kufiri

Një moment emancipues për raportet me SHBA

Postuar në 12 Shkurt, 2019 14:19

Disa aleatë në NATO janë të zhgënjyer me vendimin e taksës. Ne gjithashtu kërkojmë respektimin e Marrëveshjes së Brukselit, dhe është e qartë se forcat e sigurisë vendore nuk mund të hyjnë në veri pa lejen e Komandantit të KFOR-it

Kështu është shprehur sot gjatë një konference në Bruksel në prag të samitit të Ministrave të Mbrojtjes të vendeve të NATO-s, sekretari i Përgjithshëm i Aleancës, Jens Stoltenberg. Sipas raportimeve mediatike bëhet e ditur gjithashtu se në samitin e ardhshëm do të diskutohet misioni i KFOR-it në Ballkanin Perëndimor.

Kush është presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi apo Baton Haxhiu?

Postuar në 05 Shkurt, 2019 01:21

Mbrëmë në emisionin “Opinion” në Tv Klan ka qenë i ftuar edhe Baton Haxhiu. Nisur nga mënyra sesi zoti Haxhiu është sjellë në studio, toni i përdorur, por edhe kredencialet që mori për të treguar kufij dhe harta, mënyrë ndarjeje të tyre, është e vështirë, në mos e pamundur ta cilësosh zotin Haxhiu vetëm si gazetar.

Mitrovica i mbetet Kosovës?

Po po, Mitrovica mbetet në Kosovë.

Kreu i NATO-s: Dakord me korrigjimin kufitar, jo shkëmbimin e territoreve

Postuar në 03 Dhjetor, 2018 15:34

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka lënë të hapur mundësinë e korrigjimit kufitar mes Serbisë dhe Kosovës, duke shprehur mbështetjen për një zgjidhje të pranuar nga të dyja palët.

Stoltenberg është pyetur gjatë një konference ëpr shtyp në Bruksel për këtë çështje dhe në përgjigje të saj, ai ndër të tjera tha:

Lëvizja e duhur për të frenuar politikën private Thaçi-Rama

Postuar në 08 Shtator, 2018 18:17

Apologjetët thonë se Hashim Thaçi e ka taktike këtë që po bën për Kosovën. Këta janë një kategori që seriozitetin e masin me kutin e kafenesë ku janë rekrutuar, pasi të flasësh për kufijtë në Ballkan, vështirë se kemi të bëjmë me çështje taktike.

Por tashmë që presidenti I Kosovës u zbulua si dikush që ka mësuar përmendësh nja 20 fjali dhe që po u shet qytetarëve OKB-në, NATO-n dhe BE-në në këmbim të lëshimit territorial, negociata e tij është asgjë më shumë sesa një detyrë e dhënë nga tjetërkush.

Kazani i liderëve

Postuar në 20 Gusht, 2018 22:02

Për çfarë demarkacioni e keni fjalën? Ju e dini mirë që ka një linjë administrative të kontrolluar nga KFOR prej afërsisht 20 vjetësh

Video/Konferenca për shtyp e Thaçit: Korrigjim kufijsh me Serbinë. Do krijojmë Asosacionin

Postuar në 08 Gusht, 2018 12:33

Një president joserioz, ndaj edhe i rrezikshëm

Postuar në 07 Gusht, 2018 21:54

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dhënë sot një intervistë për gazetën “Tema”. Në vend se të sqaronte dilemat e krijuara pas propozimit të tij për korrigjim kufijsh me Serbinë, z. Thaçi i ka shtuar ato më tej.

80 piramidat që ndajnë Shqipërinë dhe Greqinë

Postuar në 13 Korrik, 2018 19:42

Turbulloi shumë gazetarë dhe politikanë në Greqi deklarata e kryeministrit grek Aleksis Tsipras për Piramidat kufitare me Shqipërinë si një ndër pikat e çështjeve të pazgjidhura të kufirit.
Shumë nga gazetarët dhe analistët politikë filluar të pyesin dhe të kërkojnë në internet "çjanë këto piramida në kufi me Shqipërinë"? Kjo detyroi qeverinë të sqarojë se kjo çështje kishte të bënte me me mirëmbajtjen e piramidave kufitare me Shqipërinë.

"Pa Iranin dhe pa ISIS" - Irani merr një goditje nga Rusia në Siri

Postuar në 28 Maj, 2018 16:07

Irani duket se ka marrë një tjetër goditje të tërthortë ndaj pozitës së tij strategjike në Siri, por kësaj radhe nga një aleat i vet, Rusia. Mediat izraelite citojnë një deklaratë të ministrit të Jashtëm rus, Sergey Lavrov, gjatë një knference me ministrin e Jashtëm të Mozambikut, Jose Condungua Pacheco, sipas të cilës, Kremlini mendon se në kufirin siriano-izraelit.

Paratë e Merkel u dhanë për sirianët, por përfunduan për ndërtimin e murit ndarës Turqi-Siri

Postuar në 03 Prill, 2018 11:06

Modeli turk i frenimit të emigracionit të sirianëve duket të ketë rezultuar efektiv parë nga interesi europian për të mos patur më në kontinent njerëz që ikin nga lufta. Por marrëveshja me Turqinë ka edhe një anë që duket se implikon Bashkimin Europian në promovimin e politikave turke që përndryshe do të konsideroheshin si shkelje e të drejtave apo poshtë standardit europian.

Pages

Subscribe to RSS - kufiri