pa dekriminalizimin nuk ka avancim në rrugën drejt BE-së.

Subscribe to RSS - Kukan